“Λύγισε” το Καναλάκι ο μπασκετικός Α.Ο Τρίκαλα(PICS)

Νικηφόρα η πρεμιέρα του ΑΟ Τρίκαλα στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής στο μπάσκετ. Η Τρικαλινή ομάδα έχοντας και την συμπαράσταση αρκετών φιλάθλων και σε θερμή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι “Σακαφλιάδες” οι οποίοι δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν, κέρδισε ΑΕ Καναλακίου Πρέβεζας με σκορ 63-49 στο Δημοτικό κλειστό, μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα και παράλληλα έγραψε και την ιστορική πρώτη νίκη σε Εθνική κατηγορία.

Όπως αναμενόταν ο αγώνας πρεμιέρα είχε αρκετό άγχος στα πρώτα δεκάλεπτα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο μέχρι οι ομάδες να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ. Σε χαμηλό σκορ ο αγώνας, οι φιλοξενούμενοι είχαν από την  αρχή ένα μικρό προβάδισμα με τους παίκτες του ΑΟΤ να ακολουθούν αλλά να είναι αρκετά άστοχοι ειδικά στις ελεύθερες βολές αλλά και σε σουτ τριών πόντων.

Μικρό προβάδισμα για το Καναλάκι στην πρώτη περίοδο ενώ ο ΑΟΤ κατάφερε για πρώτη φορά στον αγώνα να περάσει μπροστά με 28-27 στο 1.04΄΄ πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος για να κλείσει υπέρ του το ημίχρονο με 30-27. Έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα και στην επανάληψη με καλύτερη αμυντική τακτική , προηγήθηκε 44-33 3.28΄΄ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ένα κενό διάστημα και πάλι έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 46-40, αλλά στην τελευταία περίοδο ο ΑΟ Τρίκαλα ήταν αυτός που έπρεπε , πήγε το σκορ στο 51-43 και 57-47  2.25΄΄ πριν το φινάλε για να κλείσει τελικά τη νίκη με διαφορά 14 πόντων .

Τον αγώνα παρακολούθησαν μαζί ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη ΑΟ Τρίκαλα Κώστας Παρδάλης με τον πρώην πρόεδρο της ΠΑΕ ΑΟ Τρίκαλα Χρήστο Γιαλιά ο οποίος βρέθηκε στο κλειστό για τοι πρώτο ματς της ομάδας μπάσκετ του ΑΟΤ.

Δεκάλεπτα 13-14, 30-27, 46-40, 63-49

ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου) Λεπενιώτης 10, Γκαντιάς 11(1),Τσιτσάνης, Αργύρης 16(2), Αγαπίου, Μαρτζέλης 5(1), Μπέφας, Κωτούλας,Τζιάνης 2, Αθανασόπουλος 19, Φέτσης
ΑΕ Καναλακίου (Τζομάκας) :Σουμπασάι, Ματσάγγας 6,Ροντογιάννης 7(1), Κασκάνης 7(1),Κακιούζης 6, Μακρής, Χρήστου 2, Μπαρτζώκας 8, Δάσκαλος 9(1), Πάνου 4