Trikalascore

Με φοβερή ανατροπή κόντρα στον Πύργο ο Διγενής διατήρησε το απόλυτο(PICS)

Τι και αν μέχρι το 67′ βρισκόταν πίσω στο σκορ από τον αξιόμαχο Πύργο, ο Διγενής Νεοχωρίου πάτησε το γκάζι και μέσα 10 λεπτά έφερε την κατάσταση τούμπα και επικράτησε τελικά με 3-1, διατηρώντας το απόλυτο και κάνοντας το 14/14 στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής.

Οι Ερυθρόλευκοι έτσι διατηρήθηκαν στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Ο Διγενής μόλις στο 2′ άγγιξε το γκολ με τη σέντρα σουτ του Μαχαίρα από πλάγια αριστερά να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πύργος κατάφερε νωρίς να προηγηθεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσακμάκη από τα 30 μέτρα με την μπάλα να ξεγελάει τον Ευθυμίου.

Το Νεοχώρι στο πρώτο ημίχρονο επηρεασμένο και από την κούραση, καθώς μεσοβδόμαδα έδωσε δυνατό αγώνα κυπέλλου με τα Τρίκαλα, αλλά και το γρήγορο τέρμα που δέχτηκε, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση με εξαίρεση 1-2 καλές στιγμές.

Από την άλλη ο Πύργος παίζοντας έξυπνα , κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα δεδομένα και στο 67′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με κοντινή κεφαλιά του Γούλα, έπειτα από ωραία σέντρα του Τσιαμάντα από τα αριστερά.

Στο 72′ ο Παπαδόπουλος από κοντά έδωσε το προβάδισμα στο Νεοχώρι με 2-1.

Στο 76′ ο Τσιούφης πήρε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για.

Να σημειωθεί ότι ο Πύργος ολοκλήρωσε το ματς με 9 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκαν οι Τσακμάκης και Οικονόμου.

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης όπως και σε όλα τα γήπεδα του νομού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 57 θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη και δη των τριών άτυχων κοριτσιών που κατάγονταν από το νομό μας.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 150 θεατές.

Οι συνθέσεις

Διγενής (Αγγελάκης-Γούτσιος): Ευθυμίου, Τέλλιος, Μπονέλης, Καταρέλος, Μυλερός, Μαχαίρας, Κουρκουλιώτης, Ασημάκης, Παπαδόπουλος, Τσιούφης,Βαρναβίδης

Αγωνίστηκαν και οι: Γούλας, Τσιαμάντας, Μαντζανάς, Μέος, Λουκάς

Πύργος (Τσιούκας): Λαζαρίνας, Καμπλιώνης, Ζυγούρης, Πολύμερος, Σκαρλέας, Τσιάμης, Πρεβέντης, Οικονόμου, Τσάτσος, Τσακμάκης, Τουμαράς

Αγωνίστηκαν και οι: Σακελλάριος, Γεωργούλας, Αρβανίτης

Δείτε το φωτορεπορτάζ του Trikalascore από την αναμέτρηση τους “Μπάμπης Παπαχατζής”: