Mε αντεπίθεση στην επανάληψη τα Μετέωρα κατέβαλλαν το Κεφαλόβρυσο(PICS)

Τα Μετέωρα κάνοντας καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν με 2-0 το Κεφαλόβρυσο σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” και ήταν για την 7η αγωνιστική του β’ ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Έτσι επέστρεψαν στις νίκες κι εκμεταλλεύτηκαν το ρεπό του Καστρακίου για να μειώσουν την διαφορά τους από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και οι παίκτες του Χρήστου Αυγέρου είχαν περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες στην εστία του Κεφαλοβρύσου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Μετέωρα ευτύχησαν στην πρώτη τους καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ κι από εκεί και πέρα να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες, να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα με πέναλτι, ενώ είχαν και δοκάρι.

Το Κεφαλόβρυσο που ήταν αρκετά μαχητικό είχε μια καλή στιγμή προς το τέλος του αγώνα, ενώ στο 59′ έχασε τον βασικό του τερματοφύλακα λόγω τραυματισμού.

Το φιλμ του αγώνα

38′ Σουτ του Κιτσόπουλου από καλή θέση, απόκρουσε ο Γκουλιώνης.

51′ Ο Σινάνης ξέφυγε από πλάγια, γύρισε την μπάλα στον Νικλητσιώτη κι αυτός με προβολή έκανε το 1-0.

61′ Ο Φορτούνης βρήκε τον Σινάνη, αυτός γύρισε για τον Νταλούκα το σουτ του οποίου απόκρουσε ο Μπασιούκας σε κόρνερ.

63′ Σουτ του Νικλητσιώτη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

67′ Σουτ του Νταλούκα, απόκρουσε ο Μπασιούκας.

71′ Ο Ψαθογιαννάκης ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Φορτούνης πετυχαίνοντας το 2-0.

74′ Ο Νικλητσιώτης βρήκε τον Θώμο, αυτός πλάσαρε, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι.

81′ Ο Μαργαρίτης βρήκε τον Λάμπρου αφύλαχτο, ο οποίος όμως πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

85′ Ο Τσακνάκης βρήκε αμαρκάριστο τον Κοτσιλιάνο, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Μπασιούκας απόκρουσε σωτήρια.

Διαιτητής ήταν ο Πάντος με βοηθούς τους Μουστάκα και Μπερντέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Γκουλιώνης, Σινάνης, Πούλιος (76′ Μερμίγκης), Φορτούνης, Σ. Ράτζας, Καραμούζης, Νικλητσιώτης (84′ Τσακνάκης), Θώμος, Ζησόπουλος (67′ Νιαβής), Νταλούκας (76′ Παπαευθυμίου), Ψαθογιαννάκης (76′ Κοτσιλιάνος).

ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ (Γ. Σίμος): Κ. Τεντολούρης (59′ Μπασιούκας), Κουστώνας, Μητσιάδης, Στελίου, Καράς, Κιτσόπουλος, Τσαουσίδης, Λάμπρου (76′ Γ. Τεντολούρης), Ζάρας (65′ Μαργαρίτης), Νιαβής, Τζαχρήστος.