Σούπερ Δήμητρα/Απόλλων, υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα το Διγενή

Το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της σημερινής 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής ήταν αυτό που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Μπαλκούρας, ανάμεσα στη Δήμητρα/Απόλλων και το Διγενή.

Οι φιλοξενούμενοι που αποτελούν και εκ των φαβορί για άνοδο πριν το ματς αυτό ήταν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία, έχοντας το απόλυτο.

Ωστόσο, οι Απολλωνιστές πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση κατάφεραν να τους υποχρεώσουν στην πρώτη τους φετινή ήττα και πλέον βρίσκονται εκείνοι στο ρετιρέ με 7 βαθμούς, όσους έχει και ο Πυργετός.

Η Δήμητρα με τη σημερινή της παρουσία δικαιολόγησε απόλυτα όσους υποστήριξαν από το Καλοκαίρι ότι θα αποτελέσει μία από τις πλέον ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας.

Από την άλλη, οι Νεοχωρίτες βρέθηκαν σε μέτρια μέρα , αλλά παρά την ήττα τους παραμένουν ένα από τα φαβορί.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη, αν και αγωνίζονταν από το 40′ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σπύρου Ανδρέου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το παιχνίδι στην Μπαλκούρα παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου και σίγουρα αποζημιώθηκαν από την προσπάθεια των δύο ομάδων, ενώ και ο άριστος αγωνιστικός χώρος του γηπέδου βοήθησε ώστε να παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο.

Φάσεις-γκολ

Στο 14’ ο «Διγενής» έφτασε πολύ κοντά στην επιτυχία. Ο Σταμέκος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Καρατζάς με την άκρη των δακτύλων του βρήκε τη μπάλα και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού γλίτωσε τα χειρότερα.
Στο 18’ από φάουλ του Κωστόπουλου από πλάγια δεξιά, ο Ρόμπος πήρε την κοντινή κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ. Στη φάση αυτή υπήρξαν διαμαρτυρίες για χέρι με τον ρέφερι να τονίζει την κοντινή απόσταση.
Στο 23’ νέα προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Σε σέντρα του Τσιγαρίδα από δεξιά ο Αλεξίου πήρε την κεφαλιά αλλά χωρίς τον επιθυμητό στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό από ατομική προσπάθεια του Παπαδόπουλου από πλάγια αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Δ. Αλεξίου, ο οποίος όμως έκανε άστοχο κοντρόλ με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει σαν δώρο στα χέρια του τερματοφύλακα Καρατζά.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 31’ με τον Κωστόπουλο να εκτελεί φάουλ και τον Παπαπούλιο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο επόμενο λεπτό από πάσα «πάρε-βάλε» του Στεργίου, ο Βασιλείου με χαλαρότητα εξ’ επαφής αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.
Στο 40’ η Δήμητρα Απόλλων έμεινε με 10 παίκτες. Ο Σπύρος Ανδρέου ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε δει κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα του Τσιγαρίδα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη σε επιθετική του προσπάθεια. Ενώ έκανε προβολή αλλάζοντας την πορεία της μπάλας, ο αντίπαλος τερματοφύλακας στη προσπάθεια εξόδου έπεσε πάνω του με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί με αποβολή ο παίκτης της Δήμητρας.
Παρ’ όλα αυτά το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 2ο λεπτό της επανάληψης, ο Σκέμπι βρήκε τον Στεργίου, ο οποίος κέρδισε πέναλτι από τον Μυλερό και ο Ψύρρας νίκησε τον Παπαπούλιο κάνοντας το 1-0.
Αψογη συνεργασία Παπαδογεώργου- Τσιγαρίδα- Κωστόπουλου στο 82’ ο τελευταίος πραγματοποίησε το σουτ για να στείλει τη μπάλα λίγοπάνω από την αντίπαλη εστία.
Το Νεοχώρι απείλησε στο 84’ με απευθείας κόρνερ του Αυγέρη από αριστερά, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ. Στην επανάληψη το Νεοχώρι, με παίκτη παραπάνω, είχε μια φλύαρη κινητικότητα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη απειλή, ενώ η Δήμητρα έψαξε, ό,τι έψαξε, στις αντεπιθέσεις.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΑΠΟΛΛΩΝ: Καρατζάς, Τρικάλης (85’ Τσιαντούλας), Λάϊος (62’ Σκόμπας), Ρόμπος, Γαντζούλας (85’ Τσιώλης), Κωστόπουλος, Σκέμπι (62’ Παπαδογεώργος), Ψύρρας, Στεργίου (68’ Τσιγαρίδας), Ανδρέου, Βασιλείου.
ΝΕΟΧΩΡΙ: Παπούλιος, Σταμέκος, Μύλερος, Τσιγαρίδας, Τσαμάντας( 55’ Ξάνθος), Λουκάς (55’ Μαντζώρος) , Φωτίκας (83’ Τέλλιος) Αλεξίου Θ., Αυγέρης, Παπαδόπουλος, Αλεξίου Δ. (55’ Καραμούζης)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δουλόπουλος (Μανασής – Αλεξόπουλος