Ξεπέρασε το εμπόδιο του Διγενή και πάει ξανά τελικό η Φήκη(ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)

Ο ημιτελικός ανάμεσα στο Διγενή Νεοχωρίου και τη Φήκη στο Μπάμπης Παπαχατζής της Οιχαλίας τελικώς δεν είχε την αμφίρροπη εξέλιξη που πολλοί περίμεναν, αλλά εξελίχτηκε σε παράσταση για ένα ρόλο.
Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας σοβαρά και πειθαρχημένα κατάφεραν να φτάσουν σχετικά εύκολα στη νίκη με 1-3 και έτσι θα διεκδικήσουν σε λίγο καιρό το δεύτερο σερί τρόπαιο κόντρα στο Δενδροχώρι, στο μεγάλο τελικό του φετινού κυπέλλου.
Το συγκρότημα του Βαγγέλη Μπρισίμη μπήκε από την αρχή δυνατά κατάφερε μέχρι το 23’ να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων που του έδωσε σημαντικό αβαντάζ για τη συνέχεια.
Το Νεοχώρι στην επανάληψη πλησίασε στο γκολ, έχοντας καλές ευκαιρίες για να μειώσει, τις οποίες δεν αξιοποίησε και όχι μόνο αυτό, άφησε κενά στην άμυνα τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Φήκη, χάνοντας αρχικά και εκείνη ευκαιρίες και εν συνεχεία σημειώνοντας το τρίτο τέρμα με το οποίο κλείδωσε τη νίκη.
Την αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 200 θεατές φίλοι των δύο ομάδων.
Για το Διγενή χάθηκε και ο στόχος του κυπέλλου και πλέον το επόμενο διάστημα θα παρθούν αποφάσεις για πολλά πράγματα και κυρίως για το πώς θα καταφέρει η ομάδα τη νέα σεζόν να επιστρέψει άμεσα εκεί όπου της αρμόζει.

Το 0-1 έγινε στο 4′ με μακρινό σουτ του Καλαμαρά, ενώ στο 24′ ο Νίκος Σκόνδρας πέτυχε το 0-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο 75′ ο Σιαμαντάς με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-3.
Το τελικό 1-3 έγινε από τον Βαρναβίδη στο 89′.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σ. Λεωνίδας με βοηθούς τους Παπαγεωργόπουλο και Τζάνη.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΝΕΟΧΩΡΙ (Τ. Μπεριτζάς): Κουτσόπουλος, Μυλερός, Τσιγαρίδας (72′ Γόρδιος), Καταρέλος, Τσιούφης, Δραγατσίκης, Μπασιάκας (46′ Μαλάκος), Βασιλείου (78′ Βαρναβίδης), Χατζηχαραλάμπους (78′ Μάγγος), Παναγιώτου, Μαχαίρας (46′ Λίτσιος).
ΦΗΚΗ (Β. Μπρισίμης): Μήλος, Γιαννούλας, Τζέλης, Ζήσης, Ι. Σκόνδρας (86′ Κατσαντώνης), Γεωργάκης, Καλαμαράς, Σιαμαντάς (86′ Α. Νικλητσιώτης), Ν. Σκόνδρας, Ιωάννου (71′ Πολυζόπουλος), Τσιώλης (60′ Δρόσος).