Σπουδαίο “διπλό” στο Πετρωτό για Οικουμένιο, που μπήκε “σφήνα” για άνοδο

Σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο γήπεδο Πετρωτού, η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τον ‘Αγιο Οικουμένιο.

Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να παραταχτούν με σημαντικές ελλείψεις πρωτοκλασάτων ποδοσφαιριστών, με τον Αποστόλη Τσιαούση λόγω των απουσιών να επιστρατεύει αρκετούς πιτσιρικάδες.

Οι φιλοξενούμενοι καίγονταν για τη νίκη  και κατάφεραν να την πάρουν με σκορ 1-3, πλησιάζοντας στον πόντο από τη δεύτερη θέση και μπαίνουν έτσι για τα καλά στο κόλπο της ανόδου.

Ο Οικουμένιος από την αρχή επέβαλλε το ρυθμό του, αλλά το Πετρωτό, παρά τις ελλείψεις κατά διαστήματα στάθηκε αρκετά καλά.

To συγκρότημα του Πάνου Πέτσα κατάφερε μόλις στο 2′ να ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ του Ευσταθίου, με το 0-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου και λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη ο Οικουμένιος μπήκε πολύ δυνατά, με στόχο να καθαρίσει το παιχνίδι και κατάφερε στο 50′ με τον Κωσταρέλο να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ωστόσο, το Πετρωτό στο 57′ μπήκε ξανά στο παιχνίδι χάρη σε όμορφο τέρμα του Μακρυγιάννη.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μπακογιάννης στο 72’.

Οι συνθέσεις

Πετρωτό(Τσιαούσης): Φλούλης, Μπαγιώτης, Αμπαζάι, Ντίνος, Σεγκάνι, Αλεξίου Θ., Αλεξίου Ι., Μαίος, Βίσσα, Μακρυγιάννης , Λούσα

Οικουμένιος (Πέτσας) : Προύτσαλης, Μυλωνάς, Κιάλιας, Ζολώτας, Γαλάνης, Κοθράς, Χαρχαντής, Κωσταρέλλος, Ευσταθίου, Μπακογιάννης