Nίκη Καστρακίου στο Καλαμπακιώτικο ντέρμπι με τον ΑΣ Μετέωρα

Το Καστράκι νίκησε με 4-1 τα Μετέωρα στο Καλαμπακιώτικο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του β’ ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας που έγινε σήμερα το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος”.

Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον με την ομάδα του Καστρακίου να παίζει πιο έξυπνα και παρά τις απουσίες που είχε στο χώρο της άμυνας κατάφερε και πήρε μια σπουδαία νίκη και με ένα μεγάλο σκορ.

Τα Μετέωρα δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του παιχνιδιού, οι παίκτες τους ήταν νευρικοί στις κινήσεις τους και παρά το ότι είχαν περιθώρια αντίδρασης δεν αντέδρασαν όπως έπρεπε, κάνοντας παράλληλα την χειρότερή τους φετινή εμφάνιση.

Το Καστράκι ήταν πιο ψύχραιμο, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και πήρε τη νίκη.

Τα Μετέωρα μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι παρά το ότι είχαν αντίθετο τον δυνατό αέρα, αλλά το λάθος του Μπουρούση έβαλε μπροστά στο σκορ το Καστράκι.

Οι πρωτοπόροι στην συνέχεια έβγαλαν πολλά νεύρα στο παιχνίδι τους, είχαν πολλές λάθος πάσες και δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Στην επανάληψη τα Μετέωρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αυτογκόλ, αλλά το Καστράκι στη συνέχεια κέρδισε πέναλτι και πήρε και πάλι το προβάδισμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πιέσουν όπως θα ήθελαν και δέχθηκαν και τρίτο τέρμα ενώ διαμαρτυρήθηκαν ότι έγινε φάουλ στην αρχή της φάσης όταν κέρδισε την μπάλα ο Α. Αλμπάνης.

Από εκεί και πέρα όσο περνούσε ο χρόνος το Καστράκι έλεγχε το παιχνίδι, σημειώνοντας κι ένα τέταρτο τέρμα στην εκπνοή του αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα

15′ Σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Ψαθογιαννάκης απέναντι από τον Καλούδη έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να σουτάρει.

20′ Σουτ του Φορτούνη, πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24′ Ο Φορτούνης γύρισε την μπάλα στον Μπουρούση, αυτός έκανε λάθος πάσα προς τον Σαμούτη ο οποίος γύρισε για τον Ε. Μπαούτη ο οποίος έστειλε την μπάλα στο άδειο τέρμα κάνοντας το 1-0.

31′ Σουτ του Κοτσιλιάνου, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

35′ Απευθείας κόρνερ του Μπλούτσου έδιωξε πολύ δύσκολα ο Μπουρούσης.

56′ Ο Φορτούνης άνοιξε για τον Ασημάκη, αυτός μπήκε από πλάγια κι έκανε την σέντρα και ο Α. Μπαλογιάννης στην προσπάθειά του να διώξει πέτυχε αυτογκόλ και το σκορ έγινε 1-1.

62′ Προσπάθεια και σέντρα του Σαμούτη, η μπάλα βρήκε το χέρι του Ασημάκη και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ε. Μπαούτης κάνοντας το 2-1.

68′ Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Καστρακίου, ο Παπαδόπουλος έκανε το σουτ, αλλά ο Καλούδης απόκρουσε.

70′ Σουτ του Κιτσόπουλου, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

71′ Σέντρα του Τσιαμάντα, ο Παπαδόπουλος γύρισε για τον Δ. Ράτζα, αυτός δεν έκανε καλό πλασέ και ο Μπαρμπαρούσης έδιωξε ενώ η εστία ήταν αφύλαχτη.

80′ Ο Α. Αλμπάνης κέρδισε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, άνοιξε για τον Β. Αλμπάνη ο οποίος απέναντι από τον Μπουρούση πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 3-1.

82′ Σέντρα του Φορτούνη, ο Ψαθογιαννάκης μέσα από την μικρή περιοχή κι απέναντι από τον Καλούδη, δεν έκανε καλό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

91′ Ο Σαμούτης βρήκε τον Παπαχρήστο αφύλαχτο κι αυτός με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Διαιτητής ήταν ο Σ. Λεωνίδας με βοηθούς τους Μ. Μανασή και Σταφυλά.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΣΤΡΑΚΙ (Λ. Σακελλαρίδης): Καλούδης, Α. Μπαούτης (92′ Κρίτσας), Μπλούτσος, Α. Μπαλογιάννης, Μπαρμπαρούσης, Α. Αλμπάνης, Β. Αλμπάνης (85′ Ν. Μπαλογιάννης), Σ. Αλμπάνης, Σόνι (89′ Παπαχρήστος), Ε. Μπαούτης, Σαμούτης.

ΜΕΤΕΩΡΑ (Ν. Αγγελάκης): Μπουρούσης, Ασημάκης, Νταλούκας, Λαμπαδάριος (46′ Τσιαμάντας), Φορτούνης, Κιτσόπουλος, Καραμούδης, Παπαδόπουλος, Ψαθογιαννάκης, Κοτσιλιάνος, Θ. Γερεντές (61′ Δ. Ράτζας).

Πηγή-φωτό: Sportskalampaka.gr