Trikalascore

Ο Βύρωνας υποχρέωσε σε αποκλεισμό τον ΠΟ Φήκης(PICS)

Για τη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ο Βύρωνας φιλοξένησε το απόγευμα της Τετάρτης στο «Βερούλειο» τον ΠΟ Φήκης,
επικρατώντας με 1-0 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Επόμενος αντίπαλος για το Καβαλιώτικο συγκρότημα θα είναι η ομάδα της Παναχαϊκής. Μια αναμέτρηση με πολλές ευκαιρίες και καλό ρυθμό που θα μπορούσε να προσφέρει στο κοινό που την παρακολούθησε περισσότερα τέρματα.
Η πρόκριση για το Βύρωνα χαρακτηρίζεται σπουδαία αλλά ταυτόχρονα και δίκαιη. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στομεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν κάνει το έργο τους ευκολότερο αν είχαν αξιοποιήσει περισσότερες από τις
μεγάλες ευκαιρίες που βρήκαν (δύο δοκάρια).
Φυσικά, η επιτυχία «μεγαλώνει» ακόμη περισσότερο και από την ποιότητα του αντιπάλου, καθώς ο ΠΟ Φήκης παρουσίασε ένα ιδιαίτερα αξιόλογο
σύνολο μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Το φιλμ του αγώνα
10′ Απόκρουση του Ντάσκα μετά από εκτέλση φάουλ του Γκατζολάρι.
14′ Σουτ του Δερμιτζάκη καταλήγει έξω.
23′ Σουτ του Ν. Σκόνδρα, σωτήρια απόκρουση του Αθανασίου.
24′ Νέο σουτ του Ν. Σκόνδρα, σώζει πάνω από τη γραμμή ο Σιδηρόπουλος.
35′ Ο Πτηνόπουλος απειλεί με σουτ.
36′ Πρώτη κεφαλιά του Πτηνόπουλου, δεύτερη κεφαλιά του Ναουμίδη για το 1-0.
46′ Εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Πτηνόπουλου περναέι λίγο άουτ.
53′ Πλασέ του Χατζόπουλου εκτός στόχου.
56′ Φοβερό σουτ του Καρίπογλου σταματά στη συμβολή των δοκών.
57′ Αστοχεί από κοντά ο Παντελίδης.
60′ Νικλητσιώτης Α., Σιαμαντάς και Δουλαλάς στη θέση των Νικλητσιώτη Γ., Γκαμπιά και Καλαμάρα.
62′ Ο Μαυρογιάννης περνά στη θέση του Σιδηρόπουλου.
73′ Ο Τζεράκης αντικαθιστά το Χατζόπουλο και ο Λουκοβίτης το Δερμιτζάκη.
75′ Ο Παντελίδης βρέθηκε μόνος του απέναντι από το Ντάσκα ωστόσο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
80′ Σουτ του Σιαματά εκτός τέρματος.
81′ Ο Μακρής δίνει τη θέση του στο Ζήση.
83′ Ο Παπαδόπουλος αντικαθιστά το Γκατζολάρι.
88′ Πλασέ του Παντελίδη από πλάγια θέση καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι μετά από επέμβαση του Ντάσκα.
89′ Ο Αθανασίου σώζει το Βύρωνα μετά από προσπάθεια του Σκόνδρα.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
Βύρωνας Καβάλας (Καζεπίδης): Αθανασίου, Σιδηρόπουλος, Καρίπογλου, Τουμανίδης, Ναουμίδης, Ιβανίδης, Χατζόπουλος, Γκατζολάρι, Δερμιτζάκης
Α., Παντελίδης, Πτηνόπουλος
Π.Ο Φήκης (Μανούρας): Ντάσκας , Γιαννούλας, Τζέλης , Δρόσος, Σκόνδρας Γ., Καλαμαράς, Μακρής, Σκόνδρας Ν., Ιωάννου, Νικλητσιώτης Γ., Γκαντιάς

Πηγή-φωτό: Proininews.gr