Πικρός αποκλεισμός για τον ΑΟ Τρίκαλα που ολοκλήρωσε με ψηλά το κεφάλι τη χρονιά

Δεν τα κατάφερε ο μπασκετικός ΑΟΤ στα πλέι οφ ανόδου στη Β Εθνική , ηττήθηκε στο τελευταίο και καθοριστικό ματς από τον ΓΣ Σοφάδων εντός έδρας και ο τελικός του ομίλου θα είναι ανάμεσα στον Αλμυρό και την ομάδα των Σοφάδων.
Η έδρα στην ημιτελική σειρά για τον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής μεταξύ του ΑΟ Τρίκαλα και του ΓΣ Σοφάδων έσπασε για τρίτη φορά σε ισάριθμα ματς, με τους τελευταίους να περνούν από τα Τρίκαλα με 73-62, σε ένα επεισοδιακό ματς -όπου έπρεπε να διακοπει λίγο πριν το τέλος με τις αρχές να απαιτούν εκκένωση γηπέδου- και να εξασφαλίζει την πρόκριση στους τελικούς ανόδου κόντρα στον Αλμυρό!
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα ντέρμπι που πήγαινε διαρκώς πόντο πόντο, με τις άμυνες και την αστοχία να κυριαρχούν σε κάθε σπιθαμή του. Μέχρι και το πρώτο μέρος πάντως, οι Σοφαδίτες παρά το γεγονός πως έχασαν από νωρίς τον Κακλαμάνο ήταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια έστω και οριακά με 33-37 δείχνοντας πως το δεύτερο μέρος θα είναι ακόμα πιο κλειστό από ό,τι το πρώτο 20λεπτο.
Το ντέρμπι καλά κρατούσε βέβαια και στην 3η περίοδο, με τους Σοφάδες ωστόσο να παραμένουν σε ένα δεκάλεπτο 37 κοινών πόντων μπροστά στο σκορ με 51-56 μπαίνοντας με την μεγαλύτερη δυνατή ψυχολογία σε μια 4η περίοδο που τα έκρινε όλα , κάτι που εν τέλει επιβεβαίωσε περνώντας ξανά από τα Τρίκαλα.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-37, 51-56, 62-73
-Στο άλλο παιχνίδι ο Αλμυρός κέρδισε τους Τιτάνες Παλαμά με 72-69 , έκανε και αυτός το 3-2 επί του αντιπάλου στην σειρά των αγώνων και θα παίξει την άνοδο όπως είπαμε κόντρα στον ΓΣ Σοφάδων