Ο Κώστας Παπάζογλου άγγιξε επική ανατροπή με την Μπράουσβαιγκ

Ο assistant coach της γερμανικής Μπράουσβαϊγκ, Κώστας Παπάζογλου, κλήθηκε να κοουτσάρει την ομάδα του στον αγώνα με Χαϊδελβέργη, ενώ αυτή ήταν 19 πόντους πίσω στο σκορ και τελικά έχασε στην παράταση λόγω ενός απίθανου buzzer beater!
Ο πρώην τεχνικός των Τρικάλων, Κώστας Παπαζόγλου, βρίσκεται την τελευταία διετία στη Γερμανία και συγκεκριμένα στη Μπράουσβαϊγκ ως βοηθός προπονητής.

Το Σάββατο, στον εντός έδρας αγώνα με την Χαϊδελβέργη, κλήθηκε να κοουτσάρει την ομάδα καθώς ο πρώτος προπονητής της, Χέσους Ρεμίρες αποβλήθηκε για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν.

Ήταν το 28ο λεπτό του αγώνα και η Μπράουσβαϊγκ ήταν πίσω στο σκορ με 62-43, ενώ δύο από τους βασικούς της παίκτες ήταν φορτωμένοι με τέσσερα φάουλ.

Και ενώ όλα έμοιαζαν χαμένα η γηπεδούχος ομάδα έτρεξε ένα σερί 26-1 υπό τις οδηγίες του Κώστα Παπάζογλου και βρέθηκε πολύ κοντά στο να ολοκληρώσει μια τεράστια ανατροπή.

Με 1,1 δεύτερα να απομένουν ήταν μπροστά στο σκορ με 75-73 η Χαϊδελβέργη είχε επαναφορά από το δικό της εμπρός γήπεδο και παρά την καλή άμυνα των γηπεδούχων κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα απίθανο άλει ουπ.

Ο Κέλβιν Μάρτιν έστειλε το ματς στην παράταση σκοράροντας με τη βοήθεια του ταμπλό.

Εκεί η φιλοξενούμενη ομάδα έφτασε άνετα στη νίκη με 93-82 καθώς η Μπράουσβαϊγκ ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις.

Όπως και να έχει, όμως, του πιστώνεται αυτή η μεγάλη ανατροπή..