Ο αποδεκατισμένος ΑΟ Τρίκαλα έχασε στην Κατερίνη και έμπλεξε για τα καλά με την παραμονή

Έχοντας να αντιμετωπίσει την απουσία έξι ποδοσφαιριστών και έναν τραυματισμό στο ημίχρονο, αλλά και τον Πιερικό στην έδρα του, ο ΑΟΤ, γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 στην 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής.
Ο Βαγγέλης Μπρισίμης αναγκαστικά κατέβασε σύνθεση ανάγκης, καθώς απουσίασαν οι τιμωρημένοι Αλεξίου, Γεωργάκης, Ιωάννου και οι τραυματίες Τζέλης, Σαμαντάς και Βασιλείου. Ενώ στο ημίχρονο, έγινε αλλαγή και ο Κατσαντώνης που τραυματίστηκε.
Για να συμπληρωθεί η αποστολή με τόσες απουσίες, επιστρατεύθηκε και ο νεαρός από την Κ16 του συλλόγου, Χρήστος Κατσουγιάννης.
Ενώ πέρασαν σαν αλλαγή οι νεαροί Τζιώρας και Νταβώνης και ξεκίνησε στην αρχική 11αδα ο Μαγκούτης.
Με όλα τα παραπάνω προβλήματα, η ομάδα προσπάθησε στο μέτρο του δυνατού και μάλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος με τον Μαγκούτη να δίνει την μπάλα στο 30΄ στον Νίκο Σκόνδρα αλλά ο επιθετικός του ΑΟΤ δεν κατάφερε να σκοράρει.
Στο 51΄ ο Πιερικός έκανε το 1-0 με ένα γκολ όπου ο Καρατάσιος από μακρινή απόσταση με κάτι σαν σέντρα σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Τρικάλων.
Στο 69΄ ο Κατσβάκης σκόραρε το 2-0 των γηπεδούχων μετά από σέντρα του Μαντζαλάκου, ενώ λίγο αργότερα, οι του ΑΟΤ, είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 75΄ με τον Πατρώνη να μειώσουν.
Πιερικός (Θεοδοσιάδης): Μπαλάφας, Κωνσταντινίδης, Χατζηκωνσταντίνου, Καρατάσιος, Μακρίδης, Μαυρίδης, Καλαϊτζής (60’ Φράγκος), Κατσαβάκης (90’ Χατζηπούργανης), Ματσούκας (71’ Μυρωτής), Παπαϊωάννου (60’ Οικονόμου), Στραβογιάννης (47’ Ματζαλλάκου)
ΑΟΤ (Μπρισίμης): Παπαδόπουλος, Μαλακασιώτης (58’ Μάγγος), Σκόνδρας Ι., Κωστόπουλος, Ζαϊμι, Πατρώνης, Μπραντίτσας (90’ Νταβώνης) Μαγκούτης (71’ Τζιώρας), Μπέκας, Σκόνδρας Ν., Κατσαντώνης (48’ Κοντογεώργος)
Δηλώσεις Μπρισίμη
«Όλη την εβδομάδα και λόγω των απουσιών που ξέραμε ότι θα έχουμε είχαμε ένα πλάνο καθαρά αμυντικό και θα προσπαθούσαμε να χτυπήσουμε με κάποιες αντεπιθέσεις. Ανταποκρίθηκαν πολύ καλά τα παιδιά στο πρώτο ημίχρονο αλλά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεχτήκαμε ένα γκολ από μεγάλη απόσταση και αυτό άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Μετά είχαμε δύο περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι αλλά δεν τα καταφέραμε. Χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια για να μπορέσουμε να πάρουμε και αποτελέσματα. Δεν μου αρέσει να μιλάω για απουσίες. Προχωράμε με τα παιδιά που είναι παρόντες».