Νίκη της Βέροιας με τριάρα στο σούπερ ντέρμπι με την Ξάνθη

Η Βέροια πήρε σπουδαίο διπλό, επικρατώντας εκτός έδρας της Ξάνθης με 3-0 και ανέβηκε στους 27 πόντους και την πρώτη θέση στον Βόρειο όμιλο, με τους Θρακιώτες να παραμένουν στους 22 πόντους (3η θέση, με δύο αγώνες λιγότερους).

Η Βέροια ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και είχε με την πρώτη καλή ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Πασά στο 11′ λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα (13′ λεπτό), ο Φοφανά μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης, έσπασε αριστερά για τον Μούργο που έπιασε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ιτσο. Στο 18′ λεπτό, οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση, με τον με τον Ιμπραϊμι να μπαίνει στην περιοχή, αλλά τον Σκόνδρα να τον ανακόπτει πριν γίνει επικίνδυνος. Η Βέροια είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα χάρη στο γκολ του Πέτρου Γιακουμάκη στο 29′ λεπτό, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Ίτσο και έκανε το 1-0. Οι “ακρίτες” ανέβασαν ρυθμούς στα επόμενα λεπτά, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα, με πιο σημαντική φάση την κεφαλιά του Ιμπραϊμι από κοντά στο 45+1′, με την μπάλα να φεύγει άουτ και το σκορ του ημιχρόνου να μένει στο 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μούργο με ένα δυνατό σουτ να κάνει το 2-0 στο 47′ λεπτό. Οι Ημαθιώτες απείλησαν στο 53′ λεπτό, με τον Πασά να σουτάρει από κοντά, αλλά η μπάλα να πηγαίνει άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ίτσο. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση. Ο Κρητικός για την Ξάνθη έκανε ένα σουτ στο δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Πολίμου στο 61′ λεπτό με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ ο Βελλίδης μπλόκαρε την μπάλα ένα λεπτό αργότερα (62′ λεπτό), από εκτέλεση του Δεληγιαννίδη. Στο 64′ λεπτό, ο Γιακουμάκης έβγαλε μπαλιά για τον Πασά, ο οποίος μέσα από την περιοχή, πλάσαρε άουτ, ενώ στο 66′ λεπτό ο Βελλίδης έκανε λάθος κοντρόλ, με τον Θυμιάνη παραλίγο να το εκμεταλλευτεί, αλλά το σκορ έμεινε στο 2-0. Στο 69′ λεπτό, ο Φοφανά με σουτ απείλησε από πλάγια θέση, αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ίτσο. Η Βέροια κράτησε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά, με τον Θυμιάνη να ανατρέπει το 90+1′ λεπτό τον Πόζογλου, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 3-0.

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Ίτσο, Μπάτζιος, Πολίμος, Παπάζογλου, Τζανακάκης (58′ Δεληγιαννίδης), Γκινσάρι (58′ Κρητικός), Δόρης (46′ Θυμιάνης), Τσέλιος, Μονρόουζ (46′ Αλί Μπαμπά), Γκόμεζ, Ιμπραΐμι (69′ Διαμαντόπουλος).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (70′ Μπλέτσας), Γαβριηλίδης, Μούργος (78′ Ορφανίδης), Φοφανά (70′ Πόζογλου), Πασάς (90′ Καπνίδης), Γιακουμάκης.