Trikalascore

Κυριαρχούν οι ισοπαλίες στα εντός του ΑΟΤ με ΑΕΛ

Δεκατρείς φορές έχουν αναμετρηθεί ο ΑΟΤ με την ΑΕΛ στα Τρίκαλα, με την ισοπαλία να είναι το αποτέλεσμα που κυριαρχεί σε αυτά τα ματς.

Συγκεκριμένα σε 13 παιχνίδια, με γηπεδούχους τους κυανέρυθρους έξι ματς έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα, τέσσερις φορές κέρδισαν τα Τρίκαλα και τρεις έφυγε νικήτρια η ΑΕΛ.

Αναλυτικά η προιστορία των αναμετρήσεων ΑΟ Τρίκαλα-ΑΕΛ μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη:

1967-1968 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Μαρτίου, 1968 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 0-0
Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το Θεσσαλικό ντέρμπι εις τα Τρίκαλα παρουσία 7.000 θεατών με την τοπική ομάδα να βομβαρδίζει συνεχώς την Λάρισα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τα Τρίκαλα βεβαία είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν την νίκη αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ζαφειρόπουλος χτύπησε την δοκό του Ευθυμιάδη. Ο τερματοφύλακας της Λάρισας ήταν ο ήρωας του ματς αφού έσωσε την ομάδα του από βέβαιες παραβιάσεις σε ενέργειες του Καλατζή στο 20’ Μπεβενίου στο 40’ Ραχαβέλια στο 61’ και Μπεβενίου στο 75’. Η Λάρισα είχε παθητικό ρολό στο παιχνίδι. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Παρόλα.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αρσένος, Πανταζής, Κόκκαλης, Μαυρίκος, Τόσκας, Νίκας, Ραχαβέλιας, Ζαφειρόπουλος, Συνάτκας, Καλατζής, Μπεβενίου.

1970-1971 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Δεκεμβρίου, 1970 Γήπεδο Τρικάλων
Ισοπαλία άνευ τερμάτων έληξε το μεγάλο Θεσσαλικό ντέρμπι στα Τρίκαλα μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Λάρισα, το οποίο παρακολούθησαν πάνω από 12.000 θεατές, δημιουργώντας νέο ρεκόρ εισιτήριων του Εθνικού Σταδίου. Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο διότι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι δυο ομάδες είχαν πολλές εναλλασσόμενες στιγμές υπεροχής. Παρ’ όλα αυτά όμως η Λάρισα μπορούσε με λίγο περισσότερη προσοχή να κερδίσει το παιχνίδι αφού τα Τρίκαλα βρέθηκαν σε μέτρια μέρα όπου επιθετικά δεν λειτούργησαν σωστά, κάτι βέβαια πολύ σπάνιο για το συγκρότημα του Ανδρέα Σταματιάδη. Στο 17’ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ αλλά το σουτ του Κοτόβα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σιαβάλα. Την ίδια τύχη είχε και στο 73’ το σουτ του Καμπίσιου της Λάρισας ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του. Διακρίθηκαν από τα Τρίκαλα οι Νίκας, Μπεβενίου, Γεωργίτσης, Κοτόβας και Παπασίμος. Στο τέλος ο αρχηγός της Λάρισας υπέβαλε ένσταση για κακή συμμέτοχη του Μπεβενίου η οποία όμως απορρίφτηκε. Εξαιρετική η διαιτησία του κ.Πρωτονοτάριου.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Πανταζής, Νίκας, Γεωργίτσης, Παπασίμος, Κοτόβας, Κοκκοτούλης, Μπεβενίου, Συνάτκας, Καλατζής, Μυλωνάς.

1975-1976 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

16 Νοεμβρίου, 1975 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 2-2
Θαυμάσιο παιχνίδι γεμάτο φάσεις και πείσμα διεξήχθη στα Τρίκαλα μπροστά σε 6.000 θεατές όπου η τοπική ομάδα και η Λάρισα ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Το σκορ βέβαια ίσως αδικεί τα Τρίκαλα που είχαν περισσότερες ευκαιρίες από το συγκρότημα της Λάρισας, το οποίο είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Σιαραβά που ήταν ο ήρωας του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σχετικά νωρίς δια του Κατσιάκου ενώ στο 32’ με σουτ από τριάντα μέτρα ισοφάρισε ο Μαντζουράκης για λογαριασμού της Λάρισας, η οποία στο 58’ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Στεργιάδη. Δυο λεπτά όμως αργότερα, τα Τρίκαλα ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Χαριτίδη να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Σιαραβά. Διαιτητής ο κ.Νάνος.

ΣΚΟΡΕΡ – 13’ Κατσιάκος [1-0], 32’ Μαντζουράκης [1-1], 58’ Στεργιάδης [1-2], 60’ Χαριτίδης [2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Μουλιώτας [Συνάτκας], Γεωργίτσης, Χονδρός, Νίκας, Μπακάλης [Χαριτίδης], Καραγεωργίου, Κατσιάκος, Καλατζής, Πανταζής, Σαγγορίδης.

1976-1977 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Απριλίου, 1977 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 0-2
Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Λάρισα επικράτησε με σκορ 0-2 των Τρικάλων, κάνοντας ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση. Τα Τρίκαλα ήταν σε πολύ άσχημη μέρα και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξαν ικανοί να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην παθιασμένη και πολύ καλά οργανωμένη ομάδα της Λάρισας. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 50’ όταν ο Παπαευθυμίου απέκρουσε ασθενώς σουτ του Ανδρεούδη και ο Μουσούρης που καραδοκούσε δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Πέντε λεπτά πριν την λήξη, ο Μουσούρης και πάλι σκόραρε, αυτή την φορά με μακρινό σουτ. Ο διαιτητής κ.Ευαγγέλου απέβαλε στο 46’ τον Πετρόπουλο της Λάρισας αφήνοντας την ομάδα με δέκα παίκτες. Κανείς δεν διακρίθηκε από τους «κυανέρυθρους».

ΣΚΟΡΕΡ – 50’ Μουσούρης [0-1], 85’ Μουσούρης [0-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Κολώνας, Μυλωνάς, Μπακάλης [Παπανικολάου], Καραγεωργίου, Μαρδάνης [Ψωφάκης], Παραπραστανίτης, Μπατάλας, Χονδρός, Κατσιάκος, Κοσμάς.

1977-1978 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Μαρτίου, 1978 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 0-1
Με ένα γκολ που σημείωσε ο Κουμπλίτσας στο 60’ ύστερα από ασθενή απόκρουση του Παπαευθυμίου σε σουτ του Αργυρούλη, η Λάρισα επέτυχε δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη μέσα στα Τρίκαλα. Το ματς δεν ικανοποίησε τους 4.000 περίπου φίλαθλους που βρέθηκαν στο Εθνικό Στάδιο της πόλης να το παρακολουθήσουν αφού και οι δυο ομάδες είχαν μέτρια απόδοση. Τα Τρίκαλα ήταν πιο επιθετικά αλλά ο τερματοφύλακας της Λάρισας Μπουντόλος διακρίθηκε ιδιαίτερα στο ματς σώζοντας την εστία του από βέβαιες παραβιάσεις. Οι νικητές φάνηκαν ελάχιστα επιθετικά, αλλά ευτύχησαν να σημειώσουν το τέρμα στις αντεπιθέσεις που πραγματοποίησαν. Από τα Τρίκαλα καλύτεροι οι Μαντέλας, Μπατάλας και Μαρδάνης ενώ από την Λάρισα οι Μπουντόλος και Βαλαώρας.

ΣΚΟΡΕΡ – 60’ Κουμπλίτσας [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Πάπαρης, Μαντέλας, Μπακάλης, Μπατάλας, Χονδρός, Φάσσας, Ψωφάκης, Παραπραστανίτης, Καραγεωργίου [Μουλιώτας], Μαρδάνης.

1996-1997 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Μαΐου, 1997 Γήπεδο Τρικάλων
Θρύψαλα στα όνειρα ανόδου για Α’ Εθνική έβαλε η Λάρισα στους Τρικαλινούς γείτονες αφού νίκησε την τοπική ομάδα με σκορ 0-1. Η «βυσσινί» χωρίς να είναι καλύτερη αλλά παίζοντας έξυπνα και με αντεπιθέσεις κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα που ήταν άκρως σημαντικός για τους γηπεδούχους, που δυστυχώς δεν μπόρεσαν να κάνουν αυτό που έπρεπε. Το γκολ που σημάδεψε την νίκη της Λάρισας πέτυχε ο Ραντοϊκοβιτς σκορπίζοντας απογοήτευση στους οπαδούς της «κυανέρυθρης» ομάδας. Τα Τρίκαλα έχασαν παρά πολλές ευκαιρίες κατά την διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιούταν σαφώς κάτι παραπάνω αλλά στάθηκαν άτυχα και ανίκανα να παραβιάσουν την εστία της Λάρισας.

ΣΚΟΡΕΡ – Ραντοϊκοβιτς [0-1]

1997-1998 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

31 Ιανουαρίου, 1998 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 1-0
Στον δρόμο των επιτυχιών παρέμειναν για άλλη μια αγωνιστική τα Τρίκαλα. Επικράτησαν στο Θεσσαλικό ντέρμπι της Λάρισας με σκορ 1-0 και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για άνοδο, σε αντίθεση με την αντίπαλο τους που βλέπει το μέλλον της να διαγράφεται δυσοίωνο. Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι με πολλές ευκαιρίες, αμφισβητούμενες φάσεις και αρκετές αψιμαχίες. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και η ποιότητα του έπεσε και ελάχιστες ήταν οι φορές που οι δυο ομάδες πρόσφεραν καλό θέαμα στους πολυάριθμους θεατές. Τα Τρίκαλα χωρίς να εντυπωσιάσουν πάντως, κέρδισαν δίκαια χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Τσιούκας στο 68’. Ο σκόρερ αξιοποίησε ωραία ατομική προσπάθεια και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγιαννόπουλου. Νωρίτερα στο 2’ να σημειώσουμε ότι τα Τρίκαλα είχαν δοκάρι σε σουτ του Θεοδοσιάδη ενώ στο 89’ η Λάρισα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ταξιάρχη. Από τα Τρίκαλα καλύτεροι υπήρξαν οι Θεοδοσιάδης, Πράππας, Μανίκας, Ντάμπιτς και ο σκόρερ Τσιούκας. Αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο διαιτητής κ.Χέλης ο οποίος με τις αποφάσεις αδίκησε και τις δυο ομάδες.

ΣΚΟΡΕΡ – 68’ Τσιούκας [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Θεοδοσιάδης, Μανίκας, Λαγούλιας [Αγγελόπουλος], Πράππας, Καραπέτσας, Μιρίλοβιτς, Κουτάκος, Γκάιτς [Μπαμπούρης], Τσιούκας [Καραϊσκος], Ντάμπιτς.

1998-1999 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

4 Οκτωβρίου, 1998 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 3-3
Απίστευτο παιχνίδι διεξήχθη στα Τρίκαλα όπου ο τοπικός Α.Ο.Τ και η Λάρισα αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3. Το Θεσσαλικό ντέρμπι δικαίωσε με το παραπάνω το χαρακτηρισμό του, αλλά και τους 7.000 περίπου θεατές που το παρακολούθησαν αφού είχε τα πάντα. Πέναλτι, αποβολές, διαμαρτυρίες, πολλά γκολ και εντυπωσιακή διακύμανση στο σκορ. Το αποτέλεσμα πιθανό να στοιχίσει την θέση του τεχνικού Στέφαν Όστοϊτς αφού ήδη το Δ.Σ. συνεδρίασε για να αποφασίσει σχετικά με την παραμονή του στην ομάδα των Τρικάλων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5’ με πέναλτι του Καραπέτσα το οποίο κέρδισε ο Ρόντιτς σε χέρι του Βενέτη που αποβλήθηκε. Η Λάρισα ισοφάρισε στο 41’ με σουτ του Κάσπερτσακ ύστερα από μπαλιά του Ρίζνιτς. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν ξανά στο 61’ με νέο πέναλτι του Καραπέτσα σε ανατροπή του Τσιούκα. Στο 67’ η Λάρισα με την σειρά της κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Νασιάκου από τον Κώτσιου, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι «κυανέρυθροι» με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Αγγέλης. Το εκτέλεσε ο Πολυζωϊδης αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Το 2-2 έγινε στο 83’ με σουτ του Μάρτζετς και αφού η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του Ζαφείρη για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις που έγινε χαμός. Στο 95’ η Λάρισα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-3 όταν ο Πολυζωϊδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαφείρη και στο 97’ τα Τρίκαλα ισοφάρισαν σε 3-3 με τρίτο πέναλτι του Καραπέτσα το οποίο κέρδισε ο Μπέκας. Τραγικός ο διαιτητής κ.Βουτσαλάς από την Θεσσαλονίκη μετέτρεψε το ματς στο τέλος σε «φάρσα».

ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Καραπέτσας .πεν. [1-0], 41’ Κάσπερτσακ [1-1], 61’ Καραπέτσας .πεν. [2-1], 83’ Μάρζετς [2-2], 95’ Πολυζωϊδης [2-3], 97’ Καραπέτσας .πεν. [3-3]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ζαφείρης, Θεοδοσιάδης, Αγγέλης, Πράππας, Λαγούλιας, Καραπέτσας, Κουτάκος, Κώτσιος, Ρόντιτς [Τσιούκας], Μπάγκιτς [Μπέκας], Τσακμακίδης [Βάσιτς].

2000-2001 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

16 Σεπτεμβρίου, 2000 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 2-0
Το καλύτερο δυνατό ποδαρικό στο νέο πρωτάθλημα έκαναν τα Τρίκαλα αφού επικράτησαν έστω και δύσκολα στο Θεσσαλικό ντέρμπι της Λάρισας με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι κυρίως στην εμπειρία τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της άμυνας των «Βυσσινί» και «χτύπησαν» σε καίρια σημεία του αγώνα, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να παίρνουν τα ηνία του. Στο 21’ ο Στοϊνοβιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κοντοθανάση, πέρασε μια μπαλιά ακριβείας στον Έντμιλσον, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, οι «κυανέρυθροι» οπισθοχώρησαν, με αποτέλεσμα να μεταφερθεί το παιχνίδι μπροστά στα καρέ του Κοτταρά. Στο 54’ ο Ζιάκας σημάδεψε το δεξί δοκάρι του τελευταίου και έφερε γκρίνιες στην εξέδρα που αποδοκίμαζαν τον Μπάμποβιτς και τους παίκτες διότι γύρισε η ομάδα πίσω χωρίς λόγο. Η λύτρωση για τα Τρίκαλα ήρθε στο 86’ όταν σε νέο λάθος των Λαρισαίων αμυντικών, ο Ουέλινγκτον με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Άριστη η διαιτησία του κ.Τζήκα από την Θεσσαλονίκη.

ΣΚΟΡΕΡ – 21’ Έντμιλσον [1-0], 86’ Ουέλινγκτον [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κοτταράς, Ε.Αγγελόπουλος [Τσιρτσάκης], Γ.Εφεντόπουλος, Α.Αγγελόπουλος, Μπαντάς, Θεοδοσιάδης, Ονταϊρ [Νασιάκος], Μανίκας, Έντμιλσον [Τασιούλας], Στοϊνοβιτς, Ουέλινγκτον.

2001-2002 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

4 Νοεμβρίου, 2001 Γήπεδο Τρικάλων
Ισόπαλο με σκορ 0-0 έληξε το Θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα στα Τρίκαλα και την Λάρισα και έτσι οι δυο ομάδες συνεχίζουν να βαδίζουν μαζί στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Τα Τρίκαλα παρά τα τεράστια οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τον τελευταίο καιρό, κατάφεραν να παραταχθούν αξιόλογα στο γήπεδο και να κοιτάξουν «κατάματα» την Λάρισα που ήρθε στα Τρίκαλα με πλήρης σύνθεση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Μόλις στο 4’ ο Μιχελίδης επιχείρησε σουτ αλλά οι αμυντικοί της Λάρισας απέκρουσαν ενώ στο 12’ ο Καρτάλης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Νούσια από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με εκτέλεση φάουλ του Ζιάγκα αλλά ο Καρκαμάνης απέκρουσε. Στην επανάληψη, η Λάρισα μπήκε περισσότερο παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησε το γκολ της νίκης. Στο 47’ ο Καρκαμάνης με δυσκολία απέκρουσε σουτ του Μάγγου ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Κοντοδήμος με σουτ «κεραυνό» έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Λίγο πριν την λήξη όμως ο Μάγκανε εκτέλεσε φάουλ για τα Τρίκαλα που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Νούσια και έτσι έμεινε το τελικό 0-0. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Σκουρτιά.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαμάνης, Τρουβάς, Αριτζής, Νασιάκος, Αριτζής [Μπέλτσιος], Παπαευθυμίου, Μιχελίδης, Μανίκας, Μάγκανε, Μουρατίδης [Α.Τσιούκας], Καρτάλης.

2002-2003 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

16 Φεβρουαρίου, 2003 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 1-1
Τρομερά τα Τρίκαλα, δεν κατάφεραν να κερδίσουν την Λάρισα σε ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι στο γήπεδο των Τρικάλων. Ο αγώνας που έγινε υπό άσχημες καιρικές συνθήκες ήταν ένας μονόδρομος για τους «κυανέρυθρους» που δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά στην εστία του Μπρέλλα ο οποίος πραγματοποίησε πολλές σωτήριες επεμβάσεις. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ επτά λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης με το πλασέ του Νίκου Λαγαρά ωστόσο ένα αμφισβητούμενο πέναλτι τέσσερα λεπτά αργότερα έδωσε την ευκαιρία στον Παπαβασιλείου να ισοφαρίσει σε 1-1 παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των φίλαθλων της Τρικαλινής ομάδας

ΣΚΟΡΕΡ – 83’ Λαγάρας [1-0], 87’ Παπαβασιελίου [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κ.Σκρέκας, Μπαλάφας, Παπαευθυμίου, Α.Σκρέκας, Α.Τσιούκας, Γιουβρής [Νικλήτσας], Σακελλάρης, Λαγάρας, Μπανάσιος [Σ.Παπαστεριάδης], Π.Παπαστεριάδης, Τζίντζηρας

2015-2016 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Απριλίου, 2016 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 3-0
Το Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων σημείωσε το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης ρεκόρ προέλευσης. Περίπου 7.000 οπαδοί εκ των οποίων 1.500 από την Λάρισα δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο ντέρμπι κορυφής στο οποίο ο ΑΟ Τρίκαλα και η ΑΕ Λάρισα ήθελαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους. Τα Τρίκαλα εκμεταλλευόμενοι την ανωτερότητά τους αλλά και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα από το 41’, όχι μόνο έφτασαν στην επικράτηση με τρόπο εμφατικό 3-0 με τρία δοκάρια αλλά υποχρέωσαν την ΑΕΛ στην ταπεινότερη της ήττα κατά το φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ξεκινήσαν με πολύ όρεξη και στο 11’ ο Στεφάνοβιτς με ωραία ενέργεια σούταρε, ο Ξενοδόχωφ απέκρουσε εντυπωσιακά και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν την μοναδική τους ευκαιρία στο ματς όταν ο Μπόγιοβιτς από θέση βολής με κεφαλιάς έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 20’ ο Στεφάνοβιτς βρήκε ωραία τον Ριζογιάννη από δεξιά και ο μέσος των Τρικάλων με ισχυρό πλάγιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 41’ ο Ρέντζας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι το έργο έγινε πιο εύκολο για τα Τρίκαλα στην επανάληψη. Στο 63’ ο Στεφάνοβιτς είχε δεύτερο δοκάρι σε μία εντυπωσιακή φάση όπου επάξιε το ένα-δυο με τον Ναβάρο αλλά στο 68’ ο Κουσκουνάς μετά από πάσα του Μουμίν κρέμασε τον τερματοφύλακα της Λάρισας για το 2-0. Εννέα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μετά από ασίστ του Στεφάνοβιτς πέτυχε το 3-0 ενώ στο 91’ ο Δουκάκης είχε ένα ακόμη δοκάρι. Διαιτητής ο κ.Συμεωνίδης.

ΣΚΟΡΕΡ – 20’ Ριζογιάννης [1-0], 68’ Κουσκουνάς [2-0], 77’ Κουσκουνάς [3-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χιώτης, Σαρακατσάνος, Νιάρος [Χαροντάκης], Παπαπαναγιώτου, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Σερτζίνιο, Ναβάρο, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς [Βρούτσινα].

2016-2017 ΚΥΠΕΛΛΟ

14 Δεκεμβρίου, 2016 Γήπεδο Τρικάλων 1ος όμιλος 3ος αγώνας
Τα Τρίκαλα χάρη σε γκολ του, δανεικού από τη Λάρισα, Νίκο Γιαννιτσάνη, στο 90’ κέρδισαν στο Θεσσαλικό ντέρμπι την Λάρισα και πήραν την πρόκριση στους «16» του θεσμού μαζί με τον ΠΑΟΚ. Είχαν, εξαρχής, τις πιθανότητες με το μέρος τους, καθώς με δεδομένη η αναμενόμενη νίκη του ΠΑΟΚ επί τον Πανελευσινιακό, τους βόλευαν δυο αποτελέσματα – ισοπαλία και φυσικά νίκη. Η Λάρισα ήταν αυτή εντούτοις που πίεζε περισσότερο στο παιχνίδι, καθώς «καιγόταν» για την νίκη και στο 9’ ο Λαμπρόπουλος και στο 27’ ο Ντέλετιτς απείλησαν την εστία του Σιδεράκη χωρίς ωστόσο να την παραβιάσουν. Στην επανάληψη, ο αγώνας από μέτριος έγινε σαφώς πιο ενδιαφέρον και «ζέστανε» κάπως τον κόσμο ο οποίος παρακολουθούσε την αναμέτρηση υπό θερμοκρασίες κάτω του μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση και στο 79’ ο Μαρουκάκης θα μπορούσε να εκτελέσει αλλά προτίμησε να γυρίσει την μπάλα η οποία πέρασε παράλληλα με την εστία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό τα Τρίκαλα απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο ματς με το δυνατό σουτ του Στεφάνοβιτς ενώ στο 83’ ο Ντέλετιτς με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή είδε την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη. Στο 90’ και με όλη την ΑΕΛ μπροστά, ο Γιαννιτσάνης έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Καβουσανάκη από θέση έξω δεξιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα στους τρελούς πανηγυρισμούς των τοπικών φιλάθλων. Διαιτητής ο κ.Βάτσιος.

ΣΚΟΡΕΡ – 90’ Γιαννιτσάνης [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδεράκης, Νικολακάκης, Γκόλιας, Βέρτζος, Λεάντρο, Μουμίν, Ριζογιάννης, Μίνγκας [Γιαννιτσάνης], Μπαϊκαρά, Στεφάνοβιτς [Σαρακατσάνος], Κουσκουνάς [Δουκάκης].