Με ωραίο ποδόσφαιρο στην επανάληψη τα Μετέωρα πήραν νίκη ουσίας στη δυνατή έδρα του ανεβασμένου Πρίνους(PICS)

Για το 2ο όμιλο της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας πραγματοποιήθηκε σήμερα ένα πολύ ενδιαφέρον ματς στο γήπεδο Πρίνους, όπου στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής, ο τοπικός ΑΟΠ, υποδέχτηκε το φαβορί του ομίλου ΑΣ Μετέωρα.

Οι γηπεδούχοι που προέρχονταν από σημαντική εκτός έδρας νίκη στο Κεφαλόβρυσο, προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους πανίσχυρους Καλαμπακιώτες και το κατάφεραν μέχρι το 54′, όταν και ήρθε το πρώτο τέρμα των Μετεώρων.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν πλήρως το παιχνίδι και τελικά έφτασαν στη νίκη με σκορ 0-2 που τους διατηρεί σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Βράχο Καστρακίου.

Το Πρίνος παρουσιάστηκε διαβασμένο στο πρώτο μέρος, με το Βίκτωρα Ψύχο να στήνει ορθά την ομάδα και περιορίζοντας έτσι τα ατού των Μετεώρων.

Στην επανάληψη τα Μετέωρα μπήκαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και στο 54′ σημείωσαν το 0-1 με κοντινή προβολή του Μαρούδα.

Οι αλλαγές του Χρήστου Αυγέρου που πέρασε στο παιχνίδι τους νεοαποκτηθέντες Πολυζόπουλο, Δρόσο και Κατσιούλα, έδωσαν μεγαλύτερη ταχύτητα και ποιότητα στα Μετέωρα που στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες να κλειδώσουν το ματς.

Αυτό έγινε τελικά στο 83′ με κοντινό πλασέ του Ψαθογιαννάκη που έγραψε το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά το Πρίνος ανέβηκε και προσπάθησε να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ, ωστόσο το 0-2 δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Τα Μετέωρα είχαν την ουσία και φάνηκε ότι με τις προσθήκες που έκαναν αυτό το Γενάρη έχουν ανεβάσει πολύ την ποιότητά τους και είναι δεδομένο ότι η εικόνα τους στο εξής θα αγγίξει υψηλά επίπεδα.

Να σημειωθεί, ότι σε γενικές γραμμές ο ΑΟΠ για δεύτερο σερί παιχνίδι παρουσίασε μία πολύ καλή εικόνα, ενώ και οι νεοαποκτηθέντες Δέρβης, Νικολούσιος,  που ντεμπουτάρισαν ανέβασαν επίπεδο την ομάδα, συν φυσικά τις προηγούμενες τρεις προσθήκες που είχαν αγωνιστεί και στο Κεφαλόβρυσο.

Διαιτητές: Κοντίνος-Αβραάμ-Βουτσελάς

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Γκουλιώνης, Σινάνης (53′ Ψαθογιαννάκης), Πούλιος, Φορτούνης, Σ. Ράτζας, Δ. Ράτζας (53′ Πολυζόπουλος), Καραμούζης, Νικλητσιώτης (69′ Κατσιούλας), Θώμος, Μαρούδας (72′ Δρόσος), Νταλούκας (72′ Ζησόπουλος).

ΠΡΙΝΟΣ: Παπαγεωργίου, Σταμάτης, Παπαδόπουλος, Βουτσελάς, Πατραμάνης, Δέρβης, Μερτσιώτης, Μπακάλης (60’ Ψύχος), Ζούμης, Δούλαλας, Νικολούσιος (70’ Κοθράς)

Δείτε εικόνες του Trikalascore από την αναμέτρηση:

Ο Αντιδήμαρχος Τρικκαίων και πρώην παίκτης του ΑΣ Μετέωρα Σάκης Σκρέκας είδε το ματς στο Πρίνος

Ο πρόεδρος των Μετεώρων Γιώργος Ράτζας τα λέει με τον προπονητή Χρήστο Αυγέρο στην ανάπαυλα του παιχνιδιού

Ικανοποίηση από τον πρόεδρο του ΑΟ Πρίνους, Γιώργο Χατζή για την εικόνα της ομάδας του, ειδικά στο Α’ ημίχρονο

Ο Βίκτωρας Ψύχος παρέταξε με σωστούς προσανατολισμούς το Πρίνος στη σημερινή δύσκολη αναμέτρηση