Πήραν το εξ’αναβολής με τη Δόξα Δράμας τα Χανιά

Τα Χανιά επικράτησαν με 1-0 της Δόξας Δράμας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2, στα Περιβόλια.
Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2, χάρη σε γκολ του Διαμαντόπουλο στο 38’. Ο Έλληνας φορ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηλιάδη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια από τα δεξιά.

To φιλμ του αγώνα (από την ΠΑΕ Χανιά/Chania FC):
10′ Κόρνερ του Μπραμπίγια απομακρύνει ο Χάμοντ και το σουτ του Μασένα καταλήγει άουτ.
17′ Σουτ του Μπελεβώνη άουτ.
22′ Απίστευτη ευκαιρία από μπαλιά του Τριανταφυλλάκου και προσπάθεια του Αγιώτη να διώξει με το κεφάλι ο Διαμαντόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άουτ
24′ Φάουλ του Μπραμπίγια μπλοκάρει ο Ηλιάδης.
26′ Φάουλ του Μαυριά και σπουδαία απόκρουση του Κουτζαβασίλη και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Αγγελόπουλου κοντράρει σε σώματα.
30′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Σουντουρά ο Ηλιάδης μπλοκάρει.
35′ Φάουλ του Μπραμπίγια κεφαλιά του Διαμαντόπουλου κοντράρει στον Παπαργυρίου και καταλήγει κόρνερ.
38′ Γκολ ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά από φάουλ του Μπραμπίγια.
43′ Σέντρα του Χάμοντ σουτ του Μενσά άουτ.
53′ Απίστευτη ευκαιρία από πάσα του Κάρλος, ο Μασένα σε κενή εστία πλασάρει άουτ.
63′ Σουτ του Κάρλος άουτ
66′ Πάσα του Χάμοντ αδύναμο πλασέ του Μπελεβώνη μπλοκάρει εύκολα ο Κουτζαβασίλης. Στο ίδιο λεπτό σουτ του Αναστασόπουλου από πλάγια θέση μπλοκάρει ο Ηλιάδης.

Συνθέσεις:
ΧΑΝΙΑ (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46 Αναστασόπουλος), Καμαρά (46’ Σωτηράκος), Ανδρέου, Ζιούλης, Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29’ λ.τρ. Κάρλος), Σουντουρά, Διαμαντόπουλος, Μασένα (61’ Βρεττός), Μπραμπίγια (88′ λ.τρ. Παναγιωτούδης).
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Μπολάκης (54’ Σπυρόπουλος), Παπαργυρίου (86′ Κουκόλης), Αγιώτης, Άντερσον, Αγγελόπουλος, Μπελεβώνης, Χάμοντ, Βουγιακλίγια (54’ Σαμπανίδης), Μενσά (71’ Φυτόπουλος), Μαυριάς (54’ Βάντερσον).

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά), Οικόνομου (Δυτ. Αττικής)
4ος: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)