“Ξέρανε” τη Νίκη Βόλου στην πρεμιέρα το Αιγάλεω του Θωμά Γράφα

Το Αιγάλεω έφυγε με το διπλό από το Βόλο επικρατώντας με 2-1 της Νίκης στο Πανθεσσαλικό, στην πρεμιέρα της Football League, στο Νότιο όμιλο.

Η φιλοξενούμενη ομάδα με πέναλτι του Τσιλιγγίρη (45+1’) άνοιξε το σκορ, η Νίκη «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο με τον Λούκας Γκαρσία (76’) και τον Μπουρλάκη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της τρίτης επαγγελματικής κατηγορίας.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, με ελάχιστες τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες, η Νίκη Βόλου είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 33’ όταν ο Κρουθ συνδυάστηκε όμορφα με τον Γκονζάλες, βρέθηκε τετ α τετ με τον Σικαλιά, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Η πρώτη τελική για το Αιγάλεω ήρθε στο 41’, όταν μετά από σέντρα του Σταματάκη από αριστερά, την κεφαλιά πήρε ο Μπαρμπαρούσης και μπλόκαρε εύκολα ο Περιστερίδης.

Το 0-1 για το Σίτι ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από κόρνερ του Τσιλιγγίρη, η μπάλα έφτασε στον Οικονομόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Ντομίνγκεθ και ο κ. Πολυχρόνης καταλόγισε πέναλτι. Ο Τσιλιγγίρης ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1, στο 45+1’, για την ομάδα του Θωμά Γράφα.

Στο β’ μέρος, οι Βολιώτες είχαν την πρώτη τελική στο 57’, όταν ο Κρουθ έκανε το διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σικαλιά. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη είχαν την κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, 1-1, στο 76’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λούκας Γκαρσία, το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από εκτέλεση κόρνερ και χέρι του Μαχαίρα μέσα στην περιοχή. Στο 81’ ο Κρουθ, εκτέλεσε το φάουλ από τα 20 μέτρα, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σικαλιά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της Νίκης Λούκας Γκαρσία είχε και αυτός οριζόντιο δοκάρι, με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Η ομάδα του Θωμά Γράφα στο 90+1′ έκανε το 1-2, όταν μετά από σέντρα του Μαχαίρα από τα δεξιά, ο Τσιμπούκας δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μπουρλάκης με δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Περιστερίδη για το τελικό αποτέλεσμα.

Η αλλαγή του Μπουρλάκη αποδείχθηκε «χρυσή» για το Αιγάλεω του Θωμά Γράφα καθώς ο Έλληνας μεσοεπιθετικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 54′ και 37 λεπτά μετά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη για να χαρίσει τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Σκόρερ: Τσιλιγγίρης (45+1’ πεν.), Λούκας Γκαρσία (76’ πεν.), Μπουρλάκης (90+1′)

Συνθέσεις:

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Πολίμος (90+2′ λ.τρ. Θεοδωρόπουλος), Αλιατίδης, Μπαλάφας (62’ Σαλαμούρας), Αργύρης, Κρουθ, Μέτσε, Γκονζάλες (84’ Τσιώλης), Ντομίνγκεθ, Λούκας Γκαρσία.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Μαγκάκης, Αναστασίου, Παπανικόλας, Οικονομόπουλος, Μαχαίρας, Τσίτσαρης (54’ Μπουρλάκης), Λάσκαρης (83’ Κασνέτση), Μπαρμπαρούσης, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης (75’ Χαντί).

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Βοηθοί: Βρούζος, Μηνούδης (Πιερίας)

4ος: Τσιοφλίκη (Λάρισας)