Mε ολική ανατροπή η ΑΕΚ Σαραγίων πήρε το τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟ Σαραγίων(PICS)

‘Iσως το πιο απίστευτο , όσον αφορά την εξέλιξή του παιχνίδι που έχουμε δει φέτος στα γήπεδα του νομού, ήταν αυτό που έγινε στα Σαράγια, εκεί όπου η γηπεδούχος ΑΕΚ Σαραγίων, αντιμετώπισε τον ΑΟ Σαραγίων, σε ένα ματς με πολλές ιδιαιτερότητες και πάθος για νίκη και από τις δύο πλευρές.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κάτω από συνεχή βροχόπτωση και δυνατό αέρα, αλλά το γεγονός αυτό κάθε άλλο παρά πτόησε τους ποδοσφαιριστές που πρόσφεραν πολύ όμορφο θέαμα.

Η ΑΕΚ Σαραγίων πέτυχε μία απίστευτη νίκη με σκορ 4-3, αν και στο 48’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3.

Ο ΑΟ Σαραγίων που ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκε στις αρχές της επανάληψης να κλειδώνει τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν σε περίπου 20 λεπτά να πετύχουν τρία τέρματα και να φτάσουν στην επικράτηση.

Το συγκρότημα του Τέο Λιούλιου παρατάχτηκε με αρκετά νέα πρόσωπα, καθώς αγωνίστηκαν όλοι οι νεοαποκτηθέντες παίκτες πλην  του Κώστα Τσιγαρίδα.

Η ομάδα του Νίκου Παπακυρίτση έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο περισσότερο πάθος και θέληση για τη νίκη, που τελικά ήρθε.

Φάσεις-γκολ

Τα Σαράγια μπήκαν δυνατά. Ετσι στο 13’ μετά από κόρνερ και απόκρουση του Μαυρομάτη ο Κοθράς. Δ με περίτεχνη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 16’ μετά από σουτ του Καλιακούδα και απόκρουση του Μαυρομάτη ο Γραμματικός. Β πήρε το ριμπάουντ και με ψύχραιμο σουτ πραγματοποίησε το 0-2.

Στο 34’ ο Χριστοδούλου είχε την έμπνευση και με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων μειώνοντας σε 1-2.

Στο 47’ ο Καλιακούδας πάσαρε για τον Β.Γραμματικό ο οποίος με ωραίο μονοκόμματο σουτ βρήκε δίχτυα για το 1-3.

Στο 51’ φάουλ του Τσαρέλα από τα δεξιά και ο Χριστοδούλου με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-3, ενώ δεν έλειψε και ο κρότος.

Στο καπάκι και στο 56’ απίστευτη επέλαση του Μαυρικίου από το κέντρο, πάτησε στην περιοχή και με υποδειγματικό τελείωμα έφερε το παιχνίδι στα ίσα 3-3.

Η ολική ανατροπή για την ΑΕΚ. Σαραγίων ήρθε στο 76’ όταν μετά από κεφαλιά του Στρατίκη ο Χριστοδούλου με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Φυσικά ο σκόρερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Διαιτητής: Πέτσας, Βοηθοί: Αλεξόπουλος, Βουτσελάς.

ΑΕΚ Σαραγίων: Μαυρομάτης, Λάμπουρας, Μπελιμπασάκης(77’ Νικηφόρος), Στρατίκης, Τσαρέλας, Μαυρίκος, Καταραχιάς(68’ Κόκκιας), Μπαταγιάννης(58’ Κρομμύδας), Παπαβασιλείου. Π(77’ Μουρίκης), Μαυρικίου, Χριστοδούλου.

Σαράγια: Πετρένκο, Αλεξόπουλος, Στρίβας(78’ Ράπτης), Σάββας, Καλκαντέρας(78’ Κοθράς.Λ), Κοθράς. Δ, Ψύρρας(20’ λ. τρ Αρκούδας), Γραμματικός. Κ(64’ λ.τρ Σουλεϊμάνης), Καλιακούδας, Γραμματικός. Β, Τσιγαρίδας. Θ.