Πέρασε νικηφόρα από το Ρίζωμα η Κρύα Βρύση

Η Κρύα Βρύση ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε και κέρδισε με 3-0 στο γήπεδο του Ριζώματος την ΑΕ Παραληθαίων σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα και ήταν για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο κομμάτι του όταν η Κρύα Βρύση με αιχμή του δόρατος τον Χρήστο Κοντοτόλη βρήκε τους διαδρόμους που χρειάζονταν και κατάφερε και πήρε μια σημαντική νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Παραληθαίοι είχαν καταφέρει να σταθούν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας μάλιστα και μια πολύ καλή ευκαιρία.

Η Κρύα Βρύση στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καταφέρει να βρει ρυθμό, οι γραμμές της ήταν μακριά η μία από την άλλη και δεν μπόρεσε να απειλήσει άμεσα την εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος η Κρύα Βρύση βοηθούμενη κι από τις αλλαγές της ανέβασε την απόδοσή της, ο Κοντοτόλης βρήκε πεδίο δράσης κι από και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα με εκτός έδρας νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

2′ Γύρισμα του Τζάρντια, σουτ του Ζάρρα από πολύ καλή θέση, πέρασε μόλις άουτ.

20′ Σέντρα του Π. Τάτσιου, ο Παππάς πρόλαβε τον Μπουνόβα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

32′ Σουτ του Τάτσιου, απόκρουσε ο Μπουνόβας.

36′ Κόρνερ του Ράτζα, από κοντά έκανε το πλασέ ο Π. Τάτσιος, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.

61′ Ο Κοντοτόλης βρήκε τον Β. Παππά αφύλαχτο, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Μπουνόβας απόκρουσε σωτήρια.

67′ Από ελεύθερο του Βλαχάβα ο Κοντοτόλης πρόλαβε τον Μπουνόβα και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

74′ Ο Κοντοτόλης έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με πλασέ πραγματοποίησε το 0-2.

86′ Ο Σινάνης έπαιξε το 1-2 με τον Κοντοτόλη και με γωνιακό σουτ διαμόρφωσε το 0-3.

90′ Ο Κοντοτόλης έβγαλε τον Σινάνη τετ-α-τετ, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Μ. Μανασής με βοηθούς τους Ανδριόπουλο και Αβραάμ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΡΑΛΗΘΑΙΟΙ: Μπουνόβας, Σταματής (89′ Θ. Καραούλας), Γεωργιάδης, Τζάρντια (70′ Σταμούλης), Γκάνιας, Καρδούλας, Ζάρρας (88′ Α. Καραούλας), Κοντός, Ζορμπάς, Ζαβλανός, Νάκος.

ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ: Βλαχάβας, Π. Τάτσιος, Παπαγεωργίου (85′ Μισηρλής), Μπαρμπαρούσης, Χ. Παππάς, Ούτος (77′ Σινάνης), Ράτζας (59′ Κηρύκος), Μ. Τάτσιος, Β. Παππάς (77′ Πινιάρας), Κοντοτόλης, Ντίνος (85′ Α. Μπαούτης).