Ματσάρα στο Ριζαριό και “διπλό” Διγενή κόντρα στο Γίγα

Ισως το πιο εντυπωσιακό ματς της σημερινής 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής ήταν αυτο που έγινε στο γήπεδο Ριζαριού, μεταξύ του τοπικού Γίγα και του Διγενή Νεοχωρίου.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, καθώς στο πρώτο μέρος οι Νεοχωρίτες παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο κατάφεραν να προηγηθούν με 0-3 και 1-4 και κάπου εκεί φάνηκε το παιχνίδι να τελειώνει.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφεραν να φτάσουν στο 3-4, ψάχνοντας μέχρι το τέλος την ισοφάριση.

Νωρίτερα ο Διγενής είχε κάποιες καλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη.

Το φινάλε βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία σημαντική εκτός έδρας νίκη και να παραμένουν σε απόσταση βολής από την κορυφή , αλλά και τους γηπεδούχους ικανοποιημένους από την προσπάθεια ειδικά στο Β’ ημίχρονο και κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Φάσεις-γκολ

Στο 11′ ο Διγενής άνοιξε το σκορ με άψογη εκτέλεση φάουλ του Θέμη Αλεξίου, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 25′ έκανε το 0-2.

Στο 25′ ο Ηλίας Αυγέρης από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 0-3.

Ο Γίγας μείωσε προσωρινά με αυτοκόλ Σταμέκου  στο 43′, αλλά ο Αυγέρης στο 45′ έκανε το 1-4, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 57′ ο Χατζηκαμαγιάννης μετά από κόρνερ και σύγχυση με κοντινό σουτ έκανε το 2-3.

Το τελικό 3-4 ο Φασούλας με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

Οι συνθέσεις

Γίγας Ριζαριού(Γ. Παπαδόπουλος): Ευαγγελινός, Αναστασόπουλος, Στεφανίδης, Μεσιακάρης, Πασκότι, Γιουκουμίδης, Κακαράντζας, Χατζηκαμαγιάννης, Σαλταγιάννης, Αλεξόπουλος, Φασούλας

‘Επαιξαν και οι: Παπαποστόλου, Τσιακμάκης, Γιαννακάκος, Χρυσοστόμου, Καρανάνας.

Παπαπούλιος, Τσιγαρίδας, Ξάνθος, Χρ. Τέλλιος, Σταμέκος, Φωτίκας, Θ. Αλεξίου, Καραμούζης, Παπαδόπουλος, Αυγέρης, Παππάς

‘Επαιξαν και οι: Λουκάς, Δ. Αλεξίου, Τσιαμάντας, Μύλερος