Trikalascore

Όλες οι πρωταθλήτριες των Ενώσεων

Το Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών Ε.Π.Σ. 2023 είναι η 25η διοργάνωση του ειδικού ερασιτεχνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου με σκοπό τον καθορισμό των 24 ομάδων που θα προβιβαστούν στην Γ΄ Εθνική ερασιτεχνική κατηγορία της επόμενης περιόδου. Έπειτα από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου 2022-23 στα τοπικά πρωταθλήματα των Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων (ΕΠΣ), οι πρωταθλήτριες και οι τρεις δευτεραθλήτριες ομάδες των ιδρυτριών Ενώσεων (Αθηνών, Πειραιά, Μακεδονίας), έλαβαν το δικαίωμα συμμετοχής στο πρωτάθλημα, με διοργανώτρια αρχή την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία (ΕΠΟ).

Η διοργάνωση θα διεξαχθεί με την συμμετοχή 56 ομάδων, οι πενήντα τρεις (53) πρωταθλήτριες ομάδες των ΕΠΣ και οι τρεις (3) δευτεραθλήτριες ομάδες των ιδρυτριών Ενώσεων (Αθηνών, Πειραιά, Μακεδονίας) των τοπικών ΕΠΣ χωρισμένων σε 8 ομίλους, από 7 ομάδες ο καθένας. Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΠΟ, στη Γ΄ Εθνική της περιόδου 2023-24 προβιβάζονται οι τρεις (3) πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, συνολικά δηλαδή 24 σύλλογοι. Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει στις 14 Μαΐου του 2023.

Ας αναφέρουμε όλες τις πρωταθλήτριες ομάδες όπως έχουν τοποθετηθεί ανά όμιλο, αλλά και τις 3 δευτεραθλήτριες που θα πάρουν μέρος στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Γ’ Εθνική.

1ος όμιλος

ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης Ορεστιάδας

ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου

ΕΠΣ Ξάνθης: Άρης Πετεινού

ΕΠΣ Δράμας: Δόξα Βώλακα

ΕΠΣ Καβάλας: Ορφέας Ελευθερούπολης

ΕΠΣ Μακεδονίας: Νίκης Ευκαρπίας (1η)

ΕΠΣ Σερρών: Ηρακλής Αμμουδιάς

2ος όμιλος

ΕΠΣ Ημαθίας: Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας

ΕΠΣ Κιλκίς: Απόλλων Ευρωπού

ΕΠΣ Μακεδονίας: Αναγέννηση Επανωμής (2η)

ΕΠΣ Πέλλας: Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου

ΕΠΣ Πιερίας: Βατανιακός

ΕΠΣ Φλώρινας: Ερμής Αμυνταίου

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Αετός Βαρβάρας

3ος όμιλος

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: ΑΕ Μεσολογγίου

ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας

ΕΠΣ Ηπείρου: Θύελλα Κατσικά

ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Άρης Φιλιατών

ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας

ΕΠΣ Κέρκυρας: Θιναλιακός

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Θρίαμβος Λούρου

4ος όμιλος

ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα

ΕΠΣ Καρδίτσας: Αστέρας Καρδίτσας

ΕΠΣ Λάρισας: ΑΕ Κιλελέρ

ΕΠΣ Θεσσαλίας: Μαγνησιακός

ΕΠΣ Κοζάνης: Εορδαϊκός

ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αστέρας Σταυρού

ΕΠΣ Γρεβενών: –

5ος όμιλος

ΕΠΣ Αρκαδίας: Λεωνίδιος

ΕΠΣ Αχαΐας: Παναιγιάλειος

ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΟ Λεβάντε

ΕΠΣ Ηλείας: Παμβουπρασιακός Βάρδας

ΕΠΣ Κεφαλληνίς/Ιθάκης: Παλληξουριακός

ΕΠΣ Λακωνίας: Αμυκλιακός

ΕΠΣ Μεσσηνίας: Εράνη Φιλιατρών

6ος όμιλος

ΕΠΣ Αργολίδας: Κορωνίς Κοιλάδας

ΕΠΣ Βοιωτίας: Ελοπιακός

ΕΠΣ Φωκίδας: Απόλλων Ευπαλίου

ΕΠΣ Εύβοιας: Νέα Αρτάκη

ΕΠΣ Ευρυτανίας: Αίολος

ΕΠΣ Κορινθίας: Κόρινθος

ΕΠΣ Πειραιά: Περαμαϊκός (2η)

7ος όμιλος

ΕΠΣ Αθηνών: Χαϊδάρι (2η)

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής

ΕΠΣ Ηρακλείου: Ατσαλένιος

ΕΠΣ Λασιθίου

ΕΠΣ Πειραιά: Ατρόμητος Πειραιά (1η)

ΕΠΣ Ρεθύμνου: Ερμής Ζωνιανών

ΕΠΣ Χανίων: Γρανίτης Αγίας Μαρίνας

8ος όμιλος

ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός (1η)

ΕΠΣ Αν. Αττικής: Αστέρας Βάρης

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΕΡ Αφάντου

ΕΠΣ Κυκλάδων: Ελλάς Σύρου

ΕΠΣ Λέσβου: Αετός Λουτρών

ΕΠΣ Σάμου: Πυθαγόρας

ΕΠΣ Χίου: Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου

Related posts

Nίκη με ανατροπή κόντρα στον Παλαμά και παρέμεινε πανηγυρικά στη Γ’ Εθνική η Φήκη!

admin

Ρεκόρ κρουσμάτων την Πέμπτη στα Τρίκαλα και Πανελλαδικώς

admin

Σούπερ ντέρμπι στα ημιτελικά του κυπελλου ΕΠΣΤ

admin