Trikalascore

Πήρε πολύτιμο βαθμό και έμεινε “ζωντανός” ο Α.Ο Τρίκαλα

Ισοπαλία με 1-1 στον αγώνα των Τρικάλων με την Ξάνθη, με τους Θεσσαλούς να πηγαίνουν στους 21 πόντους (15η θέση, 25 αγώνες), ενώ οι Θρακιώτες παρέμειναν στους 40 πόντους (5η θέση, 24 αγώνες).
Τα Τρίκαλα, έπαιζαν σήμερα με την πλάτη στον τοίχο, καθώς εάν γνώριζαν νέα ήττα από την αδιάφορη βαθμολογικά Ξάνθη, ουσιαστικά θα αποχαιρετούσαν την κατηγορία.
Ωστόσο, οι κυανέρυθροι παρουσιάστηκαν πολύ σκληροί για να…πεθάνουν και πήραν πολύτιμο τον πολύτιμο βαθμό, που σε συνδυασμό και με κάποια θετικά αποτελέσματα στη συνέχεια, ίσως τους δώσουν τη δυνατότητα να ελπίζουν σε παραμονή.
Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, ελάχιστος κόσμος βρέθηκε στο δημοτικό στάδιο, καθώς οι φίλαθλοι είναι απογοητευμένοι από όσα συμβαίνουν τις τελευταίες εβδομάδες.

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πέτυχε γκολ στο 5′ λεπτό, αλλά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Δόρη. Τα Τρίκαλα βρήκαν απαντήσεις και έβαλαν γκολ στο 15′ λεπτό με τον Μυλόπουλο που σκόραρε με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ριζογιάννη. Στο 23′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σουτ με τον Αλί Μπαμπά, το οποίο όμως μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Τρικάλων, Περλιέσι. Οι γηπεδούχοι στο 34′ λεπτό είχαν ευκαιρία με τον Ζησόπουλο από κοντά, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική ασιστ του Ελευθεριάδη. Το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 1-0 για τα Τρίκαλα.

Στο 59′ λεπτό, οι Ξανθιώτες έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Κρητικό να κάνει το 1-1. Στο 67′ λεπτό, ο Περλέσι λέει “όχι” σε σουτ Κρητικού και κράτησε το σκορ στο 1-1. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με το τελικό σκορ να είναι το 1-1.

Τρίκαλα (Καλογιάννης): Περλέσι, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας, Ριζογιάννης, Γκοβίνας, Πέλκας (27′ λ.τ Ζησόπουλος), Ιωαννίδης, Μπαξεβάνος, Ελευθεριάδης (43′ λ.τ Κλεμέντε), Μυλόπουλος (84′ Φουτσίνι), Μανίσογλου.
Ξάνθη (Ανυφαντάκης): Ίτσο, Μιχαήλ, Παπάζογλου (46′ Μπάτζιος), Τσιλιγγίρης, Διαμαντόπουλος, Ουνγιαλίδης (46′ Τανζού), Αλί Μπάμπα, Γκόμεθ, Δόρης (46′ Δεληγιαννίδης (68′ λ.τ Πολίμος), Κρητικός (73′ Τσελεμπάκης), Τζανακάκης.