Μεγάλη νίκη στην Πάτρα ο Ιωνικός

Με γκολ του Αμπούντ-Ομάρ στη τελευταία φάση του αγώνα, ο Ιωνικός έφυγε με το διπλό από την Αγυιά, επικρατώντας της Παναχαϊκής με 1-0 για την 6η αγωνιστική της Super League 2. Ο αριστερός μπακ της ομάδας της Νίκαιας, έκρινε το ματς με buzzer beater!

Το ματς από το πρώτο λεπτό είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Ένταση, σκληρές μονομαχίες, νεύρα και λιγοστές φάσεις! Αν και το πρώτο ημίχρονο άρχισε με τη μεγάλη ευκαιρία του Πλατέλλα στο 2ο λεπτό, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια. Ο Κάστρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Πλατέλας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κολοβούρης μπλόκαρε. Η Παναχαϊκή αν και είχε το πάνω χέρι δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και το 0-0 ήταν το απόλυτα δίκαιο αποτέλεσμα μετά από τα πρώτα 45 λεπτά.

Και γι αυτό οι δύο προπονητές στο β’ μέρος άλλαξαν πρόσωπα και πράγματα με το… καλησπέρα. Ο Μπάτροβιτς στο 53′ είχε ένα άστοχο σουτ. Ένα λεπτό μετά ο Γιούσης τροφοδότησε τον Αραβίδη αλλά εκείνος από πλάγια θέση δεν βρήκε εστία! Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου κυκλοφορούσε την μπάλα καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιωνικός προσπάθησε να… παγώσει τον ρυθμό. Σε αυτό συνέβαλε και η φάση στο 76ο λεπτό όταν τα αίματα… άναψαν και είχαμε τετράλεπτη διακοπή στο ματς. Γι αυτό και είχαμε και οκτώ λεπτά καθυστερήσεων!

Η τελευταία ευκαιρία για την Παναχαϊκή καταγράφθηκε στο 93′ με μία άστοχη και αδύναμη κεφαλιά του Αραβίδη. Ο Ιωνικός στη τελευταία φάση του ματς, βρήκε το γκολ της νίκης! Ο Μπρίτο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και την πλάτη του Κολοβούρη και ο Ομάρ ακολούθησε την φάση και την έσπρωξε στα δίχτυα για να χαρίσει έτσι τη νίκη στην ομάδα της Νίκαιας!

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Πλιάτσικας, Μουστακόπουλος(85′ Κόκας), Γιούσης(85′ Μπρους), Ανάκογλου, Κουσκουνάς, Μπάτροβιτς(58′ Τσερούτι), Αραβίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Φαζός, Μουστάκης(46′ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Κόρμπος(62′ Νιάσε), Ρόλε(89′ Μάναλης), Πλατέλλας, Ματσούκας(46′ Μπρίτο), Κάστρο

Διαιτητής: Μπαϊλής (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Βοηθοί: Ψυλλος (Λέσβου), Τσιλίκας (Αιτ/νιας)

4ος: Στάμος (Αθηνών)