Trikalascore

Πέρασε με…αέρα από τη δύσκολη εδρα του Μεγαλοχωρίου και κράτησε την πρωτιά ο Διγενής

]

Για πολλούς το πιο ενδιαφέρον σημερινό παιχνίδι του 1ου ομίλου για την Α’ Ερασιτεχνική , ήταν αυτό ανάμεσα στη Θύελλα Μεγαλοχωρίου και τον πρωτοπόρο Διγενή Νεοχωρίου, από την άποψη ότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να αποτελέσουν δύσκολο εμπόδιο για το συγκρότημα του Σπύρου Ευαγγέλου.

Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με το εμφατικό 0-5 και κράτησαν την πρώτη θέση, παραμένοντας το φαβορί για την είσοδο στο μπαράζ ανόδου.

Η αλήθεια είναι ότι είδαμε ένα πρώτο ημίχρονο όπου το Νεοχώρι ευτύχησε νωρίς να πάρει αέρα δύο και στη συνέχεια τριών τερμάτων, κλειδώνοντας ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς.

Στην επανάληψη η Θύελλα μπήκε πιο αποφασιστικά, έκανε φάσεις για να πετύχει κάποιο γκολ και να μπει ξανά στο παιχνίδι, ενώ είχε και άστοχη εκτέλεση πέναλτι.

‘Ετσι ο Διγενής, αφού έμεινε αλώβητος σε αυτό το σημείο του ματς, κατάφερε στη συνέχεια να διευρύνει το υπερ του αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα.

Στο 12′ λοιπόν ο Βαρναβίδης άνοιξε το σκορ για τους νικητές, που στο 23′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τσιούφη.

Στο 27′ ήταν η ώρα του Παπαδόπουλου να χριστεί σκόρερ με το 0-3 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 70′ ο Σεφέρης ανατράπηκε από αντίπαλο και ο διαιτητής Κοντίνος έδειξε την άσπρη βούλα. Ωστόσο ο Νικολάου έστειλε την μπαλα πάνω από τα δοκάρια

Στο 75′ ο Κακαδιάρης έκανε το 0-4, ενώ το τελικό 0-5 διαμορφώθηκε με φοβερό σουτ του Στεφανίδη στο 77’.

Στο 85′ ο Παναγιωτάκης με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών της εστίας του Μεγαλοχωρίου.

‘Αριστη η διαιτησία του Βαγγέλη Κοντίνου με βοηθούς τους Νταλούκα και Τζάνη.

Οι συνθέσεις

Θύελλα Μεγαλοχωρίου(Ζαβλανός): Τσιότρας, Ντόκος, Σαραντάρης, Μουρίκης, Ζαβλανός, Σκέμπι, Αθανασάκης, Νικολάου, Xapatzidac, Λάλλα

Διγενής Νεοχωρίου(Ευαγγέλου): Ράπτης, Μυλερός, Τέλλιος, Παπαδόπουλος, Καραμούζης, Τσιούφης, Λουκάς, Φωτίκας, Τσιακμάκης, Αλεξίου, Βαρναβίδης.