Κορυφή για Ιωνικό που πέρασε και από την Ιεράπετρα

Ο Ιωνικός με τον Μάναλη να μπαίνει στο 79′ και να σκοράρει στο 84′, επικράτησε με 1-2 του ΟΦΙ στο Βουζουνεράκειο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague 2 και μετά την ήττα του Εργοτέλη το Σάββατο, απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στη Super League 2.

Ο Ιωνικός είχε τη πρωτοβουλία από τα πρώτα λεπτά. Προσπαθούσε να δημιουργήσει, αλλά η μαζική άμυνα του ΟΦΙ τον δυσκόλεψε. Στο 19′ ο Κάστρο σκόραρε με προβολή, αλλά ο διαιτητής Μαχαίρας μετά από υπόδειξη του βοηθού του, ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ στον Αργεντίνο επιθετικό του Ιωνικού.

Στο 32′ οι παίκτες του ΟΦΙ δεν αντέδρασαν καλά. Άργησαν να γυρίσουν σε αντεπίθεση του Ιωνικού και είχαμε το 0-1. Ο Ματσούκας έφυγε από τα δεξιά, έφτασε μέχρι το ύψος της περιοχής και έκανε την χαμηλή σέντρα, εκεί όπου ο Βλαχομήτρος αμαρκάριστος έκανε το 0-1 με ψύχραιμο πλασέ!

Στο β’ μέρος η γηπεδούχος ομάδα μπήκε για να πιέσει και να επιστρέψει στο ματς. Οι Νικαιώτες προσπάθησαν να προστατέψουν το υπέρ τους σκορ. Στο 52′ ο Αναγνωστόπουλος κράτησε το 0-1 με ωραία επέμβαση σε κεφαλιά του Κούστα. Αλλά στο 65′ ο έμπειρος πορτιέρο του Ιωνικού δεν είχε απάντηση στο χαμηλό πλασέ του Φουάση ο οποίος από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1 για τον ΟΦΙ.

Η Ιεράπετρα άγγιξε την ανατροπή στο 77′ όταν ο Χιντζίδης με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην περιοχή του Αναγνωστόπουλου, ο οποίος δεν αιφνιδιάστηκε από την ανάποδη κεφαλιά του Μουμίν και έδιωξε σωτήρια. Ο Ιωνικός δεν πλήρωσε την χαλαρότητά του ούτε στο 81′ όταν ο Κούστα βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αφού πλάσαρε τελείως άστοχα. Ο Σπανός στο 79′ έδωσε φρεσκάδα στην επιθετική του γραμμή και ο Μάναλης τον δικαίωσε λίγα λεπτά μετά. Στο 84′ ο Ρόλε τον βρήκε με ωραία μπαλιά στην περιοχή και ο Έλληνας φορ με διαγώνιο σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του αφού η ομάδα της Ιεράπετρας δεν μπόρεσε στα τελευταία λεπτά να αντιδράσει.

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα:

4′ Γύρισμα του Ματσούκα από τα δεξιά, έδιωξε ο Μασουέρο

10′ Κεφαλιά του Μουστάκη μετά από κόρνερ του Ρόλε, η μπάλα αουτ

16′ Ο Κάστρο σκόραρε με προβολή μετά από εκτέλεση φαουλ του Ματσούκα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Αργεντίνο

32′ Χαμηλό γύρισμα του Ματσούκα μέσα στην περιοχή, ο Βλαχομήτρος αμαρκάριστος με πλασέ έκανε το 0-1 για τους Νικαιώτες

52′ Σέντρα ο Χιντζίδης, κεφαλιά του Κούστα αλλά ο Αναγνωστόπουλος έπεσε εντυπωσιακά και έδιωξε στην δεξιά του γωνία

61′ Σέντρα του Χιντζίδη, κεφαλιά-γύρισμα του Φουάση, ο Ομάρ έδιωξε με το στήθος σε κόρνερ

65′ Γέμισμα στην περιοχή του Ιωνικού, δεν έδιωξαν καλά οι Νικαιώτες και ο Φουάσης με χαμηλό πλασέ από το ημικύκλιο της μελάγης περιοχής νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 1-1

70′ Χαμηλό σουτ του Ομάρ, η μπάλα κάπου κόντραρε και άλλαξε πορεία αλλά ο Αθανασόπουλος έπεσε και μπλόκαρε

75′ Σκαστή κεφαλιά του Κούστα, εύκολα μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος

77′ Εκτέλεση φαουλ του Χιντζίδη, ο Μουμίν βρήκε την μπάλα και την έστειλε προς την εστία του, αλλά ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά

81′ Σε θέση ετ-α-τετ ο Κούστα, δεν έκανε καλό τελείωμα

84′ Ψιλοκρεμμαστή μπαλιά του Ρόλε για τον Μάναλη, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ και έκανε το 1-2

Σκόρερ: 65′ Φουάσης – 32′ Βλαχομήτρος, 84′ Μάναλης

Συνθέσεις:

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος(89′ Αρσενίδης), Ζήσης(46′ Ντούνης), Φουάσης(75′ Αρναούτογλου), Λεμονής(80′ Περδίκης), Τεγούσης, Γκίνη, Κούστα

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ-Αμπούντ, Μουστάκης, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας(79′ Παπαγεωργίου), Νιάσε(62′ Μουμίν), Ματσούκας(79′ Μάναλης), Βλαχομήτρος(86′ Κουϊρουκίδης), Ρόλε(86′ Πογοσιάν), Κάστρο

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)

Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Βεργέτης (Αργολίδας)