Πετούσε…φωτιές ο ΑΟΤ, πειστική εμφάνιση και φιλική νίκη επί του Αστέρα Σταυρού(PICS)

Το 3ο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Τρίκαλα, που επικράτησε με 0-2 του Αστέρα Σταυρού σε ματς που διεξήχθη στο Λιανοκλάδι.

Οι κυανέρυθροι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι, απέναντι σε μία ομάδα που πέρυσι εντυπωσίασε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς εκτός από τα ΄δύο τέρματα, είχαν ακόμη αρκετές καλές φάσεις και δοκάρι, δείχνοντας εξαιρετικά δείγματα γραφής επιθετικά.

Η εντεκάδα που παρέταξε ο Νίκος Μανούρας κατάφερε να περιορίσει στο πρώτο μέρος τον αντίπαλο και σε ένα 45λεπτο με λιγοστές γενικά φάσεις οι κυανέρυθροι ευτύχησαν να σημειώσουν δύο τέρματα.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα μπήκαν ορεξάτα, δημιούργησαν ευκαιρίες και αφού δεν πέτυχαν εκείνα το τρίτο τέρμα, έδωσαν στη συνέχεια χώρο στον Αστέρα που προσπάθησε με τη σειρά του να μειώσει το σκορ, δίχως αποτέλεσμα.

Ο αγώνας στην επανάληψη πραγματοποιήθηκε κάτω από καταρρακτώδη βροχή με το διαιτητή να ολοκληρώνει το παιχνίδι δύο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90.

Αυτό ήταν και το τελευταίο φιλικό του ΑΟ Τρίκαλα που μπαίνει πλέον σε αγωνιστικούς ρυθμούς, καθώς το ερχόμενο Σάββατο έρχεται η εντός έδρας αναμέτρηση κυπέλλου Ελλάδος με τη Θύελλα Πατρών.

Ο Νίκος Σκόνδρας πέτυχε στο 3′ το 0-1 ενώ στο 38′ ο Λουκάς με ασύλληπτο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Να σημειωθεί πως χρεη προπονητή εκτέλεσε ο άμεσος συνεργάτης του Μάικ Σνούι, Νίκος Μανούρας καθώς ο Ολλανδός τεχνικός βρίσκεται στην ιδιαίτερη πατρίδα του.
Η σύνθεση του ΑΟ Τρίκαλα: Γκέκας, Ισαακίδης, Σκόνδρας Ι., Σκούπρας, Πατρώνης, Σίνγκ, Κωστόπουλος, Λουκάς, Αλεξίου, Σαμαντάς, Σκόνδρας Ν.
Έπαιξαν και οι: Λαζαρίνας, Μάγγος, Κατσαντώνης, Αμπτελάχ, Μπραντίτσας,Μαγκούτης, Βλέτσας, Στεφάνου, Μπέκας,Νταβώνης, Μπάγιας.

Αστέρας Σταυρού: Τσάμης, Δρόσος, Μαλισσόβας, Μόσχος, Ακάσου, Λάππας, Άλλα Μανώλης, Αλτάνης, Αντωνίου, Κακκάβας, Ντάνι.

Έπαιξαν και οι: Πανουργιάς, Τάσιος, Κουδουνάς, Σκούρας, Γεωργαλής, Αλλά Λέντι, Παλιάκος, Γιαμουρίδης.