Nαι ρε μάγκες!Ξέρανε τον Πύρασο ο Διγενής και έγινε το “αφεντικό” για την άνοδο

Πύρασος υποδέχτηκε τον Διγενή Νεοχωρίου, στο γεμάτο από κόσμο Παντελής Μαγουλάς, για την 4η αγωνιστική, των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική, με τους Τρικαλινούς να “δραπετεύουν” με 2-3 από τη Νέα Ιωνία. Το παιχνίδι “καθήλωσε” τους φίλους του Πυράσου εξ αρχής, καθώς πριν το 20λεπτο είχαν σημειωθεί ήδη πέντε γκολ. Εντυπωσιακό ματς με εναλλαγές συναισθημάτων και επίλογο “θρίλερ”. Το Νεοχώρι πάντως και στο ματς με τον Δωτιέα Αγιάς, αλλά και σήμερα στο Παντελής Μαγουλάς, παρουσίασε ένα συγκροτημένο και συμπαγές ρόστερ και έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια αντιπάλους που θεωρητικά είναι ανώτεροι αγωνιστικά.

Για τον Πύρασο:
Ολιγόλεπτη συμμετοχή του Οικονόμου για λογαριασμό των κυανόλευκων λόγω τραυματισμού.

Για τον Διγενή Νεοχωρίου:
Ο Σπύρος Ευαγγέλου, από την άλλη, ήξερε ότι και σε ένα ακόμη ματς υπήρχαν αγωνιστικά προβλήματα, καθώς οι Τσιούφης, Ράπτης ήταν τραυματίες, με τη συμμετοχή τους να κρίνεται από δύσκολη έως απίθανη πριν το ματς. Αντίθετα, επέστρεψε ο Σταμέκος που εξέτισε την ποινή του στο παιχνίδι με τον Πυρσό Γρεβενών.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό ύστερα από τραγικό λάθος στην άμυνα των κυανόλευκων. Ο Μιχόπουλος προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι στον Κεφαλά, αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη με τον Aλεξίου να το εκμεταλλεύεται και να “κρεμάει” τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με τον Ρακή να γλιστράει και να μην προλαβαίνει να αποσοβήσει.

Η απάντηση από την ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη ήρθε άμεσα, ακριβώς στο 6′. Ο Ζάχος σέντραρε από τα δεξιά, λίγο πιο μπροστά από το σημείο του κόρνερ, ο Αραπίτσας “τρύπωσε” στην άμυνα των “ερυθρόλευκων” και με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 1-1, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία των Τρικαλινών, με τον τερματοφύλακα να την βρίσκει ελάχιστα.

Πριν καλά καλά χαρεί την ισοφάριση ο Πύρασος, ήρθε το 1-2 στο 7′. Σέντρα από τα αριστερά, λάθος εκτίμηση του Κεφαλά, με την άμυνα του Πυράσου να “απουσιάζει” από την φάση και τον Παπαδόπουλο να “γράφει” από κοντά με προβολή το 1-2.

Στο 13′ ήρθε και το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ακριβώς μπροστά από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να “προσγειώνεται” επικίνδυνα στην περιοχή, τους κυανόλευκους να μην απομακρύνουν και τους Τρικαλινούς να το εκμεταλλεύονται με σουτ του Αλεξίου από την μικρή περιοχή στο αριστερό “Γάμα” του Κεφαλά.

Στο 18ο λεπτό ο Πύρασος μείωσε σε 2-3. Ο Παπαδόπουλος έκανε μια κοφτή ντρίμπλα από τα αριστερά και ακριβώς έξω από την μεγάλη περιοχή, φέρνοντας την μπάλα από το αριστερό του πόδι στο δεξί, σέντραρε “γλυκά” με τον Αραπίτσα να διεκδικεί κεφαλιά μαζί με αμυνόμενο των Τρικαλινών, με τον τελευταίο να την βρίσκει και να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Πύρασος πίεσε για την ισοφάριση, χάνοντας καλές στιγμές κυρίως με τον Παπαδόπουλο που ανέβαινε συχνά και τον Αραπίτσα που έφευγε ταχύτατα στην κόντρα-επίθεση, δίχως όμως αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο. Πολλά τα παράπονα από τους κυανόλευκους για την διαιτησία στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επιθετικό “μονόλογο” των γηπεδούχων, που προσπαθούσαν να βρουν τα κενά για να δημιουργήσουν τις φάσεις για το γκολ της ισοφάρισης. Ο αλτρουισμός τους πολλές φορές όμως “σταματούσε” την τελική προσπάθεια. Σε παθητικό ρόλο ο Διγενής στο δεύτερο μέρος, προσπαθούσε να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις.

Οι κυανόλευκοι πραγματοποίησαν αρκετές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά δε κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τους “ερυθρόλευκους” να κλείνονται στην περιοχή τους και να βάζουν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη.

Αρκετή βροχή στο δεύτερο ημίχρονο η οποία δημιούργησε ένα βαρύ τερέν και δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Δε κατάφερε να ισοφαρίσει η ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα πολύ μεγάλο τρίποντο για τη συνέχεια.

Στους 7 βαθμούς έμεινε ο Πύρασος, με τους Τρικαλινούς να τον φτάνουν έχοντας πλέον και αυτοί 7. Ευτυχώς για τους κυανόλευκους ο Δωτιέας Αγιάς έκανε το ρεπό του και έμεινε στους 4 βαθμούς. Δύο ματς μένουν για τους κυανόλευκους, ένα την Τετάρτη με τον Μακεδονικό εντός και ένα με τον Δωτιέα Αγιάς στη Λάρισα στις 5 Ιουνίου. Μεσολαβεί το ρεπό τους. Χρειάζονται τουλάχιστον μία νίκη για να είναι με το ενάμιση πόδι στη Γ’ Εθνική.