Ο MVP Σκόνδρας, ο ανίκητος Γιακουμής και η ισοπαλία που δε χαλάει τον Α.Ο Τρίκαλα

Σχολιάζοντας το σημερινό παιχνίδι των κυανέρυθρων στη Νεάπολη και την ισοπαλία κόντρα στον Ιωνικό.

Πριν το σημερινό παιχνίδι με τον Ιωνικό γράφαμε ότι μία ενδεχόμενη ισοπαλία θα είναι για τον Α.Ο Τρίκαλα ένα καλό αποτέλεσμα, από την άποψη ότι θα αναμετρηθεί με μια δυνατή ομάδα και μάλιστα εκτός εδρας.

Μετά το ματς και έχοντας δει την εξέλιξή του, προσυπογράφουμε τα παραπάνω, ωστόσο, η ισοπαλία έτσι όπως ήρθε, αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση στο συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη.

Και πως να μην αφήνει, όταν στο 90′ δέχεσαι την ισοφάριση, έπειτα από ένα πέναλτι αμφισβητούμενο;

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά. Στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός μπορεί να είχε περισσότερη κατοχή, ωστόσο το ματς ήταν μάλλον μοιρασμένο σε αυτό το χρονικό σημείο.

Ο Χαραλαμπίδης ξεκίνησε αυτή τη φορά βασικό το Σιλβάνο, ο οποίος ήταν κινητικός, αλλά φάνηκε ότι ο Σπανός τον είχε διαβάσει καλά.

Ο Ευθυμίου μπήκε πάλι αλλαγή στην αρχή της επανάληψης. Τα Τρίκαλα πέτυχαν το φοβερό τέρμα με το Νίκο Σκόνδρα, ο οποίος κατ’εμέ ήταν και ο MVP των κυανέρυθρων.

‘Οχι μόνο για το γκολ, αλλά γιατί γενικότερα ήταν πολύ μαχητικός και δημιουργικός στο παιχνίδι του.

Αν μάλιστα δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο έκανε και το 0-2 θα κλείδωνε εκεί και τη νίκη για τα Τρίκαλα.

Ο Χρήστος Αλμπάνης μπήκε αλλαγή στο φινάλε. Πρόκειται για ένα παιδί που στα φιλικά του ΑΟΤ ξεχώρισε, ωστόσο, μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει στα παιχνίδια πρωταθλήματος να βρει τα πατήματά του, δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να παίζει στην ομάδα.

Φοβερή εμφάνιση για δεύτερο σερί ματς από τον Αστέριο Γιακουμή, που κυριολεκτικά στο διάστημα που αγωνίστηκε κατέβασε ρολά.

Ωστόσο, στάθηκε άτυχος, καθώς περίπου 10 λεπτά πριν το φινάλε αποχώρησε τραυματίας. Κάπου εκεί θα λέγαμε ότι ο Ιωνικός πήρε το πάνω χέρι για την ισοφάριση.

‘Οχι μόνο γιατί στο παιχνίδι πέρασε ο νεαρός, άπειρος πορτιέρος Γκάρας, αλλά διότι με την αποχώρηση Γιακουμή, φάνηκε να επηρεάζεται όλη η ψυχολογία της ομάδας, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να φτάνει πλέον πιο εύκολα στα αντίπαλα καρέ, να απειλήσει και εν τέλει να φτάσει στην ισοφάριση με το αμφισβητούμενο πέναλτι.

Αίσθηση μου έκαναν στο φινάλε οι επιθετικές δηλώσεις του Δημήτρη Σπανού, που μίλησε για…σφυροκόπημα του Ιωνικού από την αρχή έως το τέλος του παιχνιδιού.

Μάλλον ξέχασε τις ευκαιρίες του ΑΟΤ και ότι στο φινάλε η ομάδα του κατάφερε να πάρει το βαθμό.

Από την άλλη ο Απόστολος Χαραλαμπίδης που και πάλι έστησε την ομάδα υποδειγματικά στο ματς, είναι γεγονός ότι αυτή τη φορά δεν πήρε σημαντική βοήθεια από τις αλλαγές στην επανάληψη.

‘Ενα άλλο σημείο άξιο σχολιασμού είναι ότι  ο ΑΟΤ στο Β’ ημίχρονο και κυρίως στο τελευταίο τέταρτο έδειξε για πρώτη φορά σημάδια κόπωσης, κάτι που είναι λογικό καθώς η ομάδα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές έχει κάνει ήδη δύο μακρινά ταξίδια,  μέσα σε μία εβδομάδα,ενώ παράλληλα οι ποδοσφαιριστές που χρησιμοποιούνται είναι πάνω κάτω οι ίδιοι.

Κρατάμε, λοιπόν , τον πολύτιμο βαθμό και εάν ο ΑΟ Τρίκαλα δείξει την ίδια σοβαρότητα και πάρει στα δυο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια μία ικανοποιητική συγκομιδή 4-6 βαθμών, είναι δεδομένο ότι θα παραμείνει σε επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας.