Μοιρασιά στο ντέρμπι του 2ου ομίλου Αγία Μονή-Λυγαριά

Το πιο ενδιαφέρον ματς του 2ου ομίλου, στα σημερινά ματς της 7ης αγωνιστικής για την Α’ Ερασιτεχνική ήταν αυτό ανάμεσα στον ‘Αρη Αγίας Μονής και τον Απόλλωνα Λυγαριάς.

Οι δύο ομάδες που θεωρητικά κυνηγούν τα Μετέωρα στο βαθμολογικό πίνακα, ήθελαν τη νίκη για να διατηρήσουν σταθερή τη διαφορά από την κορυφή, ωστόσο το ματς ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, με το Α’ ημίχρονο να είναι μάλλον βαρετό με ελάχιστες φάσεις, ενώ στην επανάληψη είδαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι.

Ειδικά από την ώρα που οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 58′, ο ρυθμός του αγώνα έγινε γρήγορος και υπήρξαν εκατέρωθεν φάσεις, με την Αγία Μονή να φτάνει τελικά στην ισοφάριση λίγο πριν το φινάλε και συγκεκριμένα στο 83′.

Οι δύο ομάδες παρά την αγωνιστική απραξία αρκετών εβδομάδων τα έδωσαν όλα για τη νίκη και παρά το τσουχτερό κρύο πρόσφεραν ικανοποιητικό θέαμα στο Β’ ημίχρονο.

Να σημειωθεί ότι ο Απόλλωνας Λυγαριάς παρατάχτηκε δίχως τον προπονητή του Νίκο Κακούσιο στον πάγκο, που απουσίαζε λόγω οικογενειακού προβλήματος.