Πολύ αρνητική παράδοση για τον ΑΟΤ στα εκτός με Ολυμπιακό Βόλου

Αρνητική είναι η προιστορία που κουβαλάει ο ΑΟ Τρίκαλα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις του με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν 19 φορές με γηπεδούχους τους Βολιώτες.

Ο Ολυμπιακός μετράει 14 νίκες, 3 αναμετρήσεις έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλες, ενώ οι κυανέρυθροι έχουν φύγει δύο φορές νικητές από τη Μαγνησία.

Αναλυτικά η προιστορία των αγώνων Ολυμπιακός Βόλου-ΑΟ Τρίκαλα, μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη:

1963-1964 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

1 Μαρτίου, 1964 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-0
Καθοριστική χαρακτηρίζεται στην εξέλιξη του παιχνιδιού, η αποβολή του Ζάχου, η οποία ανάγκασε την ομάδα των Τρικάλων να αγωνίζεται με δέκα παίκτες και τελικώς να γνωρίσει την ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου με 2-0. Η τοπική ομάδα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με τέρματα που σημείωσαν οι Μποτίνος στο 40’ με σουτ από κοντά και Βογιατζάκης στο 72’ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ που πρώτα βρήκε το δοκάρι και εν συνέχεια αναπαύτηκε στα δίκτυα του Λύμπου, κέρδισε το κρίσιμο βαθμολογικής σημασίας αγώνα. Από τους φιλοξενούμενους διακριθήκαν οι Λύμπος, Μακρής, Κλαπανάρας και Χαριτίδης.

ΣΚΟΡΕΡ – 40’ Μποτίνος [1-0], 72’ Βογιατζάκης [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λύμπος, Πανταζής, Μακρής, Πάντος, Κλαπανάρας, Τζελαλίδης, Ζάχος, Χαριτίδης, Πουλιάνας, Καρακούσης, Κακαβίτσας.

1971-1972 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Μαΐου, 1972 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 4-1
Ύστερα από μια θαυμάσια εμφάνιση ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε εντός έδρας τα Τρίκαλα με το επιβλητικό σκορ 4-1 εις το ντέρμπι της Θεσσαλίας. Το τοπικό συγκρότημα διατήρησε την εδαφική και τεχνική υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δημιούργησε πλήθος επιθέσεων και σημείωσε τέσσερα τέρματα, τα οποία του εξασφάλισαν μια άνετη επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε πολύ άσχημη μέρα και ίσως πραγματοποίησαν την χειρότερη τους φετινή εμφάνιση. Στο 39’ ο Καραϊσκος άνοιξε το σκορ ενώ στο 74’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δυο λεπτά αργότερα ο Διακούμης ανέβασε τον δείκτη του σκορ ακόμη περισσότερο και στο 87’ ο ίδιος έκανε το σκορ 4-0. Το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα ήταν να μειώσουν ένα λεπτό πριν την λήξη με τον Συνάτκα. Από τα Τρίκαλα διασώθηκαν μόνο οι Σιδηρόπουλος, Μυλωνάς, Παπασίμος και Κοντάκης. Καλός ο διαιτητής Ζλατάνος που απέβαλε τον Μαλάκο για εξύβριση στο 69’ και τον αναπληρωματικό γκολκίπερ των Τρικάλων Αρώνη στο 75’ για ανάρμοστη συμπεριφορά.

ΣΚΟΡΕΡ – 39’ Καραίσκος [1-0], 74’ Καραίσκος [2-0], 76’ Διακούμης [3-0], 87’ Διακούμης [4-0], 89’ Συνάτκας [4-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Παπασίμος, Γεωργίτσης, Μυλωνάς, Μπεβενίου, Κότοβας, Καλατζής, Συνάτκας, Χόνδρος, Κοντάκης.

1972-1973 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

31 Δεκεμβρίου, 1972 Γήπεδο Βόλου
Ο Ολυμπιακός Βόλου εις την έδρα του νίκησε στο Θεσσαλικό ντέρμπι την ομάδα των Τρικάλων με σκορ 2-0 σημειώνοντας τα γκολ της νίκης στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με λίγες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διατηρήσαν την καθαρά και συνεχή εδαφική πρωτοβουλία . Τα Τρίκαλα βεβαία έπαιξαν δυνατά και προσπάθησαν με το παιχνίδι τους αυτό να κρατήσουν σε απόσταση τους αντίπαλους κυνηγούς χωρίς όμως να το κατορθώσουν. Τα τέρματα επέτυχαν οι Β.Καραίσκος στο 85’ και ο Ε.Μαλάκος εις το 89’. Διακρίθηκαν από τους φιλοξενούμενους οι Σιδηρόπουλος, Καλατζής, Παπασίμος και Νίκας. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Καρακατσούλη.

ΣΚΟΡΕΡ – 85’ Β.Καραίσκος [1-0], 89’ Ε.Μαλάκος [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Μυλωνάς [Γεωργίτσης], Παπασίμος, Νίκας, Συνάτκας [Αρώνης], Μπεβενίου, Βακάλης, Χόνδρος, Καλατζής, Οικονόμου.

1975-1976 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

11 Ιανουαρίου, 1976 Γήπεδο Βόλου
Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός Βόλου επανήλθε στις νίκες αφού υπέταξε τα Τρίκαλα με σκορ 2-0 εις στην πρωτεύουσα του Νομού Μαγνησίας. Χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού όμως τα Τρίκαλα ισορρόπησαν το παιχνίδι και έτσι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 0-0. Ο Ολυμπιακός όμως με δυο τέρματα που σημείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης «κλείδωσε» την νίκη . Συγκεκριμένα στο 47’ ο Παπαγιάννης άνοιξε το σκορ και επτά λεπτά αργότερα ο Τριχιάς έγραψε το τελικό 2-0. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Χατζηγιάννης και Καλατζής. Καλή η διαιτησία του κ.Λιάνο.

ΣΚΟΡΕΡ – 47’ Παπαγιάννης [1-0], 54’ Τριχιάς [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Μουλιώτας, Μαρδάνης, Καραγεωργίου, Παπασίμος, Μπακάλης, Χαριτίδης [Μπαμπούρης], Ζήκος [Συνάτκας], Καλατζής, Παραπραστανίτης, Κατσιάκος.

1976-1977 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Μαρτίου, 1977 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-1
Μετά από δυο μήνες περίπου, τα Τρίκαλα γνώρισαν την ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι πιο εύκολα από ότι ίσως περίμεναν κατόρθωσαν να υποτάξουν τους φιλοξενούμενους, βελτιώνοντας ταυτόχρονα την θέση τους εις στο βαθμολογικό πίνακα. Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 16’ και 26’ κεφαλιές του Ρακιντζόγλου και Σταυρίδη βρήκαν τα δοκάρια της Τρικαλινής εστίας. Ο δεύτερος όμως στο 27’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκούρας με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως μπήκαν στο παιχνίδι στο 34’ όταν ο Μπατάλας μείωσε το σκορ αλλά στο 53’ ο Τόγιας με σουτ πέτυχε το τελικό 3-1. Καλύτεροι σε απόδοση για τα Τρίκαλα οι Μυλωνάς, Χονδρός και Μπατάλας. Διαιτητής ο κ.Γιανλής.

ΣΚΟΡΕΡ – 27’ Σταυρίδης [1-0], 31’ Σκούρας [2-0], 34’ Μπατάλας [2-1], 53’ Τόγιας [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου [Τικταπανίδης], Μαντέλας, Μυλωνάς, Μπακάλης, Καραγεωργίου, Μαρδάνης [Μπαμπούρης], Χονδρός, Μπατάλας, Κοσμάς, Παραπραστανίτης, Ψωφάκης.

1977-1978 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Οκτωβρίου, 1977 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 4-0
Η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου ύστερα από έναν αγώνα στον οποίο πρωταγωνίστησε από την αρχή μέχρι το τέλος, σάρωσε τα Τρίκαλα με σκορ 4-0. Ενώπιων περίπου 3.000 φανατικών φιλάθλων, το συγκρότημα του Βόλου έδωσε ρεσιτάλ ποδοσφαίρου προσφέροντας γκολ και θέαμα. Τα Τρίκαλα υπέκυψαν αμάχητη και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα εις το φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Στο 25’ ο Τριχιάς άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό Βόλου ενώ στο 43’ ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, Σταυρίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 76’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και δυο λεπτά αργότερα ο Μαλάκος σημείωσε το τελικό 4-0. Με σφάλματα η διαιτησία του κ.Κανάρη, ο οποίος απέβαλε τον Μαρδάνη των Τρικάλων.

ΣΚΟΡΕΡ – 25’ Τριχιάς [1-0], 43’ Σταυρίδης [2-0], 76’ Σταυρίδης [3-0], 78’ Μαλάκος [4-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μπακάλης, Μυλωνάς, Παπανικολάου, Καραγεωργίου, Μαρδάνης, Τυράκης, Παραπραστανίτης, Φάσσας, Χονδρός [Λαγάρας], Κοσμάς.

1978-1979 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

31 Δεκεμβρίου, 1978 Γήπεδο Βόλου
Θαυμάσιος ο Ολυμπιακός Βόλου συνέτριψε τα Τρίκαλα με σκορ 4-1 και σκόρπισε ακράτητο ενθουσιασμό στους 4.000 και πλέον φίλαθλους του. Το σκορ άνοιξε στο 12’ ο Μαλακός με κεφαλιά ενώ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Τριχιάς με σουτ διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού Βόλου. Στο 76’ ο Μαλακός έγραψε το 3-0 και ο Τριχιάς έξι λεπτά αργότερα το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν τα Τρίκαλα ήταν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά δια του Μπατάλα. Να σημειώσουμε ότι στο 10’ ο τερματοφύλακας των Τρικάλων Μακρής απέκρουσε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Βούλγαρης ενώ στο 40’ αποβλήθηκε ο Παναγής διότι χτύπησε τον Μυλωνά. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Βλάχου.

ΣΚΟΡΕΡ – 12’ Μαλακός [1-0], 46’ Τριχιάς [2-0], 76’ Μαλακός [3-0], 82’ Τριχιάς [4-0], 88’ Μπατάλας [4-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακρής, Μαντέλας, Μυλωνάς, Μπατάλας, Μπακάλης, Μαρδάνης, Παπαγεωργίου, Ζορμπάς [Σκούτας], Κοσμάς, Παραπραστανίτης, Παζαίτης [Παπανικολάου].

1979-1980 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Ιανουαρίου, 1980 Γήπεδο Βόλου
Με δυο γκολ που επέτυχε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Ολυμπιακός Βόλου κατόρθωσε να νικήσει τα δυνατά Τρίκαλα με σκορ 2-0. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και απείλησαν πολλές φορές την εστία των Βολιωτών. Αγωνιστήκαν με περισσότερο πάθος και διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν σημείωσαν το γκολ που άξιζαν. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός Βόλου ενισχυμένος με τους Συνετόπουλο και Καραμίχαλο που εδραίωσαν στο κέντρο ισορρόπησαν τον αγώνα και σιγά αλλά σταδιακά ανέλαβαν το έλεγχο του παιχνιδιού. Τα Τρίκαλα πάντως επέμειναν και έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να προηγηθούν με τους Πάτρα στο 56’ και Λαγάρα στο 65’. Η πρώτη μεγάλη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 67’ με φάουλ του Καραμίχαλου που βγήκε μόλις άουτ. Στο 74’ πάντως οι Βολιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Κουρνάκη και έξι λεπτά αργότερα ο Συνετόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Από τους «κυανέρυθρους» διακρίθηκαν οι Μπακάλης, Πάτρας και Λαγάρας.

ΣΚΟΡΕΡ – 74’ Κουρνάκης [1-0], 80’ Συνετόπουλος .πεν. [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μπαζής, Μουλιώτας, Μπουκουβάλας, Μπακάλης, Μαντέλας, Μαρδάνης, Λαγάρας, Κολώνας [Ζορμπάς], Παραπραστανίτης, Ζήκος, Πάτρας.

1980-1981 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Μαρτίου, 1981 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1
Μετά από μέτριο παιχνίδι που δεν άφησε καλές εντυπώσεις στους φίλαθλους, ο Ολυμπιακός Βόλου και τα Τρίκαλα αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Θλιβερό το θέαμα κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και κάπως υποφερτό κατά διαστήματα στην επανάληψη δεν πρόσφερε αυτό που όλοι ίσως περίμεναν – ένα δυνατό και γεμάτο συγκινήσεις ντέρμπι. Ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός και δεν μπόρεσε να επιβάλλει παρά μόνο σε ελάχιστα χρονικά σημεία το ρυθμό του. Τα Τρίκαλα με αμυντικούς προσανατολισμούς τα πήγαν αρκετά καλά αλλά μετά το 1-0 εις βάρος τους αναγκάστηκαν να ανοιχτούν με στόχο την ισοφαρίσει κατά που κατάφεραν δέκα πέντε λεπτά πριν την λήξη. Ο Καραμίχαλος άνοιξε το σκορ με χτύπημα πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπατάλας αποκρούοντας την μπάλα με το χέρι στο 51’ ενώ να σημειώσουμε ότι στο 42’ ο ίδιος παίκτης πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε από τον διαιτητή κ.Κράτση. Στο 75’ ο Μαρδάνης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια του τερματοφύλακα του Βόλου Τζουγανάτου και του αμυντικού Σιγάλα και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Λαγάρας, Μπατάλας, Πάτρας και Κωστούλας ενώ οι Τζουγανάτος και Βαλλιανός ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό.

ΣΚΟΡΕΡ – 51’ Καραμίχαλος .πεν. [1-0], 75’ Μαρδάνης [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μπαζής, Μουλιώτας [Μπουκουβάλας], Μαντέλας, Μαρδάνης, Ζορμπάς, Μπατάλας, Λαγάρας, Πάτρας, Κωστούλας, Αναστασίου [Καλαμάτας], Ζήκος.

1981-1982 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

23 Μαΐου, 1982 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-2
Η αδιαφορία των παικτών του Ολυμπιακού Βόλου αλλά και η αποφασιστικότητα των Τρικάλων στο τελευταίο τέταρτο έφεραν το τελικό 2-2 αποτέλεσμα στο Εθνικό στάδιο του Βόλου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πλήρη υπεροχή έως το 75’ του παιχνιδιού αλλά στην συνέχεια οι μαχητικοί νεαροί ποδοσφαιριστές των Τρικάλων ανέλαβαν τα ηνία του ματς ανατρέποντας το 2-0 εις βάρος τους σκορ. Το 1-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 33’ όταν ο Καραμίχαλος εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Μαλακασιώτη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαευθυμίου. Στο 65’ ήταν η σειρά του Μαλακασιώτη να χριστεί σκόρερ όταν μετά από μεταβίβαση του Βήττα έγραψε με δυνατό σουτ το 2-0 για την τοπική ομάδα. Στο 79’ ο Αναγνώστου ανατράπηκε όντος περιοχής από τον Βαινά και το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής κ.Μπιτσικάκος μετέτρεψε σε γκολ ο Μαντέλας μειώνοντας σε 2-1. Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν στο 85’ με τρομερή κεφαλιά του Λαγάρα ενώ οι Βολιώτες διαμαρτυρηθήκαν για οφσάιντ. Στο 87’ τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν μια απίστευτη νίκη εάν ο Βαλλιανός την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή δεν έσωζε πάνω στην γραμμή σουτ του Αναγνώστου. Νωρίτερα όμως στο 82’ ο γκολκίπερ των Τρικάλων με επιπολαιότητα έστειλε την μπάλα πάνω στον Κρικέλη αλλά κανείς παίκτης του Βόλου δεν αντιλήφτηκε την φάση και να την εκμεταλλευτεί. Κορυφαίος του γηπέδου ο Μπατάλας ενώ για τα Τρίκαλα επίσης ξεχώρισαν οι Λαγάρας και Αναγνώστου.

ΣΚΟΡΕΡ – 33’ Καραμίχαλος [1-0], 65’ Μαλακασιώτης [2-0], 79’ Μαντέλας .πεν.[2-1], 85’ Λαγάρας [2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Κατσαρός, Μαντέλας, Κρικέλης, Μπατάλας, Κωστούλας [Αναγνώστου], Λαγάρας, Αναστασίου [Παπανδρέου], Παπαγεωργίου, Ιακωβάκης, Πάτρας.

1982-1983 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Σεπτεμβρίου, 1982 Γήπεδο Βόλου
Ένας άριστος Ολυμπιακός Βόλου πρόσφερε θέαμα και ουσία στους 4.000 και πλέον θεατές και κέρδισε στο Θεσσαλικό ντέρμπι τα Τρίκαλα με σκορ 2-0. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε διαρκή υπεροχή αντίθετα με τα Τρίκαλα που παρά το γεγονός ότι έπαιξαν με ενισχυμένο κέντρο μόνο μια φορά απείλησαν σοβαρά την εστία των γηπεδούχων που εκτός από τα δυο γκολ που σημείωσαν είχαν και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε στο 35’ ο Καραϊσκος με εύστοχο πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος όταν το σουτ του βρήκε στο χέρι του προσωπικού του αντίπαλο Κρικέλη. Στο 46’ ο Βόντας είχε δυνατό σουτ στο δοκάρι του Πούλιου ενώ λίγο αργότερα στο 69’ ο Οικονόμου με κοντινό σουτ ύστερα από σέντρα του Μαλακασιώτη έγραψε το τελικό 2-0. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Πούλιος, Μπατάλας και Αναστασίου. Σχετικά καλή η διαιτησία του κ.Γλύνη.

ΣΚΟΡΕΡ – 35’ Καραϊσκος .πεν.[1-0], 69’ Οικονόμου [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Πούλιος, Μαντέλας, Δ.Γκένας, Γκαντιάς, Μπατάλας, Κρικέλης, Λαγάρας, Πάτρας, Κωστούλας, Αναστασίου [Χατζής], Αναγνώστου [Τσιάντος].

1985-1986 ΚΥΠΕΛΛΟ

29 Δεκεμβρίου, 1985 Γήπεδο Βόλου Φάση των «32» 2ος αγώνας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-1
Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε με σκορ 0-1 από τα Τρίκαλα, αλλά πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος γιατι στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με 0-2. Ο αγώνας γενικά ήταν μέτριος ποιοτικά και δεν ικανοποίησε τους περίπου 6.000 φίλαθλους. Στο πρώτο μισό του α’ μέρος ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την πρωτοβουλία αλλά στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο με τα Τρίκαλα να δείχνουν κάποια δραστηριότητα χωρίς όμως να απειλήσουν άμεσα την εστία των γηπεδούχων. Έτσι το 0-0 παρέμεινε έως το 84’. Στο λεπτό αυτό τα Τρίκαλα πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Σελαλματζίδης έπιασε σουτ το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Μποϊκογλου. Στην συνέχεια της φάσης ο Σελαλματζίδης με κοντινό πλασέ σημείωσε το 0-1. Από τα Τρίκαλα καλύτεροι υπήρξαν οι Ιακωβάκης, Τσότσας και Γκένας. Μέτρια η διαιτησία του κ.Τσάκωνα ο οποίος αρνήθηκε δυο πέναλτι. Στο 30’ στους φιλοξενούμενους σε χέρι του Βήττα ύστερα από σουτ του Τσιρογιάννη και στο 83’ στους γηπεδούχους σε ανατροπή του Καπουράνη.

ΣΚΟΡΕΡ – 84’ Σελαλματζίδης [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Γκένας, Λούκας, Παπάζογλου, Αργυρούλης, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Γκαμπέτας, Σελαλματζίδης, Μαλλιώρας [Γκαραγκούνης], Τσιρογιάννης [Αναστασίου].

1986-1987 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

22 Μαρτίου, 1987 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-0
Μετά από συναρπαστική μάχη, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε τα Τρίκαλα με σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 55’ είχαν σαφή υπεροχή αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ενίσχυσαν το κέντρο τους και με ξαφνικές αντεπιθέσεις δημιούργησαν πολλά προβλήματα μπροστά στην εστία του Μποϊκογλου. Η νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου ήρθε δύσκολα αλλά ήταν πέρα για πέρα δικαία. Το μοναδικό και νικητήριο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 53’ όταν από κόρνερ του Δαδάκο, ο Βαϊνάς με κεφαλιά γύρισε την μπάλα προς το τέρμα, αυτή βρήκε το σώμα του Σελαλματζίδη και κατέληξε στα δίχτυα του Τσότσα. Στο 73’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι το οποίο αρνήθηκε ο διαιτητής κ.Βετερνάλης όταν σε κεφαλιά του Καπουράνη, ο Παπάζογλου φάνηκε να αποκρούει εντός περιοχής με το χέρι ενώ στο 74’ τα Τρίκαλα έχασαν μοναδική ευκαιρία να κάνουν το 1-1. Ο Ζαβλανός έπιασε δυνατό σουτ, ο Μποϊκογλου απέκρουσε στο «Γ» της εστίας του, στην συνέχεια της φάσης η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι και ο Ολυμπιακός Βόλου διασώθηκε από μεγάλο κίνδυνο. Από τα Τρίκαλα που είχαν και άλλες μικρές ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεχώρισαν οι Τσότσας, Ζαβλανός και Μπαμπατσιάς.

ΣΚΟΡΕΡ – 53’ Βαϊνάς [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Μπαμπατσιάς, Καλαμάτας, Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Αναστασίου [Κιάκος], Λαζάρου, Κόμνος, Σελαλματζίδης, Λιάκος [Ζαβλανός], Πάτρας.

1987-1988 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Ιανουαρίου, 1988 Γήπεδο Βόλου

«Βρόντηξαν» τα κανόνια του Ολυμπιακού Βόλου όπου βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα και φιλοδώρησαν με τέσσερα γκολ τα Τρίκαλα και συνέχισαν την επιτυχημένη πορεία τους στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Απόλυτη δίκαιη η επιτυχία των Βολιωτών απέναντι στα Τρίκαλα που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στον ξέφρενο ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε επιθετικά και μόλις στο 3’ προηγήθηκε στο σκορ με ωραίο πλασέ του Δαδάκου ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Τσιάπου και πάσα του Τάχου. Όμως στο 9’ τα Τρίκαλα κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Παραφέστας πραγματοποίησε περίφημη σέντρα και ο Καλαϊτζίδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρασίδη. Οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας να πιέζουν την εστία του αντιπάλου τους κατόρθωσαν στο 30’ να πετύχουν το 2-1 όταν ο Μάνδαλος εκτέλεσε φάουλ και ο Καπουράνης με έξοχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιάπου. Στο 40’ σε σέντρα του Σκούτα, ο Τάχος με κεφαλιά και πάλι πέτυχε το τρίτο γκολ. Τέλος στο 67’ σε ανατροπή του Δαδάκου από τον Στάμο, ο Καπουράνης με πέναλτι έκανε το 4-1. Καλύτεροι των Τρικάλων υπήρξαν οι Παραφέστας, Καλαϊτζίδης και Τσιρογιάννης. Μέτριος ο διαιτητής κ.Θαλασσής με σφάλματα εις βάρος και των δυο ομάδων.

ΣΚΟΡΕΡ – 3’ Δαδάκος [1-0], 9’ Καλαϊτζίδης [1-1], 30’ Καπουράνης [2-1], 40’ Τάχος [3-1], 67’ Καπουράνης .πεν.[4-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσιάπος, Παραφέστας, Λούκας, Στάμος, Παπάζογλου, Ιακωβάκης [Λαζάρου], Τσιρογιάννης, Αναστασίου, Καλαϊτζίδης, Μαλλιώρας [Κόμνος], Τσιρώνης.

1991-1992 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

22 Μαρτίου, 1992 Γήπεδο Βόλου
Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε μεν την άσφαιρη ομάδα των Τρικάλων με σκορ 2-0 αλλά δεν έπεισε ότι είναι συγκρότημα με μεγαλύτερους στόχους. Με εξαίρεση δυο – τρεις επιθέσεις με κύριο πρωταγωνιστή τον Ούγγρο Μπόντα, οι 2.500 θεατές δεν είχαν την ευκαιρία να χειροκροτήσουν και να απολαύσουν θέαμα ανάλογο με αυτό που προσδοκούσαν. Τα Τρίκαλα είχαν διάθεση για το «Χ» από την αρχή του ματς και ανοίχτηκαν μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκαν σε προσπάθεια να ισοφαρίσουν. Δυστυχώς δέχτηκαν και δεύτερο γκολ και η αναμέτρηση που θύμιζε αγώνας ρουτίνας τελείωσε εκεί. Ο Μαλακασιώτης άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό Βόλου στο 47’ εκμεταλλεύοντας τραγικό λάθος της άμυνας των Τρικάλων και ο Σταματίου διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Διαιτητής ο κ.Τζάνος.

ΣΚΟΡΕΡ – 47’ Μαλακασιώτης [1-0], 90’ Σταματίου [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Πράππας, Λούκας, Κολτσίδας, Μιλέφσκι, Παπαευθυμίου [Παπαευαγγέλου], Νικολαΐδης, Μαυροδήμος [Ρούσσας], Κριεζής, Γιαννακόπουλος, Βαλαώρας.

1994-1995 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

26 Φεβρουαρίου, 1995 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ- ΤΡΙΚΑΛΑ 1-2
Φανταστική στην κυριολεξία η ομάδα των Τρικάλων με ηγέτη τον Ντράγκαν Κνέζεβιτς, κέρδισε μέσα στο Βόλο τον τοπικό Ολυμπιακό με σκορ 1-2 κάνοντας ίσως το πιο ουσιαστικό βήμα προς την ανώτερη κατηγορία της Β’ Εθνικής. Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι παίκτες των Τρικάλων κινήθηκαν με μεθοδικότητα, είχαν δυναμική και έδειξαν ότι δικαίως βρίσκονται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν πολλά κενά και γενικά παρουσιάστηκαν μέτριοι απέναντι στα «διψασμένα» Τρίκαλα. Στο 17’ οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ με τον νεαρό Τσιούκα από σέντρα του Μανίκα ενώ στις αρχές του δεύτερου ημίχρονου ο Κνέζεβιτς συνδυάστηκε υπέροχα με τον Κωνσταντινίδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Βολιωτών κάνοντας έτσι το 0-2. Το μόνο που κατάφερε το τοπικό συγκρότημα ήταν να μειώσει σε 1-2 με τον Κόφφα εννέα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Κουτσιώτα.

ΣΚΟΡΕΡ – 17’ Τσιούκας [0-1], 47’ Κνέζεβιτς [0-2], 81’ Κόφφας [1-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Γκανάς, Μανίκας, Γκαραγκούνης, Ταβουκτσής, Μούτσιος, Βάσι [Πρεκαντές], Γκουγκουλής, Τσιούκας [Τζώρτζης], Κνέζεβιτς, Κωνσταντινίδης.

2000-2001 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

7 Απριλίου, 2001 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-1
Το μεγαλύτερο ίσως βήμα για την παραμονή του στην Β’ Εθνική πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 2-1 των Τρικάλων. Στον αντίποδα, το έργο των «κυανέρυθρων» για παραμονή έγινε πολύ δύσκολο, σχεδόν ακατόρθωτο μετά την ήττα που γνώρισαν. Οι γηπεδούχοι του Κώστα Σταματίου από την αρχή της αναμέτρησης πίεσαν για το γρήγορο γκολ που τελικά ήρθε στο 19’. Ο Κεφαλίδης είδε τον Ζαφείρη μακριά από την εστία του και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός Βόλου ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Μπέκος με σουτ αιφνιδίασε τον γκολκίπερ των Τρικάλων που αναγκάστηκε για δεύτερη φορά να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 85’ όταν ο Μέλλος ύστερα από λάθος της άμυνας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καλαϊτζή. Χωρίς προβλήματα αυτή τη φορά η διαιτησία του κ.Βουτσαλά του συνδέσμου Θεσσαλονίκης.

ΣΚΟΡΕΡ – 19’ Κεφαλίδης [1-0], 22’ Μπέκος [2-0], 85’ Μέλλος [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Παπαευθυμίου [Μέλλος], Μανίκας, Μπαντάς, Μαχαιρίδης, Αντωνίου, Κονάτε, Γ.Εφεντόπουλος, Σπυράκος [Τόνκοβιτς], Σαββίδης [Ντε Σοούζα], Μάγκανε.

2003-2004 Δ’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Μαΐου, 2004 Γήπεδο Μαγνησιακού
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-0
«Τραγωδία» στον Βόλο με τον Α.Ο.Τ. να «ξεφτιλίζεται» με σκορ 3-0 από τον αδιάφορο βαθμολογικά τοπικό Ολυμπιακό και βγήκε οριστικά εκτός διεκδίκησης της ανόδου στην Γ’ Εθνική. Τεράστια λάθη της διοικήσεως αλλά και του προπονητή κ.Γκένα ο οποίος να σημειώσουμε δεν ξεκίνησε προς έκπληξη όλων στην βασική εντεκάδα τον Μπάμπη Πιττάκα. Ο Ολυμπιακός Βόλου χωρίς άγχος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με πολύ μεγάλη άνεση έφτασε στην επιτυχία. Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 12’ όταν ο Λάσκαρης μπλόκαρε το σουτ του Βαλλιανάτου ενώ στο 24’ ο Τσιαντούλης έκανε σέντρα και ο Βαλλιανάτος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 36’ ο Κουβέλας με σέντρα σουτ αιφνιδίασε τον Λάσκαρη και έγραψε το 2-0 ενώ ο ίδιος στο 44’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει το σκορ ακόμη περισσότερο. Τα Τρίκαλα φάνηκαν επιθετικά για πρώτη φορά στο 75’ όταν ο Μπαμπούρης εκτέλεσε απ’ ευθείας κόρνερ που έδιωξε δύσκολα ο Καλαϊτζής. Στο 80’ ο Φασούλας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν είχε το κουράγιο να δώσει στον αμαρκάριστο Παπαστεριάδη ο οποίος καραδοκούσε. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταρασιάδης «κρέμασε» τον Λάσκαρη διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Να σημειώσουμε ότι ο διαιτητής κ.Καλόπουλος ήταν από την Θεσσαλονίκη ενώ λάθη έκαναν οι βοηθοί του.

ΣΚΟΡΕΡ – 24’ Βαλλιανάτος [1-0], 36’ Κουβέλας [2-0], 96’ Ταρασιάδης [3-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λάσκαρης, Βαβίλης [Μπαμπούρης], Παπαευθυμίου, Πράπας [Φασούλας], Σίμος [Πιττάκας], Γιδόπουλος, Α.Τσιούκας, Στάμος, Αποστολίδης, Παπαστεριάδης.

2006-2007 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Σεπτεμβρίου, 2006 Γήπεδο Βόλου

Πιο ουσιαστικός ο Ολυμπιακός Βόλου πρόσθεσε άλλη μια νίκη στην συγκομιδή του, επικρατώντας σχετικά εύκολα επί τα Τρίκαλα με σκορ 2-0. Οι Βολιώτες έχουν πλέον το απόλυτο σε τρεις αγωνιστικές και εξακολουθούν να είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Μόλις στο 13’ ο Τσαγγάρης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σάκη Σκρέκα και ο διαιτητής κ.Ζήλου καταλόγισε ομολογουμένως το αυστηρό αυτό πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τριχιάς αλλά ο Καραναστάσης με καταπληκτική εκτίναξη απέκρουσε και κράτησε το μηδέν. Μάλιστα στο 38’ ο έμπειρος γκολκίπερ των Τρικάλων εξουδετέρωσε εξαιρετικά το δυνατό σουτ του Τσαγγάρη το οποίο κατευθυνόταν στο «Γ» της εστίας του. Στο 49’ ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Τριχιάς με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 1-0 ενώ στο 75’ ο Μασάδο με μακρινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τα Τρίκαλα απείλησαν στο 81’ όταν ο Σάβιτς με έξυπνο πλασέ ανάγκασε τον Κοντοβά να κάνει σπουδαία απόκρουση. Στο 85’ ο Αμαραντίδης με ατομική προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων χάνοντας σημαντική ευκαιρία για τους Τρικαλινούς που στο τέλος δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ.

ΣΚΟΡΕΡ – 49’ Τριχιάς [1-0], 75’ Μασάδο [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καραναστάσης, Γ.Σκρέκας, Γιώτας, Γούτσιος, Α.Σκρέκας [Ράσιτς], Μεσιακάρης [Φωτιάδης], Σεμερτζίδης, Αμαραντίδης, Σάβιτς, Βιλανάκης, Γέλοβατς.

2015-2016 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Μάιου, 2016 Γήπεδο Βόλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-3 α.α.
Με νίκη στα χαρτιά και χωρίς τον «κόπο» να μεταβούν στον Βόλο έκλεισε η χρονιά για την ομάδα των Τρικάλων. Όπως ήταν γνωστό, ο Ολυμπιακός Βόλου αποσύρθηκε για οικονομικούς λόγους από το πρωτάθλημα αρκετά νωρίς και έτσι όλοι η αντίπαλοι του πλην τον Εργοτέλη που επίσης αποχώρησε από το πρωτάθλημα παίρνουν τους τρείς βαθμούς με άνεση, χωρίς ιδρώτα και με σκορ 0-3 α.α. Με την «επιτυχία’ αύτη, οι «κυανέρυθροι» έκλεισαν την σεζόν στην τρίτη θέση και αναμένουν τις διαδικασίες για την αδειοδότηση άλλων ομάδων για να δουν αν θα αγωνίζονται στην Α’ Εθνική του χρόνου, η και πάλι στην δεύτερη εις τάξη κατηγορία της χώρας.

2019-2020 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Ιανουαρίου, 2020 Γήπεδο Νεάπολης, Βόλου
Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, ο ΑΟ Τρίκαλα απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην Νεάπολη κόντρα στον γηπεδούχο Ολυμπιακό Βόλου και παρέμεινε πάντα στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League. Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν ακόμη να πάρουν την νίκη σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει από νωρίς, το ανάτρεψε, ισοφαρίστηκε και έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σταματή λίγα λεπτά πριν την λήξη της συναρπαστικής αναμέτρησης. Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός Βόλου έπαιξε με ιδιαίτερο πάθος αλλά έχει πολλά παράπονα για την διαιτησία του κ.Ζαμπάλα του σύνδεσμου Ηπείρου. Στο 14’ ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ όταν ο Πόζογλου έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Κέρι με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαρόπουλου για το 1-0. Στην εκπνοή του πρώτο μέρους, τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι όταν ο Βοσνακίδης έδιωξε την μπάλα με το χέρι. Ο Παντελής Ριζογιάννης ευστόχησε από τα έντεκα βήματα ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-2. Στο 51’ ο Τσίπρας με ατομική προσπάθεια ξεκίνησε μια επίθεση για τα Τρίκαλα και έδωσε στον Παπαγεωργίου που στην συνέχεια πάσαρε στον Γρηγορόπουλο. Ο νεαρός μέσος των Τρικάλων έκανε σέντρα σουτ και ο Φαζός στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2. Στο 73’ ο Κέρι πραγματοποίησε σέντρα από δεξιά και ο Φαζός με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΣΚΟΡΕΡ – 14’ Κέρι [1-0], 45’ Ριζογιάννης πεν [1-1], 51’ αυτογκόλ Φαζός [1-2], 73’ Φαζός [2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου [Λώττας], Τεγούσης, Γρηγορόπουλος [Γιαννίτσης], Τσίπρας, Σταματής [Άλεξιτς]