Moιρασιά για Λεβαδειακό και Διαγόρα

Στο 0-0 έμειναν Λεβαδειακός και Διαγόρας με τις δύο ομάδες να παραμένουν αήττητες στο Πρωτάθλημα, αλλά τους Ροδίτες να φεύγουν ικανοποιημένοι! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο, έφθασαν κοντά σε ένα γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν παρά τις συνολικά 12 τελικές!

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να διατηρήσουν… το αήττητο τους στο Πρωτάθλημα. Προσπάθησαν δηλαδή να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και από εκεί και πέρα θα έψαχναν ένα γκολ, με το οποίο όπως θα πήγαινε το ματς, θα έπαιρναν και το τρίποντο!

Η πρώτη καλή τελική καταγράφεται στο 11′ για τον πιο επιθετικό Λεβαδειακό, με ένα σουτ του Νίκα, το οποίο έφυγε αουτ! Με το κεφάλι ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να απειλήσει στο 20′ μετά από εκτέλεση φαουλ του Μεχία, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε εκτός γηπέδου! Ο Διαγόρας δεν απείλησε αλλά κράτησε σχετικά άνετα το μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά!

Στην επανάληψη, και οι δύο προπονητές έκαναν πιο δημιουργικό το κέντρο τους (Ενομό για Λεβαδειακό και Μανωλάκης για τον Διαγόρα πέρασαν στο ματς ως αλλαγή). Αλλά και σε αυτό το 45λεπτο ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που απειλούσε. Από εκτέλεση φαουλ του Πολέτο ο Λιάγκας αστόχησε στο 50ο λεπτό. Νέα κεφαλιά του Τζιώρα στο 64′ δεν βρήκε εστία! Στο 65′ ο Νίλι με πλασέ κατάφερε να στείλει την μπάλα αουτ, αν και βρισκόταν σε εξαιρετική θέση μετά από καλό γύρισμα του Ενομό!

Ο Διαγόρας κρατούσε το μηδέν σχετικά άνετα, αφού οι παίκτες του Σάκη Θεοδωσιάδη έκλειναν καλά τους χώρους προς την περιοχή του Τσέλιου. Και αυτό φάνηκε στην φάση του 78′ όταν ο Πολέτο πέρασε δύο παίκτες και δεν είχε δυνάμεις για να κάνει καλό τελείωμα ή να πασάρει σε αμαρκάριστο συμπαίκτη του και έστειλε την μπάλα μακριά, αουτ!

Στο 82′ σημειώθηκε η καλύτερη φάση του ματς. Μπιανκόνι και Συμελίδης συνεργάστηκαν άψογα, ο δεύτερος τσίμπησε και προ του Ρουγκάλα, σούταρε όμως απελπιστικά αουτ!

To παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία άστοχη κεφαλιά του Συμελίδη και ένα κόψιμο του Μανωλάκη σε γύρισμα του Ενομό στην καρδιά της περιοχής του Διαγόρα!

Συνθέσεις:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Νίκας(46′ Ενομό), Καραχάλιος, Μεχία, Πολέτο, Συμελίδης, Νίλι(81′ Mαρίνος), Τζιώρας(68′ Μπιανκόνι)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Θεοδωσιάδης): Τσέλιος, Ρουγκάλας, Ντοριβάλ(71′ Αθανασίου), Γεωργίου, Μπαστακός(79′ Σμυρλής), Λινάρδος(70′ Αυγενικού), Μασούρας, Σανδραβέλης, Αλάεθ(84′ Δημήτρουλας), Κοντοχρήστος(46′ Μανωλάκης), Σελινιωτάκης

Διαιτητής: Κατόπης (Σάμου)
Βοηθοί: Καραθανάσης (Αν. Αττικής), Καλλης (Αν. Αττικής)
4ος: Τζαμουτζαντώνης (Χίου)