Παλικαρίσιος βαθμός στο 95′ για τα Μετέωρα!

Επιτέλους αγωνιστική δράση για τον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και επιστροφή στο γήπεδο για την ομάδα των Μετεώρων όπου σήμερα αγωνίστηκε στο Βασίλειος Καρακίτσιος απέναντι στην ομάδα της Κοζάνης για την 5η Αγωνιστική του 3ου ομίλου.
Η ομάδα των Μετεώρων αλλαγμένη σε σχεδόν όλους τους αγωνιστικούς τομείς με καινούργια, νεανικά αλλά και έμπειρα πρόσωπα αντιμετώπισε την Κοζάνη σε ένα δύσκολο παιχνίδι χωρίς να έχει βαθμό στο σακούλι της, ωστόσο όμως σήμερα έστω και την τελευταία στιγμή κατάφερε πήρε την ισοπαλία και τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.
Αν και το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν νωθρό η ομάδα του Γιώργου Ράτζα προσπάθησε με πολλούς τρόπους να καταφέρει να παραβιάσει την εστία των φιλοξενούμενων και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ 0-1 στο 27′ από το γκολ του Ιωάννου αντέδρασε άμεσα και στο 28′ πέτυχε το γκολ με τον Παπαευθυμίου Χρ. αλλά ο πρώτος επόπτης γραμμών σήκωσε την σημαία ακυρώνοντας το  τέρμα.

Με γυμνό μάτι φάνηκε ότι δεν υπήρχε οφσάιντ, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων των Μετεώρων.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν λίγο παραπάνω την απόδοσή τους πίεσαν την άμυνα της Κοζάνης και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν με το γκολ του Πολυζόπουλου να ισοφαρίσουν σε 1-1 και με αυτόν τον τρόπο να πάρουν τον παλικαρίσιο βαθμό της ισοπαλίας, σε μία αναμέτρηση όπου ίσως και να δικαιούνταν και κάτι περισσότερο.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

18′ Κόρνερ του Τσαγκαλίδη, σουτ του Ιωάννου από καλή θέση κόντραρε, νέο σουτ του Μπακάλη επίσης κόντραρε λίγο πριν τη γραμμή της εστίας.

23′ Ο Β. Αλμπάνης έπαιξε το 1-2 με τον Μαλάκο, έκανε και το σουτ, αλλά ο Στόικος απόκρουσε δύσκολα.

27′ Σέντρα του Μαυροματίδη, πλασέ με τακουνάκι του Ιωάννου και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχάβα για να γίνει το 0-1. Στην αρχή της φάσης τα Μετέωρα ζήτησαν φάουλ.

41′ Σέντρα του Μαυροματίδη, σουτ του Δημοδίτση, ο Βλαχάβας με ωραία ενέργεια μπλόκαρε τη μπάλα.

44′ Ο Χ. Παπαεθυμίου προ του Στόικου πρόλαβε την μπάλα, και ο επερχόμενος Μπαλτάς από καλή θέση σούταρε πάνω σε σώματα.

52′ Σέντρα του Τσιγαρίδα, ο Χ. Παπαευθυμίου μπήκε στην φάση, η μπάλα πέρασε και ο Μπαλτάς από καλή θέση σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

65′ Γύρισμα του Δημοδίτση, σουτ του Αλεξίου, πέρασε άουτ.

75′ Φάουλ του Τσιαντούλα, ο Σαμούτης με τον Ρόμπο ήταν αφύλαχτοι και μπερδεύτηκαν και η ευκαιρία χάθηκε.

93′ Σέντρα του Γεωργάκη, ο Σαμούτης βρέθηκε απέναντι από τον Στόικο, αλλά σούταρε μόλις άουτ.

95′ Φάουλ του Βλαχάβα, ο Β. Αλμπάνης πήρε την κεφαλιά, ο Πολυζόπουλος πρόλαβε τον Στόικο και πλάσαρε, η μπάλα πρέπει να πέρασε την γραμμή και ο Γερεντές την προώθησε ακόμα περισσότερο στα δίχτυα.

Διαιτητής ήταν ο Μπουρουζίκας με βοηθούς τους Δεδικούση και Παραφέστα της ΕΠΣ Λάρισας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Γ. Ράτζας): Βλαχάβας, Τσιγαρίδας (66′ Πολυζόπουλος), Μαλάκος, Ρόμπος, Τσιαντούλας, Π. Παπαευθυμίου (83′ Γερεντές), Χ. Παπαευθυμίου (66′ Σαμούτης), Ψύρρας (77′ Σακελλαρίδης), Γεωργάκης, Β. Αλμπάνης, Μπαλτάς (77′ Α. Αλμπάνης).

ΚΟΖΑΝΗ (Γ. Καραγκιολίδης): Στόικος, Αντωνιάδης, Αλμασίδης (74′ Χατζηνίκου), Σερσένης, Πυριτζάου, Μπακάλης, Τσαγκαλίδης (46′ Αλεξίου), Μπίντσης (92′ Σβίρος), Δημοδίτσης, Ιωάννου (80′ Δούμας), Μαυροματίδης.