Trikalascore

Μεγαλειώδης εμφάνιση για τον ΑΟ Τρίκαλα, υποχρέωσε το Σπάρτακο στην πρώτη φετινή ήττα(PICS)

Την αήττητη -μέχρι χθές- ομάδα των Ιωαννίνων κέρδισε ο ΑΟΤ σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.
Οι παίκτες του Ηλία Παπαδημητρίου μπήκαν ψυχωμένα στο παιχνίδι και ήδη από το β’ δεκάλεπτο πήραν διαφορά 10-12 πόντους. Λεπενιώτης και Τσιτσάνης οδηγούσαν στην επίθεση και Γκαντιάς, Αργύρης και Τζιάννης είχαν στήσει μπλόκο στην άμυνα με το ημίχρονο να κλείνει 40-33.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κυανέρυθροι» κατάφεραν να διαχειριστούν εξαίσια το προβάδισμά τους αλλά είδαν 4 παίκτες τους να γεμίζουν με 4 φάουλ έκαστος -με τον Αργύρη να φτάνει επίσης τα 4 στις απαρχές της τέταρτης περιόδου-, ο Λεπενιώτης με ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή έγραψε το 59-47 στο 33′ -λίγες στιγμές πριν αποβληθεί με 5 αυστηρά φάουλ.
Μέχρι τέλους, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να επιστρέψουν στο ματς αλλά το καθαρό μυαλό και η ψυχή των παικτών μας στο τέλος διαμόρφωσαν το τελικό 67-63 σε μια νίκη γοήτρου και «απάντησης» της ομάδας μας για την αδικία του πρώτου γύρου.
Κορυφαίοι για την ομάδα μας στην επιθεση οι Τζιάννης, Λεπενιώτης και Τσιτσάνης οι οποίοι αμφότεροι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά και οι ψυχάρες Αργύρης, Αγαπίου και Γκαντιάς στην άμυνα που «τρώγανε» σίδερα.
Μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Ηλία Παπαδημητρίου καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.