“Κλείδωσε” την πρωτιά και τη συμμετοχή στο μπαράζ με “διπλό” στο Δενδροχώρι ο ΑΣ Μετέωρα(PICS)

Τα Μετέωρα πέτυχαν τη νίκη που ήθελαν καθώς πέρασαν νικηφόρα με 1-0 από το Δενδροχώρι στο παιχνίδι που συμπλήρωσε την 21η αγωνιστική του β’ ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Έτσι κατέκτησαν και μαθηματικά την πρώτη θέση στον β’ όμιλο και κέρδισαν την δεύτερη θέση για τον αγώνα μπαράζ της ανάδειξης του πρωταθλητή της ΕΠΣ Τρικάλων.

Τα Μετέωρα μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και το πρώτο τους ημίχρονο ήταν από τα καλύτερα που έχουν κάνει φέτος. Δημιούργησαν κι έχασαν κάτι παραπάνω από κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο από πλευράς Δενδροχωρίου, αλλά την λύση την έδωσε ο αμυντικός Τσιαμάντας ο οποίος πέτυχε ένα όμορφο τέρμα το οποίο έδωσε και τελικά τη νίκη στην Καλαμπακιώτικη ομάδα.

Βέβαια είχαν και πάλι μια κλασική ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο, αλλά δεύτερο τέρμα δεν πέτυχαν.

Το Δενδροχώρι προσπάθησε να πιέσει με κάποια στημένα προς το τέλος ενώ είχε και μία δύο καλές στιγμές, αλλά ο Γκουλιώνης έκανε το καθήκον του και κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Τα Μετέωρα για δεύτερο σερί χρόνο παίρνουν την πρώτη θέση στον όμιλό τους δείχνοντας ότι είναι μια ομάδα που αντέχει τον πρωταθλητισμό και ξέρει πως να ξεπερνά τις δυσκολίες στον δρόμο προς την πρώτη θέση.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σουτ του Τουρλίδα, πέρασε λίγο άουτ.

5′ Κόρνερ του Τσιαμάντα, κεφαλιά από κοντά του Καραμούζη αποκρούστηκε από τον Πανάγο, νέο σουτ του Κιτσόπουλου από κοντά, απόκρουσε εξ’ επαφής ο τερματοφύλακας του Δενδροχωρίου.

9′ Ο Θ. Γερεντές γύρισε για τον Παπαδόπουλο, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

25′ Φάουλ του Ψαθογιαννάκη, κεφαλιά του Καραμούζη από κοντά, πέρασε άουτ.

26′ Ο Ψαθογιαννάκης έδωσε για τον Τσιαμάντα, αυτός γύρισε την μπάλα από πλάγια και σε άδειο τέρμα ο Κιτσόπουλος πλάσαρε ψηλά άουτ.

42′ Σέντρα του Τσιαμάντα, σουτ του Ψαθογιαννάκη από καλή θέση απόκρουσε ο Πανάγος.

53′ Σουτ του Λαγκαδινού από καλή θέση, απόκρουσε ο Γκουλιώνης, νέο σουτ του Μητσιάκη από κοντά και πάλι ο γκολκήπερ των Μετεώρων αντέδρασε σωστά.

55′ Ο Θ. Γερεντές πέρασε την μπάλα για τον Τσιαμάντα κι αυτός με διαγώνιο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

64′ Προσπάθεια και σουτ του Λαγκαδινού, ο Γκουλιώνης απόκρουσε όπως επίσης και την προσπάθεια του Μητσιάκη.

84′ Ο Κιτσόπουλος έβγαλε τετ-α-τετ τον Παπαδόπουλο ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πανάγο.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Μ. Μανασή και Σταφυλά.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΔΕΝΔΡΟΧΩΡΙ (Κ. Κρεμυδιώτης): Πανάγος, Κ. Στεφόπουλος, Τουρλίδας, Τάσιος, Ασπραδάκης, Καραμανώλας (70′ Γκουζιώτης), Τάτσιος (62′ Βανιώτης), Φ. Στεφόπουλος, Σάγιας (46′ Μητσιάκης), Λαγκαδινός, Γουλούλης (85′ Χουντάς).

ΜΕΤΕΩΡΑ (Ν. Αγγελάκης): Γκουλιώνης, Γ. Γερεντές (70′ Λαμπαδάριος), Τσιαμάντας (78′ Πούλιος), Φορτούνης, Νταλούκας, Καραμούζης, Κιτσόπουλος, Ασημάκης, Παπαδόπουλος, Θ. Γερεντές (65′ Κοτσιλιάνος), Ψαθογιαννάκης.