Trikalascore

Νίκη του Α.Ο Πηγής σε δυνατό φιλικό με το Μουζάκι

Ένα πολύ δυνατό και όμορφο φιλικό παιχνίδι προετοιμασιας, είχαν την τύχη να παρακολουθησουν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Τρίτης στο γήπεδο της Πηγής.

Η τοπική ομάδα του Α.Ο Πηγής , υποδέχθηκε από την γειτονική Καρδίτσα, τον Α.Ο Μουζακίου , με το τεχνικο επιτελείο των δύο ομάδων να έχει την ευκαιρία να τεσταρει τις αντοχές των παικτών τους σε συνθήκες υψηλής πίεσης και να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα και στον τομέα της τακτικής.

Στο πρώτο ημίχρονο , οι ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά , με πολλές προσωπικές μονομαχίες και πολλά τρεξίματα σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου.

Μετα τα πρώτα 20 λεπτά , η Πηγή άρχισε να αποκτά υπέροχη ειδικά στο χώρο του κέντρο και να προσπαθεί με πλαγιοκοπησεις να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Μουζακίου.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 40′ λεπτό, να εκμεταλλευτεί λάθος της άμυνας του Μουζακίου και να βγει στην κόντρα με τον Κώστα Λάζο , ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ και πλασάροντας με ηρεμία να κάνει το 1-0 για την Πηγή.

Στο δεύτερο ημιχρονο , οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αποκτήσουν κατοχή και να πλησιάσουν στην αντίπαλη άμυνα , όμως κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο κέντρο όπου για περίπου 15 λεπτά έπεφταν στην κυριολεξία κορμιά, ενώ δεν έλειψαν και μικρές εστίες έντασης ανάμεσα σε κάποιους παίκτες.

Στο 60′ τρομερή ατομική ενέργεια του Κώστα Ξαγαρα , ο οποίος άδειασε τρεις παίκτες από τα δεξιά , έφερε την μπάλα στο αριστερό του πόδι, έξω από την μεγάλη περιοχή, εξαπολύοντας ένα τρομερό σουτ στο απέναντι παραθυράκι, όπου με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Μουζακίου.

Η πίεση συνεχίστηκε για την ομάδα της Πηγής και δεκα λεπτά αργότερα , ο Κώστας Κοθρας ύστερα από μαρκάρισμα πάνω στον αντίπαλο γκολκιπερ , κατάφερε να κερδίσει την μπάλα , χωρίς ωστόσο να καταφέρει να τη μετουσιώσει σε γκολ.

Στα τελευταία , 15 λεπτά έγιναν αλλαγές και από τους δύο προπονητές για να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι διαθέσιμοι παίκτες των δυο αποστολών.

Παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων στα εναπομείναντα λεπτά, δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, και το σκορ έμεινε στο 1-0 υπέρ του Α.Ο Πηγής.

Κυρίαρχο σημείο συζήτησης και των δύο ομάδων μετά το τέλος του ματς , ήταν η αναστολή των πρωταθλημάτων και η επιθυμια-ευχή παικτών, προπονητών και παραγόντων να βρεθεί λύση στο διαφαινόμενο πρόβλημα , ώστε να αρχίσουν επιτέλους τα επισιμα ματς στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.