Λύγισε και τον Εργοτέλη η Δόξα Δράμας

Η Δόξα επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη στη Δράμα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2. Με τηλεκατευθυνόμενο σουτ-γκολ του Μενσά – Σπουδαία εμφάνιση από τον Στεφανάκο.

Η Δόξα Δράμας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ (1-0) στο 45’, όταν ο Μενσά έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κατσιμήτρου. Ο Εργοτέλης πίεσε, η Δόξα Δράμας άντεξε, με σωτήριες επεμβάσεις του Στεφανάκου και πήρε τη σημαντική νίκη με 1-0 επί του πρωτοπόρου. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Δράμας έφτασε στους 11 βαθμούς σε οκτώ ματς. Από την άλλη, ο Εργοτέλης παρότι ηττήθηκε παραμένει στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ 2 με 19 βαθμούς και στο +1 από τον Ιωνικό.

Οι φάσεις του αγώνα:

24’ Ο Εργοτέλης βγήκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μανουσάκη, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Στεφανάκος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

25’ Μετά το κόρνερ του Μπουτσάκη, ο Μαζουλουξής έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και τον Στεφανάκο να αποκρούει σωτήρια.

31′ Στατική φάση για την Δόξα. Ο Βάντερσον εκτελεί με γέμισμα στην περιοχή και τον Κουκόλη να πιάνει μια καλή κεφαλιά με τον Κατσιμήτρο να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη: Ο Μπουτσάκης βγάζει με μια υπέροχη μπαλιά τον Τσέλιο σε θέση τετ α τετ, με τον ίδιο υπό πίεση αμυντικού στην πλάτη του, να μην μπορεί να νικήσει τον Στεφανάκο ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του.

45′ Γκολ για τη Δόξα. Ο Μενσά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνει το σουτ δίνοντας ύψος στην μπάλα και αυτή καταλήγει στα δίχτυα του Κατσιμήτρου.

47′ Κόρνερ απ’ τον Μπουρσέλη, ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Στεφανάκος απόκρουσε.

53′ Αδύναμο σουτ του Βάντερσον, ο Κατσιμήτρος βρίσκεται σε ετοιμότητα.

76′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης σηκώνει την μπάλα μέσα απ’ την περιοχή, προς τον Μανουσάκη που ερχόταν με φορά απ’ τα αριστερά το σουτ του στην κίνηση όμως καταλήγει στο δοκάρι, μετά από παρέμβαση ξανά του Στεφανάκου.

87′ Μακρινό σουτ απ’ τον Κωστανάσιο ο Στεφανάκος μπλοκάρει.

88′ Κόρνερ απ’ τον Μπουρσέλη απ’ τα δεξιά η σέντρα του παίρνει περίεργη τροχιά με τον Στεφανάκο να αποκρούει σε νέο κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Μαυρίας, Παπαργυρίου, Παρασκευάς, Αγιώτης (18’ λ.τρ. Κουκόλης), Χάμοντ, Μένσα (84’ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος (84’ Πινδώνης), Βάντερσον (64’ Μπελεβώνης), Μπαράνκο (84’ Σαμπανίδης)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ (63’ Κατσούρι), Σερβιλάκης (85’ Μποτέ), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (63’ Kωστανάσιος), Μανουσάκης Κοκκίνης (46’ Μπουρσέλης), Πατρινός (46’ Κόνραντ)

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Τοροσιάδης, Φράγιος (Μακεδονίας)

4ος: Τσιάρας (Καβάλας)