Νίκησε τα Χανιά και επέστρεψε στην κορυφή ο Ιωνικός

Χάρη σε τέρμα του Κάστρο (το έβδομο φετινό), ο Ιωνικός επικράτησε με 1-0 των Χανίων στα Περιβόλια για την 11η αγωνιστική και ανέβηκε στην κορυφή της Super League 2. Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Δ. Σπανού μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Δόξα και Λεβαδειακό.

Τα Χανιά είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Πίεζαν ψηλά τον Ιωνικό και τον δυσκόλεψαν στο να αναπτυχθεί. Η πρώτη τελική καταγράφθηκε στο 18′ με ένα άστοχο σουτ του Ματσούκα. Τρία λεπτά μετά άλλαξαν οι άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς. Ο Ιωνικός πήγε να βγει στην αντεπίθεση, ο Κάρλος έκανε ένα δολοφονικό τάκλιν στον Ματσούκα και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη! Ο Παπαδόπουλος είδε το έργο του στο ντεμπούτο του στον πάγκο των Χανίων να δυσκολεύει. Έκανε και γρήγορα την πρώτη του αλλαγή (Πλέγας αντί για Διαμαντόπουλο) για να καλύψει το κενό που άφησε ο Κάρλος. Με μοναδικό προωθημένο πλέον τον Μασένα και σε θέση άμυνας στα επόμενα λεπτά οι Κρητικοί. Ο Ιωνικός έψαχνε το γκολ. Απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Ομάρ στο 24′ που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Και βρήκε το γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πλατέλλας άνοιξε για τον Ματσούκα, αυτός πλάσαρε, ο Κουτζαβασίλης έδιωξε και ο Κάστρο πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Τα Χανιά ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο 45λεπτο. Ένα τελείως άστοχο σουτ του Μασένα στο 47′ ήταν η πρώτη απόπειρα απειλής. Στο 52′ ο Μπραμπίγια εκτέλεσε άσχημα ένα φαουλ σε εξαιρετική θέση. Γυριστή κεφαλιά του Μασένα στο 52′, μπλόκαρε ο Γκίνης εύκολα. Eνώ η κεφαλιά του Γκίνο στο 61′ απομακρύνθηκε πρωτού πάρει πορεία προς την εστία του Ιωνικού. Στο 70′ ο Ιωνικός έμεινε και αυτός με δέκα παίκτες! Ο Τιεντσέ σταμάτησε τον Βασιλόγιαννη στην κόντρα και ο διαιτητής Μαλούτας του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Κρητικοί συνέχισαν και μετά την αποκατάσταση της αριθμητικής υπεροχής στο ματς, να ψάχνουν την ισοφάριση και μάλιστα πιο δυνατά. Ο Γκίνης στο 77′ μπλόκαρε το ευθύβολο σουτ του Βρεττού λίγο έξω από την περιοχή. Άστοχο ήταν το σουτ του Πλέγα στο 88′ σε μία από τις τελευταία ευκαιρίες των Χανιών στο ματς. Τελευταία τελική για τους γηπεδούχους, άλλη μία ανάποδη κεφαλιά του Μασένα την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Γκίνης. Ο Ιωνικός άντεξε εν τέλει στην πίεση και έφυγε με το τρίπονο από την Κρήτη.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης(77′ Βρεττός), Γκίνο(46′ Σουντουρά), Μπραμπίγια(62′ Δημητριάδης), Κάρλος, Βασιλόγιαννης(77′ Σωτηράκος), Μασένα, Διαμαντόπουλος.(26′ Πλέγας)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Ματσούκας(85′ Βλαχομήτρος), Ρόλε(75′ Μπρίτο), Πλατέλλας(75′ Πογοσιάν), Κάστρο (90+4′ Κοτσώνης)

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Μάνος (Λάρισας)