Ο Παναθηναικός είναι εδώ…

Ο Παναθηναϊκός ανεβαίνει και δείχνει έτοιμος να επιστρέψει για τη μάχη της Ευρώπης. Με την αύρα της Λεωφόρου κέρδισε καθαρά τον ΠΑΣ Γιάννενα με 2-0, έχοντας πρωταγωνιστές τους Χατζηγιοβάνη, Αιτόρ.
Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην αποψινή επιστροφή του στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου μετά από 31 μήνες.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0, χάρη σε γκολ του Βιγιαφάνιες (33’) και του Αϊτόρ (59’), του επικίνδυνου ΠΑΣ Γιάννινα που είχε δοκάρι στο 78’ και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ με βάση την εμφάνισή του στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς, επιλέγοντας να πιέσει πολύ ψηλά στο επιθετικό τρίτο των πράσινων και να δυσκολέψει την ανάπτυξη.

Μετά το πρώτο τέταρτο το τριφύλλι άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 19’ ο Μαουρίσιο προειδοποίησε για πρώτη φορά την άμυνα των φιλοξενούμενων αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα (29’) ωστόσο, ο συνδυασμός του Κουρμπέλη με τον Χατζηγιοβάνη από δεξιά και η σέντρα του τελευταίου προς τον Μακέντα έφερε το πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Σάλιακας σταμάτησε με το χέρι την πορεία της προς τα δίχτυα.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα. σημειώνοντας το πρώτο του φετινό γκολ με την πράσινη φανέλα και ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα στο σκορ στο 33’ (1-0).

Ο ΠΑΣ απείλησε για την ισοφάριση στο 44’ με το Διούδη να αποκρούει σωτήρια την κεφαλιά του Κάργα, ενώ η καλύτερη στιγμή του τριφυλλιού ήρθε στο 45’ μετά από απανωτά τακουνάκια των Βιγιαφάνιες και Μακέντα και σέντρα πάρε-βάλε του Ζαγαρίτη προς τον Χατζηγιοβάνη που αστόχησε προ κενής εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Αϊτόρ αντί του Αλεξανδρόπουλου και ο Ισπανός τον δικαίωσε με υψηλού επιπέδου τελείωμα και αφού «έσκαψε» περίτεχνα τη μπάλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Παναθηναϊκού στο 59’ (2-0).

Η αναγκαστική αλλαγή του Κουρμπέλη στο 72’ άλλαξε άρδην το σκηνικό του ματς, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς στο 75’ με τον Διούδη να αποκρούει τετ α τετ με τον Πέερσμαν και στο 78’ με το δοκάρι να σταματάει τον «κεραυνό» του Σάλιακα.