O Διγενής πήρε σπουδαία νίκη στο μεγάλο ντέρμπι με τη Φήκη, που είχε πάθος, δύναμη και σύρραξη στο φινάλε

Το σπουδαίο τοπικό ντέρμπι της Γ’ Εθνικής ανάμεσα στο Διγενή Νεοχωρίου και τη Φήκη, ήταν ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τέτοιου είδους αναμετρήσεις.

Κατ’ αρχήν είχε μεγάλο νικητή το Διγενή, που σε ένα παιχνίδι δίχως γυρισμό, κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-1, απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα.

Είδαμε ένα ματς με ωραίο ρυθμό  τις δύο ομάδες να παίζουν αποφασισμένα για να κερδίσουν, αρκετό πάθος και δύναμη στον αγωνιστικό χώρο, περισσότεροι από 500 θεατές από όλο το νομό στις κερκίδες, με τους φίλους των δύο ομάδων να συνυπάρχουν αρμονικά σε αυτές, αλλά και στο φινάλε εικόνεςπου δε θέλουμε να βλέπουμε, με γενικευμένη σύρραξη ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, που ευτυχώς περιορίστηκαν εκεί και δεν επεκτάθηκε και στον κόσμο.

Ο Διγενής που μέχρι και χθες δεν είχε σκοράρει ούτε μία φορά στην έδρα του σε αγώνα πρωταθλήματος, βρήκε δίχτυα δύο φορές και μάλιστα κόντρα σε μία ομάδα που δύσκολα δέχεται γκολ.

Ο Μαλάκος ήταν ο άνθρωπος που έβαλε μπροστά το Διγενή στο σκορ και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες είχαν κάνει κάμποσες φάσεις εκατέρωθεν.

Το ντέρμπι είχε δύο κομβικές στιγμές. Κατ’ αρχήν η άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Σκόνδρα με τον πολύπειρο Κουτσόπουλο να αποσοβεί το 1-1 λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά και λίγο αργότερα την αποβολή του Μαλάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, γεγονός που άφησε τους γηπεδούχους για 10 ποδοσφαιριστές για 50 ολόκληρα λεπτά.

Το φινάλε του αγώνα ήταν συγκλονιστικό, με τη Φήκη αρχικά στο 83′ να ισοφαρίζει με το Γιάννη Σκόνδρα και στο 92′ το νεοεισελθόντα Τσιούφη με ένα παλικαρίσιο προσωπικό τέρμα να γράφει τον επίλογο του ματς με το τελικό 2-1.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε αρχικά τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα υπήρξε στο χώρο των αποδυτηρίων μεγάλη ένταση, ακολούθησε σύρραξη ενώ έπεσε και ξύλο με τους ψυχραιμότερους τελικά να χωρίζουν και να τελειώνει εκεί το θέμα.

Πλέον, ο μεν Διγενής έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής, αλλά θα χρειαστεί αρκετή ακόμη προσπάθεια στη συνέχεια για να πετύχει το μεγάλο και δύσκολο στόχο.

Η δε Φήκη είναι δεδομένο ότι δεν προκειται να κινδυνεύσει, διαθέτει μία εξαιρετική ομάδα και λογικά θα καταφέρει να πλασαριστεί και αρκετά ψηλά στη συνέχεια.

Φάσεις γκολ

8′ Σουτ του Ιωάννου από καλή θέση, απόκρουσε δύσκολα ο Κουτσόπουλος σε κόρνερ.

14′ Σέντρα του Τσιγαρίδα, ο Λίτσιος δεν πρόλαβε την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.

19′ Σουτ του Ν. Σκόνδρα από καλή θέση, πέρασε άουτ.

23′ Ο Ν. Σκόνδρας μπήκε στην μεγάλη περιοχή, ανατράπηκε από τον Μαλάκο κι ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε, ο Κουτσόπουλος απόκρουσε όπως επίσης απόκρουσε και το νέο σουτ που έκαναν οι παίκτες της Φήκης.

30′ Ο Μαλάκος εκτέλεσε φάουλ από πολύ μακριά, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Ντάσκα και το 1-0 ήταν γεγονός.

49′ Φάουλ του Μαλάκου, απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Ντάσκας.

51′ Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαλάκος και το Νεοχώρι συνέχισε με 10 παίκτες.

56′ Ο Τσιώλης από πλάγια, αλλά καλή θέση, σούταρε, αλλά ο Κουτσόπουλος απόκρουσε.

81′ Ο Βασιλείου μπήκε στην μεγάλη περιοχή, σούταρε, αλλά ο Ντάσκας έδωσε την λύση για την ομάδα του.

82′ Γέμισμα του Ιωάννου, σουτ του Α. Νικλητσιώτη, απόκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Κουτσόπουλος.

86′ Ο Ν. Σκόνδρας έκλεψε την μπάλα από πλάγια κι έκανε την σέντρα κι από θέση φορ ο Ι. Σκόνδρας με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

88′ Ο Ν. Σκόνδρας ξέφυγε σε αντεπίθεση, αλλά το σουτ που έκανε αποκρούστηκε από τον Κουτσόπουλο.

92′ Ο Βασιλείου κέρδισε την μπάλα, την έδωσε στον Βαρναβίδη, αυτός την πέρασε στον Τσιούφη ο οποίος πλάσαρε τον Ντάσκα διαμορφώνοντας το 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Μαργιόλας της ΕΠΣ Καρδίτσας με βοηθούς τους Μπύρο και Κατσαρό της ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΝΕΟΧΩΡΙ (Τ. Μπεριτζάς): Κουτσόπουλος, Τσιγαρίδας, Καταρέλος, Δραγατσίκης (60′ Μαχαίρας), Παναγιώτου (54′ Μάγκος), Καλτσάς (46′ Τσιούφης), Λίτσιος (46′ Χατζηχαραλάμπους), Μαλάκος, Βασιλείου, Σταμέκος, Γόρδιος (73′ Βαρναβίδης).

ΦΗΚΗ (Ν. Μανούρας): Ντάσκας, Γιαννούλας, Πολυζόπουλος (71′ Δρόσος), Ν. Σκόνδρας, Ζήσης, Καλαμαράς, Γεωργάκης, Τσιώλης (67′ Α. Νικλητσιώτης), Ιωάννου, Ι. Σκόνδρας, Σιαμαντάς.