Ο Γιαννίκης πήρε την “ταυτότητα” του Μπόλονι και ο ΠΑΣ απέκλεισε τον ανύπαρκτο Παναθηναικό

ποδόθηκε δικαιοσύνη για τον ΠΑΣ του Γιαννίκη και το αντιποδόσφαιρο του Μπόλονι. Ο ανύπαρκτος Παναθηναϊκός με παίκτες από… άλλο επίπεδο, διασύρθηκε με δυο ήττες (1-2 και 2-1) κι έγραψε άλλη μια αποτυχημένη σεζόν χωρίς τίτλο.
Ταφόπλακα στα όνειρα του Παναθηναϊκού για διάκριση στο θεσμού του Κυπέλλου έβαλε απόψε ο εκπληκτικός ΠΑΣ Γιάννινα του Αργύρη Γιαννίκη που αποδείχθηκε ΠΑΣάς στη Λεωφόρο (1-2) και κατέκτησε πανάξια με δύο νίκες την πρόκριση στην ημιτελική φάση.
Υποτίθεται ότι οι πράσινοι έδιναν τον υπέρ πάντων αγώνα, αλλά οι Ηπειρώτες καθάρισαν το ματς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προηγηθεί με 0-2 μόλις στο 9’!
Το τριφύλλι αποδείχθηκε ανήμπορο να αντιδράσει, οι επιλογές του Μπόλονι και η διαχείριση του ματς έμοιαζαν με κακόγουστο ανέκδοτο, την ίδια στιγμή που ο ομόλογός του στον πάγκο των φιλοξενούμενων έδινε ρεσιτάλ.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στην πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία στο ματς ευτύχησε να σκοράρει και να… σοκάρει τους πράσινους. Ο Παντελάκης με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε ιδανικά μία στατική φάση και μόλις στο 2’ άνοιξε το σκορ (0-1).
Σα να μην έφτανε αυτό στο 9’ οι Ηπειρώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους και άνοιξαν διάπλατα το δρόμο προς την πρόκριση, με τον Χαρζηθεοδωρίδη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μιλιντσεάνου (0-2).
Μετά τη συγκεκριμένη εξέλιξη, ο Παναθηναϊκός ήθελε πλέον τέσσερα γκολ για να πάρει αυτός το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού. Προσπάθησε να συνέλθει από τα απανωτά χτυπήματα, αλλά ήταν φανερό ότι δυσκολευόταν να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή ενόσω ήταν και ευάλωτος σε καταστάσεις τρανζίσιον του ΠΑΣ Γιάννινα.
Η κλασική ευκαιρία στην κεφαλιά του Βιγιαφάνιες που έσωσε στη γραμμή ο Κάργας στο 32’ ήταν η μοναδική κραυγαλέα για το τριφύλλι μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει παραδοθεί στη μοίρα του, οι αλλαγές του Μπόλονι ήταν τύπου… ροτέισον και τίποτα ουσιαστικό δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ρώσου διαιτητή, με εξαίρεση το γκολ της τιμή από τον Πούγγουρα στο 74’ (1-2), με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κατακτά πανάξια την ιστορική πρόκριση.