Μοιρασμένη η προιστορία στις αναμετρήσεις Εργοτέλης-Α.Ο Τρίκαλα

Εργοτέλης-Α.Ο Τρίκαλα αναμετρώνται αύριο για 6η φορά με γηπεδούχους τους Κρητικούς.
Το Trikalascore, μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη, σας παρουσιάζει τι έγινε στις πέντε προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Κρήτη.
Η προιστορία είναι μοιρασμένη, καθώς δύο φορές νίκησε ο Εργοτέλης και δύο ο Α.Ο Τρίκαλα, ενώ μία αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη
Αναλυτικά:

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ –
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ

2002-2003 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

26 Ιανουαρίου, 2003 Γήπεδο «Μαρτινέγκο», Ηρακλείου
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 4-1
Το απόλυτο στην έδρα του διατήρησε ο Εργοτέλης μετά και την 21η αγωνιστική, καθώς επικράτησε με σκορ 4-1 των Τρικάλων, φτάνοντας σε έντεκα νίκες στα παιχνίδια που έχει δώσει στην έδρα του. Ωστόσο το παιχνίδι αυτό θα μείνει χαραγμένο στους Κρητικούς φίλαθλους καθώς είχε μια ιδιαιτερότητα αφού οι Θεσσαλοί είναι η μοναδική ως τώρα ομάδα που κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ, έστω και αν έφυγε στο τέλος με ήττα και μάλιστα κάπως βαριά. Στο 33’ τα Τρίκαλα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ο Ξημεράκης απέκρουσε ασθενώς κεφαλιά του Λαζάρου και ο Σάκης Σκρέκας από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Το τέρμα αυτό όμως όπως δείχνει και το τελικό σκορ αφύπνισε τους γηπεδούχους που δυο λεπτά αργότερα κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με γκολ που πέτυχε ο Νικηφόρος. Στην επανάληψη ο Εργοτέλης ανέλαβε πλήρης τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 51’ ο Λαμπράκης με πλασέ έγραψε το 2-1. Εννέα λεπτά αργότερα ο Γονιωτάκης πήρε το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Ογκουνσότο και από κοντά έκανε το 3-1. Στο 65’ ο Λαμπράκης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Με πολλά λάθη η διαιτησία του κ.Τσέλιου από τον σύνδεσμο Χαλκιδικής.
ΣΚΟΡΕΡ – 33’ Α.Σκρέκας [0-1], 35’ Νικηφόρος [1-1], 51’ Λαμπράκης [2-1], 60’ Γονιωτάκης [3-1], 65’ Λαμπράκης [4-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κ.Σκρέκας, Μπαλάφας, Ευθυμίου, Γ.Σκρέκας, Α.Σκρέκας, Α.Τσιούκας, Γιουβρής [Νικλήτσας], Λαζάρου, Π.Παπαστεριάδης, Μπανάσιος, Σ.Παπαστεριάδης [Τζίντζηρας].

2015-2016 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

18 Ιανουαρίου, 2016 Γήπεδο Παγκρήτιο
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1
Ο Εργοτέλης έβαλε φρένο στα όνειρα του ΑΟ Τρίκαλα παρότι δεν ξέρει αν θα υπάρξει την επομένη μέρα. Ξεκάθαρο φαβορί είχε η αναμέτρηση στο Παγκρήτιο με τους Θεσσαλούς να ζητούν και να περιμένουν την νίκη απέναντι σε μια ομάδα που δεν ξέρει αν θα υπάρξει την επομένη καθώς είναι έντονη η φημολογία της αποχώρησης της από το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Το ματς ξεκίνησε κάτω από ισχυρή χαλαζόπτωση, όμως είχε ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες. Μόλις το 5’ ο ΑΟ Τρίκαλα απείλησε για πρώτη φορά με τον Γουάτο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Αθανασίου έπειτα από δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πέντε λεπτά μετά με τον Μάνο να κάνει το γέμισμα από δεξιά και ο Δωματάς με πλασέ να αναγκάζει τον Χιώτη σε εντυπωσιακή απόκρουση. Όσο περνούσε η ώρα, ο Εργοτέλης ανακτούσε τον έλεγχο, ωστόσο τα Τρίκαλα «χτύπησαν» σε αντεπίθεση λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Στεφάνοβιτς πάσαρε αριστερά στον Ναβάρο και ο Ισπανός με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή σκόραρε αφού προηγουμένως η μπάλα αλλάξει πορεία στο πόδι του Γιαλούση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα. Παράλληλα όμως δεν απειλούσαν ούτε και η ίδιοι με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης, που δεν εγκατέλειψε ποτέ την προσπάθεια τους, να φέρει το ματς στα ίσια στο 71’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κούρτι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων και από κοντά νίκησε τον Χιώτη. Τα Τρίκαλα θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη στο 90’ αλλά ο Αθανασίου έσωσε την εστία του σε διαδοχικά σουτ των Κουσκουνά και Γκμπαλέ. Εύκολο σχετικά έργο είχε ο διαιτητής κ.Κακρίδης από τον σύνδεσμο Κορινθίας.
ΣΚΟΡΕΡ – 45’ Ναβάρο [0-1], 71’ Κούρτι [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Χιώτης, Λαμπάκης, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Ντόικιτς, Κουάτε [Δουκάκης], Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Στεφάνοβιτς [Μουμίν], Ναβάρο [Χαροντάκης], Κουσκουνάς.

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

18 Φεβρουαρίου, 2018 Γήπεδο Παγκρήτιο
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-2
Πέρασε με νίκη από το Παγκρήτιο ο ΑΟ Τρίκαλα νικώντας τον Εργοτέλη με σκορ 0-2. Γκολ από τα αποδυτήρια για την ομάδα των Τρικάλων το όποιο κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα, βάζοντας στις καθυστερήσεις και δεύτερο τέρμα. Οι γηπεδούχοι είχαν εδαφική υπεροχή σε όλο το ματς αλλά οι «κυανέρυθροι» με πολύ καλή αμυντική τακτική δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και τελικά είχαν την ουσία παίρνοντας τους τρείς βαθμούς. Ολοκληρώθηκε έτσι ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής με τον ΑΟ Τρίκαλα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και κοιτά πλέον με περισσότερη αισιοδοξία τον δεύτερο γύρο. Στην πρώτη φάση του αγώνα τα Τρίκαλα σκόραραν. Ο Μιλοσάβλιεφ έβγαλε την σέντρα και ο Σαχινίδης με γυριστό σουτ στην κίνηση, άνοιξε το σκορ. Πέρα από το γκολ, τα Τρίκαλα δεν πάτησαν περιοχή, με τον Εργοτέλη να έχει την εδαφική υπεροχή, χάνοντας δυο σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Στο 8’ ο Σταματόπουλος έδωσε κεφαλιά πάσα στον Κάϊπερς που αστόχησε με την μπάλα να γλύφει το δοκάρι του Αποστολίδη ενώ στο 41’ ο ίδιος παίκτης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον Εργοτέλη να έχει την εδαφική πρωτοβουλία και τον ΑΟΤ να επιδιώκει να κρατά το υπέρ του σκορ. Στο 56’ το φάουλ του Μπουτσάκη έφυγε μόλις άουτ ενώ στο 60’ το σουτ του Μπουρσέλη απέκρουσε σταθερά ο Αποστολίδης. Τα Τρίκαλα απείλησαν στο 62’ με καλό σουτ του Τόμιτς με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Λαδά. Στο 78’ ο Μπουρσέλης βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Έτσι στο 92’ και σε αντεπίθεση, τα Τρίκαλα και ενώ είχαν βγει όλοι του Εργοτέλη μπροστά, ο Τόμιτς έφυγε στην κόντρα, πάσαρε στον Γιαννιτσάνη και αυτός με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το τελικό 0-2. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Γκοβέση από τον σύνδεσμο Αρκαδίας.
ΣΚΟΡΕΡ – 1’ Σαχινίδης [0-1], 92’ Γιαννιτσάνης [0-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Λεάντρο, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Μάκος, Σαχινίδης [Κοτσώνης], Γροντής [Τόμιτς], Μιλοσάβλιεφ, Ζγκούρι [Γιαννιτσάνης]

2018-2019 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

17 Νοεμβρίου, 2018 Γήπεδο Παγκρήτιο
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-0
Μαθήματα ποδοσφαίρου από τον Εργοτέλη απέναντι στον ΑΟ Τρίκαλα, με κατοχή μπάλας, ευκαιρίες και ποδόσφαιρο που αρέσει. Η νίκη με 3-0 κατά της Τρικαλινής ομάδας ήταν απόλυτα δίκαιη και στα Τρίκαλα θα πρέπει να αρχίσουν να προβληματίζονται πάρα πολύ γι’ αυτό που παρουσιάζουν. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυστηρότατο πέναλτι που έδωσε ο Αθηναίος διαιτητής κ.Μπακογιάννης, η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Εργοτέλη που θα μπορούσε να είχε κερδίσει με πολύ μεγαλύτερο σκορ. Στο 36’ λοιπόν, ο Τσέλιος ντρίμπλαρε τον Συριόπουλο και έπεσε. Ο ρέφερι κατελόγισε το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κοζορώνης για να κάνει το 1-0. Στο 42’ τα Τρίκαλα ζήτησαν πέναλτι όταν ο Κοζορώνης φάνηκε να γκρεμίζει τον Βανκεβάι εντός περιοχής αλλά ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς. Στο 53’ ο Ιατρούδης πάσαρε κάθετα στον Μπουτσάκη που πέρασε την μπάλα κάτω από το σώμα του Ταϊρη για το 2-0. Στο 76’ ο Μπουρσέλης, Τσέλιος και Ιατρούδης έκαναν ένα καταπληκτικό συνδυασμό και ως τελικός αποδέκτης ο Ιατρούδης δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 3-0.
ΣΚΟΡΕΡ – 37’ Κοζορώνης πεν. [1-0], 53’ Μπουτσάκης [2-0], 76’ Ιατρούδης [3-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Συριόπουλος, Γκότοβος, Τσιάρας, Γκουγκούδης [Καπός], Γιουκαρής [Σταματάκος], Συμελίδης, Τριανταφυλλίδης, Βανκεβάι [Νιάρος]

2019-2020 ΚΥΠΕΛΛΟ
3 Δεκεμβρίου, 2019 Γήπεδο Παγκρήτιο 4ος προκριματικός αγώνας
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 0-1
Ο ΑΟ Τρίκαλα επικράτησε και δεύτερη φορά του Εργοτέλη, με 0-1 στο Παγκρήτιο αυτή τη φορά, και προκρίθηκε στους «16» του κυπέλλου Ελλάδος. Ο Εργοτέλης που συμμετέχει στην Super League 2 υπέκυψε στην ανωτερότητα των Τρικάλων που συμμετέχει στην Football League και έτσι οι θεσσαλοί δίκαια πέρασαν στην επόμενη φάση του θεσμού. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Άγγελος Βέρτζος στο 7’. Ο αρχηγός και στόπερ των «κυανέρυθρων» εκμεταλλεύτηκε κόντρες μετά από εκτέλεση φάουλ και με κοντινό σουτ νίκησε τον Καλογεράκη, γράφοντας το 0-1. Τα Τρίκαλα στην συνέχεια έχασαν δυο σημαντικές ευκαιρίες να αυξήσουν την διαφορά καθώς το σουτ του Ντόση στο 18’ και του Παπαγεωργίου στο 34’ δεν βρήκαν στόχο. Ο Εργοτέλης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο αλλά μόνο στα τελευταία λεπτά έφτασαν με αξιώσεις στην εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στο 90’ ο Μιχάλης Ζαρόπουλος έκανε εκπληκτική απόκρουση σε κοντινό σουτ του Τσέλιου και κράτησε την νίκη για την ομάδα του. Τα Τρίκαλα ήταν πειθαρχημένα και δίκαια έφτασαν στο διπλό. Διαιτητής ο κ.Ανδρέας του σύνδεσμου Αττικής.
ΣΚΟΡΕΡ – 7’ Βέρτζος [0-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαρόπουλος, Γρηγορόπουλος, Ντόσης, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πέλκας [Οικονομόπουλος], Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης [Πελάεθ], Άλεξιτς [Λώττας], Τσίπρας