Οι Σοφάδες “διέλυσαν” τον Αλμυρό στο εξ’ αναβολής ντέρμπι της Γ’ Εθνικής

Χάρις σε ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, ο ΓΣ Σοφάδων κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΓΣ Αλμυρού με 98-75 το βράδυ της Τετάρτης (14/12) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της φετινής Γ Εθνικής και να συνεχίσει μόνος πρώτος πια στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 4ου ομίλου της λίγκας.

Ουσιαστικά, ακόμα και αν η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά κοντά στον πίνακα του σκορ με τον οργανισμό της Μαγνησίας να έχει μάλιστα και το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της (22-23 στο 10′), ο σύλλογος της Καρδίτσας κατάφερε ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο να πατήσει το πόδι στο γκάζι και έκτοτε να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω.

Έτσι, το -1 της 1ης έγινε +6 (42-36) στο φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ με επί μέρους σκορ της τάξης του 56-39 στο δεύτερο ημίχρονο το προβάδισμα των γηπεδούχων μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και έφτασε μέχρι και το ευρύ τελικό +23 -ένα αποτέλεσμα που ανεβάζει πλέον τους Σοφάδες στους 19 βαθμούς μετά και το πέρας των όποιων αναβολών της, επίδοση που τους θέτει και πάλι στην κορυφή της κατάταξης.

Από την άλλη μεριά, ο Αλμυρός έχασε μεν έδαφος σε ένα δύσκολο περιβάλλον αλλά έχοντας ένα ματς λιγότερο αλλά και το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου εντός έδρας κόντρα στον ΓΑΣ Άμφισσας όλα είναι πολύ ανοιχτά για μια όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματική συγκομιδή μέχρι και την εκπνοή του 2022, που θα τον κρατήσει για τα καλά εντός του τρένου των Playoffs.

Τα ημίχρονα: 42-36, 98-75