Mόνο μία νίκη στην Καβάλα ο ΑΟ Τρίκαλα

Πλούσια είναι η προιστορία στις αναμετρήσεις ανάμεσα στην Καβάλα και τον ΑΟ Τρίκαλα με γηπεδούχους τους Αργοναύτες.

Σε 21 αναμετρήσεις που έχουν δοθεί στο γήπεδο Καβάλας, ο τοπικός ΑΟΚ έχει τη μερίδα του λέοντος στις νίκες μετρώντας 16 νίκες, τέσσερα ματς έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα, ενώ ο ΑΟ Τρίκαλα έφυγε μόνο μία φορά νικητής από τη Μακεδονική πόλη στο μακρινό 1987.

Σας παρουσιάζουμε την αναλυτική προιστορία στις αναμετρήσεις Καβάλα-Τρίκαλα, μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη.

Αναλυτικά:

1967-1968 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Ιανουαρίου, 1968 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-0
Η ομάδα της Καβάλας νίκησε τα Τρίκαλα εντός έδρας με σκορ 1-0 και πλέον κυνηγά με ελπίδες τον τίτλο ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση πίσω από την Καστοριά και τα Τρίκαλα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε στο 48’ ο Παρίδης με ατομική προσπάθεια. Η νικήτρια αδικείται από το σκορ διότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έπαιξε σαφώς καλύτερα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρεθήκαν σε πολύ κακή μέρα. Η Καβάλα που είχε δυο δοκάρια του Μπέλκου στο 24’ και Παρίδη στο 77’ έχασε και πέναλτι τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα όταν ο Καραμπετάκης έστειλε την μπάλα άουτ. Από τους «κυανέρυθρους» ξεχώρισαν οι Αρσένος και Τόσκας ενώ από την νικήτρια οι Καραμπετάκης και Παρίδης. Διαιτητής ο κ.Σφορλής.

ΣΚΟΡΕΡ – 48’ Παρίδης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αρσένος, Πανταζής, Μπρουζούκης, Μαυρίκος, Τόσκας, Νίκας, Χαριτίδης, Ζάχος, Ζαφειρόπουλος, Καλατζής, Μπεβενίου.

1971-1972 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Ιανουαρίου, 1972 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1
Τα Τρίκαλα απέσπασαν ισοπαλία με σκορ 1-1 εις το Εθνικό Στάδιο της Καβάλας επί της τοπικής ομάδας σε ένα αγώνα που διεξήχθη υπό βροχή και ενώ ο αγωνιστικός χώρος ήταν γεμάτο λάσπες. Το τελικό αποτέλεσμα αποδίδει την δυναμικότητα των δυο αντιπάλων και θεωρείται δίκαιο αν και στο συγκεκριμένο παιχνίδι τα Τρίκαλα είχαν περισσότερη δύναμη και αυτό ίσως ήταν το κύριο στοιχείο που τους χάρισε τους δυο βαθμούς της ισοπαλίας. Πάντως παρά το γεγονός αυτό η Καβαλά απώλεσε πιο πολλές ευκαιρίες και είχε την εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς απέναντι στους Τρικαλινούς που εφάρμοσαν αμυντική τακτική από την αρχή. Στο 16’ ο Καραμπετάκης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ δέκα λεπτά πριν το τέλος ο μόνιμος σκόρερ των Τρικάλων Φωτόπουλος ισοφάρισε. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Κυριακίδη.

ΣΚΟΡΕΡ – 16’ Καραμπετάκης [1-0], 80’ Φωτόπουλος [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Θεοδοσόπουλος [Πανταζής], Μυλωνάς, Χόνδρος, Νίκας, Παπασίμος, Φωτόπουλος, Μπεβενίου, Συνάτκας, Καλατζής, Κοντάκης [Γρηγορίου].

1972-1973 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

3 Δεκεμβρίου, 1972 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-1
Με μεγάλη δυσκολία η Καβαλά επεβλήθη της ομάδος των Τρικάλων με σκορ 2-1 ύστερα από έναν αγώνα ο οποίος πρόσφερε πολλές συγκινήσεις εις τους φίλαθλους της τοπικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι γενικώς έπαιξαν μέτρια και ελάχιστες φορές κατάφεραν να δημιουργήσουν κινδύνους στην αντίπαλη περιοχή. Η εμφάνιση της Καβάλας δεν υπήρξε η αναμενόμενη και εξασφαλίστηκε χάρη στην εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα Παντελάκο, ο οποίος πραγματοποίησε εκπληκτικές αποκρούσεις. Τα Τρίκαλα παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα του παιχνιδιού ενέτειναν τις δυνάμεις τους εις την επανάληψη και κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο και σαφώς αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα. Το σκορ άνοιξε στο 20’ ο Πάτσας με κεφαλιά ενώ ισοφάρισαν τα Τρίκαλα στο 58’ δια του Παπαρήγγα. Το νικητήριο τέρμα της Καβάλας επέτυχε στο 66’ ο επιθετικός Χαραλαμπίδης με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ. Διακρίθηκαν από τους φιλοξενούμενους οι Συνάτκας, Βακάλης και Ασλάνογλου. Καλή η διαιτησία του κ.Βαμβακόπουλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 20’ Πάτσας [1-0], 58’ Παπαρήγγας [1-1], 66’ Χαραλαμπίδης [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Μυλωνάς, Παπασίμος, Νίκας, Καλαιτζίδης, Συνάτκας, Βακάλης, Χόνδρος, Ασλάνογλου [Κοντάκης], Παπαρήγγας.

1975-1976 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

18 Απριλίου, 1976 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-1
Με ηγέτη τον Χρυσαφίδη, ο οποίος επέτυχε δυο γκολ, η Καβαλά νίκησε το μαχητικό συγκρότημα των Τρικάλων με σκορ 3-1 μέσα στην Μακεδονική πόλη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 6’ με τον Χρυσαφίδη ενώ τρία λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν δια του Μαρδάνη. Στο 25’, μετά από αλλεπάλληλα σουτ των παικτών της Καβάλας που αποκρουστήκαν, ο Διαμαντόπουλος κατόρθωσε να βρει στόχο και να γράφει το 2-1. Τέλος στο 53’, ο Ζειτίδης πραγματοποίησε σέντρα και ο Χρυσαφίδης που καραδοκούσε από κοντά έκλεισε το σκορ. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν οι Μαρδάνης, Καραγεωργίου και Κατσιάκος. Με πολλά σφάλματα ο διαιτητής κ.Σαμαρόπουλος.

ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Χρυσαφίδης [1-0], 9’ Μαρδάνης [1-1], 25’ Διαμαντόπουλος [2-1], 53’ Χρυσαφίδης [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Μουλιώτας, Γεωργίτσης, Μαρδάνης, Καραγεωργίου, Μπακάλης, Χαριτίδης, Χονδρός, Κατσιάκος, Καλατζής, Κολώνας.

1982-1983 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Σεπτεμβρίου, 1982 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-0
Η αμυντική γραμμή των Τρικάλων με επικεφαλής τον τερματοφύλακα Πούλιο «άντεξε» μέσα στην Καβαλά στο βάρος των συχνών επιθέσεων της Καβάλας και έτσι το 0-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής θεωρείται επιτυχία για την Θεσσαλική ομάδα. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Πούλιος αναδείχτηκε σε μορφή του αγώνος, σώζοντας την εστία του σε πολλές περιπτώσεις κατά την διάρκεια του ματς με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Μπαξεβάνογλου στα τελευταία λεπτά. Βασικά η Καβαλά υπερείχε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αλλά σκόνταψε πάνω στην οργανωμένη αμυντική διάταξη των Τρικάλων που έπαιξε με δύναμη και ψυχραιμία. Από την ομάδα των Τρικάλων εκτός από τον Πούλιο ξεχώρισαν και οι αμυντικοί Μπατάλας, Κρικέλης και Μαντέλας. Άριστη η διαιτησία του κ.Χατζή.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Πούλιος, Μαντέλας, Γκαντιάς, Κρικέλης, Μπατάλας, Χατζής [Π.Γκένας], Λαγάρας, Πάτρας, Κωστούλας, Αναστασίου, Αναγνώστου [Τσιάντος].

1984-1985 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

7 Οκτωβρίου, 1984 Γήπεδο Καβάλας
Αδικημένα τα Τρίκαλα έχασαν με σκορ 2-1 μέσα στην Καβαλά από την τοπική ομώνυμη ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και άξιζαν όχι μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά και την νίκη. Η Καβάλα χωρίς να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο κατάφερε με απίστευτη εύνοια της τύχης να κατακτήσει τους δυο πολύτιμους βαθμούς. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν στο 5’ με γκολ που σημείωσε ο Λαγάρας αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βαλβανόπουλος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 1-1. Το τελικό 2-1 πέτυχε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Αντωνιάδης με ατομική προσπάθεια. Από τα Τρίκαλα που εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους διακρίθηκαν οι Κωστούλας, Αργυρούλης, Δογάνης και Μαλλιώρας. Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κ.Νικολίτσα.

ΣΚΟΡΕΡ – 5’ Λαγάρας [0-1], 6’ Βαλβανόπουλος [1-1], 46’ Αντωνιάδης [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Δ.Γκένας, Μαντέλας, Μπακάλης, Αργυρούλης, Κωστούλας, Δογάνης, Πάτρας, Γκαμπέτας [Κρικέλης], Μαλλιώρας, Λαγάρας.

1984-1985 ΚΥΠΕΛΛΟ

31 Οκτωβρίου, 1984 Γήπεδο Καβάλας Φάση των «64»
Αμφίρροπο παιχνίδι έγινε στην Καβάλα, όπου οι γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να δαμάσει στην παράταση τα Τρίκαλα με σκορ 1-0. Και οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά, κυνήγησαν την νίκη και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Το νικητήριο τέρμα της Καβάλας πέτυχε ο Βρύζας με πλασέ ύστερα από πάσα του Καραγεωργίου. Ο τελευταίος είχε σουτ στο δοκάρι στο 97’. Ένα λεπτό νωρίτερα τα Τρίκαλα έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν όταν ο Γκαμπέτας σε τετ-α-τετ με τον Τσανακάλη πλάσαρε άουτ. Στο 92’ ο Λαφαζάνης έπεσε στα πόδια του Βρύζα και έσωσε σίγουρο γκολ. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Λαφαζάνης, Αργυρούλης και ο καλύτερος του γηπέδου Πάτρας. Διαιτητής ο κ.Βούλγαρης.

ΣΚΟΡΕΡ – 107’ Βρύζας [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Λαφαζάνης, Δ.Γκένας, Κατσαρός, Μπακάλης, Αργυρούλης, Κωστούλας, Λαγάρας, Αναστασίου [Κρικέλης], Γκαμπέτας, Πάτρας, Ζαβλανός [Κωττούλας].

1985-1986 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Δεκεμβρίου, 1985 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2-0
Οι 3.000 περίπου φίλαθλοι, που βρεθήκαν στο Εθνικό Στάδιο της Καβάλας, θα πρέπει να έμειναν ευχαριστημένοι από το θέαμα που πρόσφεραν οι ομάδες της Καβάλας και των Τρικάλων στον αγώνα που έληξε με νίκη της τοπικής ομάδας με 2-0. Οι γηπεδούχοι, πιο σωστοί στις ενέργειες τους, έφτασαν στην νίκη δίκαια και δεν επηρεάστηκαν από τις ελλείψεις που είχαν στην σύνθεση τους. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν σκληρά το ματς αλλά ήταν άστοχοι. Ακόμη βρέθηκαν, απέναντι ενός θαυμάσιου τερματοφύλακα που ακούει στο όνομα Τσανακάλης. Η Καβάλα άνοιξε το σκορ στο 18’ όταν από τραγικό λάθος της άμυνας των Τρικάλων και σε σέντρα του Καραγεωργίου, ο Βαλβανόπουλος βρέθηκε μόνος του και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0. Στο 35’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του όπως και ο Στράντζαλης στο 38’. Στην επανάληψη τα Τρίκαλα ανέβηκαν αισθητά και στο 53’ ο Λαγάρας δεν μπόρεσε μόνος με τον Τσανακάλη να πλασάρει ενώ το ίδιο συνέβη στο 70’ και στο 80’ με πρωταγωνιστή τον Γκαμπέτα και τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Μάλιστα στην δεύτερη φάση ο φορ των Τρικάλων φίλησε ιπποτικά τον Τσανακάλη για την θαυμάσια επέμβαση του. Το 2-0 είχε διαμορφωθεί λίγο νωρίτερα στο 74’ όταν ο Δάρρας βρέθηκε μόνος του από εμφανής θέση οφσάιντ και πλάσαρε τον Τσότσα. Τέλος στο 65’ η Καβάλα είχε δοκάρι με τον Ανθουλάκη. Από τους «κυανέρυθρους» διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Γκένας, Παπάζογλου και Γκαμπέτας. Τον αγώνα διαιτήτευσε με λάθη ο μέτριος Κοζανίτης διαιτητής κ.Παρδάλης.

ΣΚΟΡΕΡ – 18’ Βαλβανόπουλος [1-0], 74’ Δάρρας [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Γκένας , Λούκας [Δογάνης][Ζαβλανός], Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Αναστασίου, Γκαμπέτας, Μαλλιώρας, Τσιρογιάννης.

1986-1987 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

25 Ιανουαρίου, 1987 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-3
Μεγάλη μπάλα έπαιξαν τα Τρίκαλα και με χαρακτηριστική άνεση πέτυχαν την πρώτη και μεγάλη σε σημασία και έκταση, εκτός έδρας νίκη τους σε βάρος της Καβάλας με σκορ 0-3. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν μέχρι την μεγάλη περιοχή των Τρικάλων, ενώ η άμυνα τους είχε πολλά κενά. Οι νικητές έπαιξαν απλά και πρακτικά και παρουσίασαν συγκρότημα με πολλές αρετές, το καλύτερο, που πέρασε φέτος από την πόλη μας. Η Καβάλα που είχε να χάσει από τον Φεβρουαρίου, 1985 δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 17’ από τον Λαζάρου που απέφυγε τον Βρύζα. Ο Λιάκος στο 35’ τροφοδότησε τον Πάτρα αυτός σούταρε δυνατά, απέκρουσε προσωρινά ο Γεωργούσης και ο Τσιρογιάννης από κοντά έκανε το 0-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τσιρογιάννης στο 71’. Ο παίκτης αυτός πήρε μια μπαλιά από τον Λιάκο, οι αμυντικοί της Καβάλας θεώρησαν ότι είναι οφσάιντ και αδράνησαν, δίνοντας την ευκαιρία στον κυνηγό των Τρικάλων να σκοράρει. Τα Τρίκαλα είχαν δυο άλλες μεγάλες ευκαιρίες με τον Πάτρα στο 59’ και τον Σελαλματζίδη στο 79’. Στο 77’ η Καβάλα έμεινε με δέκα παίκτες όταν αποβλήθηκε ο Βαλβανόπουλος ο οποίος χτύπησε τον Τσιρογιάννη. Από τα Τρίκαλα καλύτεροι οι Λιάκος, Τσιρογιάννης, Παπάζογλου και Σελαλματζίδης. Αρκετά καλή η διαιτησία του κ.Γιακουμάτου.

ΣΚΟΡΕΡ – 17’ Λαζάρου [0-1], 35’ Τσιρογιάννης [0-2], 79’ Τσιρογιάννης [0-3]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Ρούσσας, Καλαμάτας, Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Λούκας, Τσιρογιάννης, Λαζάρου, Σελαλματζίδης, Λιάκος, Πάτρας.

1987-1988 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Μαρτίου, 1988 Γήπεδο Καβάλας
Ανώτερη η Καβαλά, νίκησε δικαία τα Τρίκαλα με σκορ 2-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η Καβαλά είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και εκτός από τα δυο γκολ που πέτυχε, έχασε και άλλες καλές ευκαιρίες. Τα Τρίκαλα ισορρόπησαν το ματς στο διάστημα 30’ έως 45’ και 65’ έως 80’. Δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν ουσιαστικά τους γηπεδούχους που παρουσίασαν δυνατή αμυντική διάταξη. Έτσι η Καβάλα με αρκετές επιθετικές ενέργειες πέτυχε δυο γκολ και πήρε τους δυο βαθμούς της νίκης. Στο 9’ από μπαλιά του Τριανταφυλλίδη, ο Γκαϊτατζής με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0 ενώ στο 90’ ο Τριανταφυλλίδης έκανε δυνατό σουτ που απέκρουσε άθελα του με το χέρι ο Λούκας. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος ο Τριανταφυλλίδης που διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 81’ να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε σουτ του Δερμιτζάκη. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Γκαραγκούνης, Παπάζογλου και Τσιρογιάννης. Διαιτητής ο κ.Μασούρας.

ΣΚΟΡΕΡ – 9’ Γκαϊτατζής [1-0], 90’ Τριανταφυλλίδης .πεν. [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσιάπος, Παραφέστας, Λούκας, Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Στάμος [Ζαβλανός], Τσιρογιάννης, Πάτρας, Ιακωβάκης [Κόμνος], Λαζάρου, Καλαϊτζίδης.

1989-1990 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

26 Νοεμβρίου, 1989 Γήπεδο Καβάλας
Μια Καβαλά που καταχειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της, νίκησε με πολύ άνεση τα Τρίκαλα με σκορ 2-0. Οι νικητές έπαιξαν καλά, «καθάρισαν» το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο, υπερείχαν και δημιούργησαν κάποιες ωραίες φάσεις κυριαρχώντας εις τον αγωνιστικό χώρο. Η υπεροχή της Καβάλας ήταν συντριπτική και στο δεύτερο μέρος όπου με περισσότερη προσοχή θα μπορούσαν να είχαν πετύχει πολλά περισσότερα τέρματα. Αρνητικοί πρωταγωνιστές των γηπεδούχων οι Μόσχος και Βαλβανόπουλος οι οποίοι έχασαν βέβαια τέρματα. Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Ζαγοράκης, Βαλβανόπουλος και Τσαπανίδης ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν μόνο οι Ρούσσας και Αναστασίου. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ.Τάτση.

ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Βαλβανόπουλος [1-0], 14’ Βρύζας [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σ.Βουλόγκας, Ρούσσας, Κατσιούλας, Πράππας, Αναστασίου, Παπαγεωργίου, Βλαχάβας [Αναγνώστου], Θώμος, Μπουτίνας, Παπαευθυμίου [Γ.Βουλόγκας], Ζαβλανός.

1991-1992 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Δεκεμβρίου, 1991 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-2
Η Καβάλα βελτίωσε την βαθμολογική της θέση κερδίζοντας την ομάδα των Τρικάλων με σκορ 3-2 ύστερα από ένα συγκλονιστικό αγώνα. Λίγοι δυστυχώς φίλαθλοι λόγω του κρύου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την έξοχη αυτή αναμέτρηση η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον αφού οι ποδοσφαιριστές κινήθηκαν με πολύ διάθεση, δημιούργησαν ωραίες φάσεις και γενικά έπαιξαν καθαρό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί και τυχεροί πήραν μια σημαντική νίκη. Μόλις στο 3’ ο Τζώρτζης «πάγωσε» το στάδιο της Καβάλας ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οκτώ λεπτά αργότερα όμως ο Μπαξεβάνογλου ισοφάρισε για την Καβάλα και στο 30’ ο Δερμιτζάκης έγραψε το 2-1. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 59’ με τον Σφακιανάκη αλλά στο 64’ οι «πεισματάρηδες» φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά με τον Βαλαώρα σε 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ. Διαιτητής ο κ.Τσαουσίδης.

ΣΚΟΡΕΡ –3’ Τζώρτζης [0-1], 11’ Μπαξεβάνογλου [1-1], 30’ Δερμιτζάκης [2-1], 59’ Σφακιανάκης [3-1], 64’ Βαλαώρας [3-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Βουλόγκας, Ρούσσας, Γκουγκουλής, Πράππας, Λούκας, Παπαευαγγέλου, Νικολαΐδης, Γιαννακόπουλος [Θώμος], Τζώρτζης [Κριεζής], Ντότσης, Βαλαώρας.

1994-1995 ΚΥΠΕΛΛΟ

24 Αυγούστου, 1994 Γήπεδο Καβάλας 1ος αγώνας ομίλων
Νικώντας τα Τρίκαλα με σκορ 2-0, η Καβάλα έκανε σημαντικό βήμα ώστε να περάσει στον επόμενο γύρο του κυπέλλου Ελλάδος. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κατάφεραν να διατηρήσουν την υπεροχή σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και να μην αφήσουν στον αντίπαλο της περιθώρια να αντιδράσουν. Τα φιλόδοξα Τρίκαλα παρουσίασαν ένα οργανωμένο σύνολο που όμως έδειξε ανέτοιμο να αδύναμο να απειλήσει την Καβάλα. Το σκορ άνοιξε ο Ιγνατιάδης για την ομάδα της Καβάλας ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο νεοαποκτηθείς Ντιμάου.

ΣΚΟΡΕΡ – Ιγνατιάδης [1-0], Ντιμάου [2-0]

1995-1996 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Μαρτίου, 1996 Γήπεδο Καβάλας
Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-0, η Καβάλα κέρδισε τα Τρίκαλα και βρέθηκε ακόμη πιο κοντά στα μεγάλα σαλόνια της Α’ Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, που μετά από τρεις αγωνιστικές γεύτηκαν ξανά την χαρά της νίκης. Το αποτέλεσμα αδικεί την Καβάλα που έχασε σωρεία ευκαιριών να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ και η νίκη να πάρει διαστάσεις θριάμβου, όμως ο τερματοφύλακας των Τρικάλων, Κατσιαούνης βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και αποσόβησε σίγουρες παραβιάσεις. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν τίποτε το ιδιαίτερο και παραδόθηκαν αμάχητοι αφού απείλησαν την εστία του Αργυρίου μόνο μια φορά σε όλο το παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 64’ και όταν το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της Καβάλας, ο Γκαϊτς με σουτ έστειλε την μπάλα προς το τέρμα των γηπεδούχων αλλά ο Καλλιμάνης απέκρουσε πάνω στην γραμμή. Η Καβαλά αφού έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά άνοιξε το σκορ στο 12’. Ο Μάλλιος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Κατσιαούνης απέκρουσε προσωρινά και ο επερχόμενος Παπανδρέου πλάσαρε και έκανε το 1-0. Στο 75’ ο Βάσι ανέτρεψε τον Κωνσταντινίδη εντός περιοχής και ο διαιτητής κ.Καζναφέρης δεν δίστασε να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαπανίδης ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Εκτός από τον Κατσιαούνη διασώθηκε ο Βάσι.

ΣΚΟΡΕΡ – 12’ Παπανδρέου [1-0], 75’ Τσαπανίδης .πεν.[2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Παπακωνσταντίνου [Γκιλέκας], Θεοδοσιάδης, Πράππας [Δουλόπουλος], Μαλιούφας, Τερζής, Βάσι, Στοϊνοβιτς, Καρασαββίδης, Γκαϊτς, Μούτσιος [Γκανάς].

1999-2000 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

9 Ιανουαρίου, 2000 Γήπεδο Καβάλας
ΚΑΒΑΛΑ – ΤΡΙΚΑΛΑ 4-1
Η Καβάλα χωρίς να εντυπωσιάσει όπως ίσως δείχνει το τελικό 4-1 νίκησε τα Τρίκαλα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της για το έτος 2000 με το «δεξί». Οι γηπεδούχοι πάντως ήταν καλύτεροι και δίκαια έφτασαν στην επιτυχία, όχι όμως τόσο εύκολα αφού τα Τρίκαλα προσπάθησαν με μαζική άμυνα να διατηρήσουν το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από πολύ νωρίς καταρρέοντας όμως μετά το 70’. Οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν τον αγώνα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δηλαδή με γκολ από τα αποδυτήρια. Με την συμπλήρωση 37 δευτερολέπτων, ο Ε.Αγγελόπουλος με κοντινό πλασέ ύστερα από σέντρα σουτ του Μανίκα πέτυχε το 0-1. Στο 7’ όμως ο Λέσεκ Πίσζ με όμορφη εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και έφερε το ματς και πάλι στα ίσια. Στην συνέχεια ο τερματοφύλακας των Τρικάλων με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το 1-1 αφού μπλόκαρε με επιτυχία τις ενέργειες των Πίσζ στο 10’ και 21’, Έχλερ στο 33’ και παραλίγο αυτογκόλ του Αχιλλέα Αγγελόπουλου στο 43’. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε όμως η Καβάλα έγινε σαφώς πιο απειλητική και στο 71’ ο νεοεισελθών Κουμπής με καλοζυγισμένο σουτ έκανε το 2-1. Εννέα λεπτά αργότερα ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κουμπή ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1 ενώ στο 90’ ο Πίσζ και πάλι με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Νωρίτερα ο Ζαφείρης και πάλι έδειξε την κλάση του αποκρούοντας σουτ του Μάλλιου στο 50’ και Κουμπή στο 67’. Δεν απέφυγε τα λάθη ο Πειραιώτης διαιτητής κ.Κωνσταντινίδης τα οποία όμως δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα.

ΣΚΟΡΕΡ – 1’ Ε.Αγγελόπουλος [0-1], 7’ Πίσζ [1-1], 71’ Κουμπής [2-1], 80’ Αθανασιάδης [3-1], 90’ Πίσζ [4-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Ε.Αγγελόπουλος, Γκανάς, Ζαχόπουλος, Α.Αγγελόπουλος, Μανίκας [Σπυράκος], Ουμπεράτσι, Κώτσιος [Γιοβάνοβιτς], Καπρίλε, Μπουγάς, Ντίατς.

2000-2001 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Μαΐου, 2001 Γήπεδο Καβάλας
Η Καβάλα διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της για συμμετοχή στα μπαράζ σωτηρίας νικώντας τα Τρίκαλα με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση για την νίκη και παρότι δεν αξιοποίησαν στο πρώτο ημίχρονο τις πολυάριθμες ευκαιρίες που είχαν να «καθαρίσουν» νωρίς το παιχνίδι, τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν στο ντέρμπι ουραγών. Τα Τρίκαλα μόνο στην επανάληψη πίεσαν για να ισοφαρίσουν, απείλησαν ασφυκτικά την εστία του Κηπουρού, αλλά οι κυνηγοί τους δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Από σέντρες του Σαλπιγγίδη στο 3’ και 30’ οι Κυριακίδης και Ροζάλες με κεφαλιές έστειλαν την μπάλα άουτ. Στο 31’ ο Ζαφείρης πραγματοποίησε θαυμάσια απόκρουση σε σουτ του Μανάφη ενώ στο 38’ η Καβάλα άνοιξε το σκορ. Ο Ροζάλες επιχείρησε σουτ, ο Ζαφείρης αρχικά μπλόκαρε αλλά στην επαναφορά, ο Μανάφης από κοντά έκανε το 1-0. Όπως προαναφέραμε οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση στην επανάληψη χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτή στο 83’ όταν ο Κονάτε σε άδειο τέρμα με τακουνάκι έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ. Η Καβάλα εδραίωσε την νίκη της στο 93’ όταν ο Μάλλιος έδωσε στον Σαλπιγγίδη ο οποίος εύκολα έγραψε το τελικό 2-0. Με λάθη η διαιτησία του κ.Γρίμμα από τον σύνδεσμο Αθηνών.

ΣΚΟΡΕΡ – 38’ Μανάφης [1-0], 93’ Σαλπιγγίδης [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Γιαννίδης, Γ.Εφεντόπουλος, Νασιάκος, Μπαντάς, Μοσχής [Σαββίδης], Μανίκας [Σπυράκος], Ντε Σούζα [Κονάτε], Τόνκοβιτς, Μαχαιρίδης, Αντωνίου.

2001-2002 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

13 Φεβρουαρίου, 2002 Γήπεδο Καβάλας
Ισόπαλη με σκορ 0-0 έληξε η αναμέτρηση μεταξύ της Καβάλας και των Τρικάλων ένα αποτέλεσμα που προκάλεσε την παραίτηση του προπονητή της Καβάλας, Σάκη Δόκα. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά αφού η Καβάλα εγκλωβίστηκε από τους Θεσσαλούς, οι οποίοι παίζοντας αμυντικά πήραν την ισοπαλία που επιδίωξαν. Οι γηπεδούχοι ήταν τόσο κακοί που δεν μπόρεσαν ούτε να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 49’ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κατσιούλη. Ζήτησαν δυο πέναλτι, το πρώτο στο 25’ και το δεύτερο στο 85’ αλλά ο διαιτητής κ.Αρκουμάνης σωστά τοποθετημένος τα ορθώς αρνήθηκε. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Νασιάκος, Καρκαμάνης, Πράππας και οι αδελφοί Γκεοργκίεφ.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαμάνης, Παπαευθυμίου, Κατσιούλης, Πράππας, Νασιάκος, Μ.Γκεοργκίεφ, Δενελάβας, Μάγκανε, Ζάρκος [Κεφαλάς], Τ.Γκεοργκίεφ, Στάθης [Γιατζιτζόγλου].

2005-2006 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Μαρτίου, 2006 Γήπεδο Καβάλας
Με ένα γκολ του Μαργιόλη στο 94’, η Καβάλα υπέταξε με μεγάλη δυσκολία τα Τρίκαλα βυθίζοντας το Θεσσαλικό συγκρότημα στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άξιζαν την νίκη που πήραν αφού έπαιξαν μονότερμα τα Τρίκαλα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Η πρώτη ευκαιρία πάντως του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους όταν στο 7’ ο Ιακωβάκης με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο επόμενο λεπτό η Καβάλα αντέδρασε και το σουτ του Οξύζογλου επίσης έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 43’ την κεφαλιά του Μαγέφσκι απόκρουσε δύσκολα ο Ζαφείρης. Στο 46’ ο τερματοφύλακας των Τρικάλων έδειξε και πάλι τις ικανότητες του διώχνοντας σε κόρνερ απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέτροφ. Στο 67’ ο Οξύζογλου με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε και πάλι να νικήσει τον Ζαφείρη ενώ στο 94’ όπως προαναφέραμε η Καβάλα πέτυχε το μοναδικό και νικητήριο γκολ του ματς. Από κόρνερ του Κιαμίλογλου, ο αμαρκάριστος Μαργιόλης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΣΚΟΡΕΡ – 94’ Μαργιόλης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Γεροντίδης, Ιακωβάκης, Γούτσιος, Γεωργαντζάς, Γιώτας [Ε.Αγγελόπουλος], Αούντο [Παπαευθυμίου], Αντωνίου [Σκρέκας], Καλόγηρος, Κάντας, Ευθυμιάδης.

2006-2007 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Απριλίου, 2007 Γήπεδο Καβάλας
Κατώτερη από προηγούμενες εμφανίσεις της παρουσιάστηκε η Καβάλα, επικράτησε όμως με σκορ 1-0 των Τρικάλων και διατηρήθηκε ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Αντίθετα οι Θεσσαλοί οι οποίοι αδικούνται κατάφορα από το αποτέλεσμα, παραμένουν πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη ενώ έχουν και αρκετά δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια. Μόλις στο 1’ η Καβάλα βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν κεφαλιά εξ’ αποστάσεως του Σκαρλάτου, απέκρουσε ενστικτωδώς ο Καραναστάσης. Η απάντηση των Τρικάλων ήρθε στο 13’ όταν ο Αμαραντίδης με σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 30’ όταν ο Σεμερτζίδης με εκπληκτική ατομική ενέργεια και σουτ είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Αποστολίδη. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 63’ με κοντινό σουτ του Τσαλίκη ενώ τα Τρίκαλα έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μπαλάφας από ευνοϊκή θέση με δυνατό σουτ αστόχησε να βρει δίχτυα. Καλή η διαιτησία του κ.Σιδηρόπουλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 63’ Τσαλίκης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καραναστάσης, Μεσιακάρης, Γιώτας, Α.Σκρέκας, Γούτσιος [Ρόμπος], Μπαλαίτς, Ράσιτς, Αντωνίου, Σεμερτζίδης [Κουκούλης], Βιλανάκης, Αμαραντίδης [Ν.Μπαλάφας].

2019-2020 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

1 Φεβρουαρίου, 2020 Γήπεδο Καβάλας
Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν η Καβάλα και τα Τρίκαλα στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Football League. Την δυνατότητα να πετύχει την έκτη νίκη της μέσα στην έδρα της και να μπει για τα καλά στην μάχη για την κατάληψη της δεύτερης θέσης έχασε η Καβάλα ενώ απ’ την άλλη τα Τρίκαλα κατέκτησαν μια σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία. Σε ένα ημίχρονο με λίγες καλές στιγμές στο παιχνίδι, τα Τρίκαλα ήταν αυτά τα οποία είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 7’ με το σουτ του Λώττα να περνά λίγο έξω από την εστία του Δημιζά. Ένα λεπτό μετά ήταν η σείρα της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη να απειλήσει όμως η κεφαλιά του Παπαδόπουλο δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΑΟΤ πάτησε καλύτερα στο ματς και σε περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 14’ ο Σταματής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 25’ το σουτ του Λώττα απέκρουσε με πολύ δυσκολία ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη η Καβάλα ανέβασε την απόδοση της και στο 52’ ο Μαρκόπουλος με σκαφτό σουτ παραλίγο να ανοίξει το σκορ. Στο 83’ η τοπική ομάδα απείλησε εκ νέου με το σουτ του Σουλεϊμάν να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία των θεσσαλών. Διαιτητής ο κ.Γκάμαρης από τον σύνδεσμο Αθηνών.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τσίπρας, Πελάεθ [Πέλκας], Λώττας [Άλεξιτς], Σταματής [Γιαννίτσης]