Trikalascore

Πήρε το σούπερ ντέρμπι με την Πηγή και πάτησε κορυφή ο ΑΟ Πρίνους

‘Ενα από τα δύο μεγάλα ντέρμπι του 2ου ομίλου στη Β’ Ερασιτεχνική, ήταν αυτό που έγινε σήμερα στο Πρίνος, με τον τοπικό ΑΟΠ, να υποδέχεται τον ΑΟ Πηγής.

Τις δύο ομάδες χώριζε πριν το ματς μόλις ένας βαθμός και αμφότερες ήθελαν τη νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν για να ανέλθουν κατηγορία.

Τελικά ο ΑΟ Πρίνους ήταν εκείνος που χαμογέλασε επικρατώντας με 2-1 και βρέθηκε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Κεφαλοβρυσιακό.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν μέτριο ποιοτικά και δε σημειώθηκε κάποιο τέρμα.

Η επανάληψη είχε τελείως διαφορετική εικόνα, καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ανοιχτά ψάχνοντας το τέρμα.

Το Πρίνος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ευτύχησε να προηγηθεί στο 55′ με τον Xρ. Μπαρούτα, ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και στο 70′ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κοθρά που υπέδειξε ο διαιτητής Κοντίνος.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Νταιλιάνης κάνοντας το 2-0 και φέρνοντας το Πρίνος πολύ κοντά στην πολύτιμη νίκη.

Από το σημείο εκείνο και μετά η Πηγή ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 80′ με το Λεωνίδα Λάζο που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 85′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τσιούκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε άπαντες στο Πρίνος να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη.

Υπάρχει όμως πολύς δρόμος ακόμη μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος και αρκετά ντέρμπι στο 2ο όμιλο, μέσα από τα οποία τελικά θα βγουν οι δύο ομάδες που θα πάρουν τα εισιτήρια για την παραπάνω κατηγορία.

Διαιτητές: Κοντίνος-Κωτούλας-Μπαιρακτάρης

Οι συνθέσεις

ΑΟ Πρίνους (Πάτρας): Παπαγεωργίου, Γκουβίνας, Τσιούκας, Μπελετσιώτης, Κοθράς, Ακρίβος, Γκοβίνας, Χρ., Μπαρούτας, Καλογράνας, Αλεξίου, Νταιλιάνης

ΑΟ Πηγής(Κονοσπύρης) :Λαφαζάνης, Τσαντήλας, Λ. Λάζος, Κοθράς, Κατσινέλης, Κονταλής, Κ. Λάζος, Τσίγγας, Κ. Ξαγαράς, Κουρκούνης, Αθ. Ξαγαράς