Σόκαρε τον Ιωνικό η Δόξα Δράμας

Η Δόξα Δράμας επικράτησε εντός έδρας με 2-1 του Ιωνικού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη άνοιξε το σκορ (1-0) στο 23’, όταν ο Μαρινάκης έκανε το γέμισμα στη περιοχή από τα δεξιά και ο Άντερσον με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Αναγνωστόπουλο. To 2-0 έγινε στο 75’ όταν μετά από φάουλ του Φυτόπουλου από τα αριστερά, ο Αγγελόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού. Ο Ιωνικός μείωσε σε 2-1 στο 81’, όταν ο Ρόλε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Στεφανάκο.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με τη Δόξα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη κόντρα στον Ιωνικό.

Οι φάσεις του αγώνα:

3’ Σέντρα του Παρασκευά από δεξιά για τη Δόξα Δράμας, ο Σαμπανίδης πλασάρει από κοντά, ο Αναγνωστόπουλος μπλοκάρει σταθερά.

14′ Κεφαλιά του Σαμπανίδη από το ύψος της περιοχής, μετά από σέντρα του Μαυριά, φεύγει ελάχιστα άουτ.

17’ Σέντρα σουτ του Μουστάκη από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Κάστρο, γυρίζει εκείνος με το κεφάλι, απομακρύνουν οι της Δόξας Δράμας.

20’ Δυνατό σουτ του Πλατέλλα έξω από την μεγάλη περιοχή, καλό ήταν, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στεφανάκου.

23’ Γκολ για τη Δόξα Δράμας. Σέντρα -γέμισμα από αριστερά του Μαρινάκη βρήκε μέσα στην μικρή περιοχή τον Άντερσον που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλο.

28’ Δοκάρι για τον Ιωνικό. Ο Μουστάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κάστρο δεν κατάφερε να πλασάρει σε πρώτο χρόνο, σε δεύτερο γυρίζει παράλληλα, η μπάλα φτάνει στον Ρόλε που πλάσαρε, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

40’ Ο Κάστρο κινείται κάθετα, γίνεται κάτοχος της μπάλας γυρίζει προς τον Ρόλε, αυτός πλασάρει αλλά οι αμυντικοί της Δόξας Δράμας απομακρύνουν.

48’ Ωραία κίνηση από αριστερά του Πλατέλλα, προσπαθεί να γυρίσει παράλληλα στον Κάστρο που είναι μόνος, τελευταία στιγμή κόβει ο Παρασκευάς.

52’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό. Σέντρα με το εξωτερικό του Πλατέλλα από αριστερά, κεφαλιά του Κάστρο, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

58’ Σέντρα από τον Ρόλε, η μπάλα περνά από τον Κάστρο, φτάνει στον Ματσούκα που σουτάρει, ελάχιστα έξω.

75’ Γκολ για τη Δόξα. Φάουλ από αριστερά του Φυτόπουλου, ο Αγγελόπουλος με κεφαλιά το 2-0 της ομάδας από τη Δράμα.

81’ Γκολ για τον Ιωνικό. Από εκτέλεση κόρνερ του Ρόλε η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Στεφανάκου.

90+3′ Σουτ του Πλατέλλα μέσα από τη περιοχή, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

Σκόρερ: Άντερσον (23’), Αγγελόπουλος (75’), Ρόλε (81’).

Συνθέσεις:

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς (78’ Τάσιος), Παπαργυρίου, Αγιώτης, Άντερσον, Μαρινάκης (60’ Μενσά), Μαυριάς (70’ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος, Σαμπανίδης (78’ Μπαράνκο), Χάμοντ, Κουτσιανικούλης (60’ Σπυρόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (79’ Κουϊρουκίδης), Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης (57’ Σίνγκ), Γκοτσούλιας, Ματσούκας (88′ Κόρμπος), Νιάσε (79’ Μάναλης), Κάστρο, Ρόλε, Πλατέλλας.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Φαλτάκας (Γρεβενών)

4ος: Τσιοφλίκη (Λάρισας)