Σπουδαία νίκη τίτλου με ανατροπή για τα Μετέωρα το ντέρμπι με τον Πορταικό

‘Eνα σπουδαίο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Βασίλης Καρακίτσιος της Καλαμπάκας με τον ΑΣ Μετέωρα να υποδέχεται τον Πορταικό, σε μία αναμέτρηση που θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον τίτλο του 2ου ομίλου.

Τα Μετέωρα επικράτησαν με 2-1, με ολική ανατροπή στο σκορ σε αναμέτρηση που είχε μεγάλο σασπένς και αρκετές φάσεις.

Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις περισσότερες φάσεις στο ματς, αλλά ο Πορταικός ήταν εκείνος που πηρε το προβάδισμα με τέρμα του Μανώλη.

Η υπεροχή των Μετεώρων καρποφόρησε στη συνέχεια με το ωραίο γκολ του Φορτούνη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάλεψαν για το δεύτερο τέρμα, το οποίο πέτυχαν τελικά στο 81’ με τον Παπαδόπουλο.

Οι Πορτινοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στις καθυστερήσεις έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν με διπλό δοκάρι στην ίδια φάση και στην αμέσως επόμενη φάση πλησίασαν ξανά το γκολ που τελικά δεν ήρθε για αυτούς.

Η νίκη αυτή φέρνει τα Μετέωρα πλέον αγκαλιά με την κατάκτηση του τίτλου στο 2ο όμιλο αν και το πρόγραμμά τους στη συνέχεια δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο.

Από την άλλη ο Πορταικός έμεινε 7 βαθμούς μακριά από την κορυφή αλλά θα το παλέψει μέχρι τέλους.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Ο Μανώλης κέρδισε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και με ατομική προσπάθεια έφτασε απέναντι στον Μπουρούση τον οποίο πλάσαρε κι έκανε το 0-1.

10′ Σουτ του Νταλούκα από καλή θέση, απόκρουσε δύσκολα ο Διογένης.

13′ Σουτ του Παπαδόπουλου, απόκρουσε σε κόρνερ ο Διογένης.

20′ Ο Ψαθογιαννάκης βρήκε τον Κοτσιλιάνο, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ για να περάσει κόρνερ, αφού η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο.

21′ Από λάθος της άμυνας ο Πανάγος έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Μπουρούσης απόκρουσε.

31′ Κόρνερ του Κοτσιλιάνου, ο Φορτούνης πιο ψηλά απ’ όλους με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

40′ Ο Παπαδόπουλος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Κοτσιλιάνος αν και αφύλαχτος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ.

46′ Προσπάθεια και σέντρα του Ασημάκη, ο Κοτσιλιάνος δεν πρόλαβε την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.

60′ Μακρινό σουτ του Ψαθογιαννάκη, απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Διογένης.

61′ Ο Τσιαμάντας έκλεψε την μπάλα κι έδωσε στον Ψαθογιαννάκη, αυτός σούταρε, αλλά ο Διογένης απόκρουσε σε κόρνερ.

77′ Φάουλ του Χριστοφή, ο Βαγενάς έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

81′ Ο Παπαδόπουλος έπαιξε το 1-2 με τον Κοτσιλιάνο και με γυριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή πέτυχε το 2-1.

87′ Ο Ράτζας από πλάγια θέση εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

94′ Ο Βαγενάς πέρασε για τον Πανάγο ο οποίος απέναντι από τον Μπουρούση σούταρε, με τον τερματοφύλακα των Μετεώρων να διώχνει σε κόρνερ.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Τζάνη και Τατσιόπουλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Ν. Αγγελάκης): Μπουρούσης, Ασημάκης, Τσιαμάντας (71′ Δ. Ράτζας), Φορτούνης, Γ. Γερεντές, Καραμούζης, Κοτσιλιάνος (86′ Μόκας), Νταλούκας, Παπαδόπουλος, Κιτσόπουλος, Ψαθογιαννάκης (90′ Λαμπαδάριος).

ΠΟΡΤΑΪΚΟΣ (Γ. Σαργιώτης): Διογένης, Σοφοκλέους, Βλαστός, Σ. Βαγενάς, Χριστοφή (85′ Γρηγορίου), Μανώλης, Πανάγος, Αλεξίου, Ι. Βαγενάς, Κωστάκης, Τσαρούχας (71′ Μάστορας).