Σώθηκε ο Παναιτωλικός, συνεχίζει στη SL2 η Ξάνθη(VIDEO)

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της Ξάνθης, ανατρέποντας την… ήττα του με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στην Ακριτική πόλη και παρέμεινε στην Super League 1. Με πέναλτι του Βέργου στο 83′ το “χρυσό” γκολ για τους Αγρινιώτες.

O Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πίεζε με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Είχε κάποια άστοχα σουτ με κυριότερο αυτό στο 20′ από τον Μεντόζα, ενώ η Ξάνθη αμυνόταν μαζικά θέλοντας να προστατέψει το μηδέν στην άμυνα. Και τα κατάφερε αφού οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα.

Στο β’ μέρος ο Δέλλας πέρασε όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές του στο ματς. Και αν και δεν απείλησε με αξιώσεις τον Ίτσο, βρήκε το γκολ στο 83′ με πέναλτι. Την παράβαση έκανε ο άτυχος Παπάζογλου που ήστερα από σέντρα και κόντρα σε συμπαίκτη του, η μπάλα πήγε στο χέρι του και ο Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα! Ο Βέργος το μετέτρεψε σε γκολ και χάρισε ουσιαστικά την παραμονή στην ομάδα του Αγρινίου. Η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Κνετ σταμάτησε τον Θυμιάνη στο 89′ και ο Έμπερτ για εκατοστά δεν βρήκε εστία σε εκτέλεση φαουλ στο 90+2′. Αουτ πέρασε και η κεφαλιά του Θυμιάνη στη τελευταία φάση της αναμέτρησης…

Το φιλμ του αγώνα

4′ Εκτέλεση φαουλ του Μεντόζα, ψηλά αουτ η μπάλα

10′ Σουτ του Έμπερτ, μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κνετ η μπάλα

20′ Σουτ του Μεντόζα, ο Ίτσο έδιωξε

33′ Εκτέλεση φαουλ του Μεντόζα, η μπάλα στο πάνω μέρος της εστίας του Ίτσο

53′ Σουτ του Βέργου μέσα από την περιοχή, ο Παπάζογλου έβαλε την κόντρα και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ

64′ Σέντρα του Περέιρα, ο Πέτροβιτς με προβολή έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας της ομάδας του

78′ Σουτ του Μάζουρεκ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ. ΠΕΝΑΛΤΙ σε χέρι του Παπάζογλου έδειξε ο Ευαγγέλου και ο Βέργος το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-0

86′ Σουτ του Ματσόλα, έδιωξε δύσκολα με τις γροθιές ο Ίτσο

89′ Σέντρα του Έμπερτ, ο Θυμιάνης έκανε το γυριστό αλλά ο Κνετ ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα

90+2′ Εκτέλεση φαουλ του Έμπερτ, η μπάλα σύριζα με το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κνετ

90+7′ Κεφαλιά του Θυμιάνη, η μπάλα λίγο αουτ

Σκόρερ: 83′ Βέργος

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος(76′ Aριγίμπι), Μαλής, Περέιρα(77′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ(59′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος(87′ Βάντερσον), Μεντόζα

ΞΑΝΘΗ(Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς(85′ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ, Μικελτάντζε(63′ Τάτος, 78′ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου(63′ Θυμιάνης)