Ψυχωμένη ισοπαλια για την Πηγή στην έδρα του πανίσχυρου Πορταικού

Στο γήπεδο Μουριάς ο τυπικά γηπεδούχος Πορταικός υποδέχτηκε σήμερα τον ΑΟ Πηγής για τη 16η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Α’ Ερασιτεχνικής.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να παραμείνουν σε επαφή με την πρώτη θέση, ενώ η Πηγή από την πλευρά της ήθελε τους βαθμούς για το γόητρο και για να δείξει ότι μπορει να κοιτάξει στα μάτια και πιο δυνατούς αντιπάλους, όπως η ομάδα της Πύλης.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, σε ένα παιχνίδι που πέρα από τα δύο τέρματα είχε και 2 δοκάρια, από ένα για κάθε ομάδα, καθώς και κάμποσες ευκαιρίες, ως επί το πλείστον από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Ο Πορταικός επηρεάστηκε από τις τρεις σημαντικές απουσίες που είχε ενώ η Πηγη αγωνίστηκε ψυχωμένα και παρουσίασε μία εξαιρετική εικόνα, ενώ από την αρχή της σεζόν η πορεία της είναι έτσι και αλλιώς αξιοπρόσεκτη.

Μοιραίος παίκτης για την Πηγή, όχι μόνο στο 1ο ημίχρονο, αλλά & στο 2ο ο νεαρός Σπύρος Καλέτσης, ο οποίος στο 12′ & στο 18′ από πολύ κοντά, δεν κατάφερε να σκοράρει, με την κακοδαιμονία του σήμερα να τον κατατρέχει & στο Β’ ημίχρονο, όταν ύστερα από ωραίο μακρινό, τεχνικό σουτ, η μπάλα βρήκε την οριζόντια δοκό του Διογένη, για να καταλήξει τελικά άουτ.

Τελικά οι γηπεδούχοι στο 44′ κατάφεραν να βρουν δίχτυα, χάρη σε ένα φανταστικό τέρμα του Χριστοφή που με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Πορταϊκός με ψυχολογικό αβαντάζ το γκολ & την πρωτοπορία στο σκορ, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον σκόρερ Χριστοφή μάλιστα στο 69′ με μακρινό σουτ να τραντάζει την οριζόντια δοκό του Λαφαζάνη, και την μπάλα να μην πετυχαίνει τον στόχο της.

Από το 70′ και μετά η Πηγή πήρε μπρος και στο 76′ πέτυχε ένα ωραίο γκολ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Σάκη Ξαγαρά, καταφέρνοντας να φύγει από την Μουριά με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Να σημειωθεί ότι η Πηγή από το 68′ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κοθρά ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 50′ στη θέση του τραυματία αρχηγού του ΑΟΠ Γρηγόρη Κατσινέλη.

Διαιτητές: Πέτσας-Παπαγεωργόπουλος-Αλεξόπουλος