‘Ηττα στον πόντο για τον ΑΟ Τρίκαλα στους Σοφάδες

Στο ντέρμπι για τη 2η θέση στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής ο ΑΟ Τρίκαλα ηττήθηκε από τους Σοφάδες με 64-63.

Η ανάρτηση των κυανέρυθρων εμπεριέχει για ακόμη μία φορά σοβαρά παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις.

Αναλυτικά:

Την ήττα με 64-63 γνώρισε η ομάδα μας κόντρα στην πολύ καλή και ψυχωμένη ομάδα του ΓΣ Σοφάδων.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με σουτ τριών πόντων αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαδημητρίου «απάντησαν» με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40-32.
Το β’ ημίχρονο συνεχίστηκε με περίσσιο πάθος και από τις δύο πλευρές με τον ΑΟΤ να παίρνει κεφάλι στο σκορ και να μην μπορεί να πάρει τη νίκη μέχρι τέλος με δυο συνεχόμενα «λάθη» των διαιτητών.
*1. Σε προσπάθεια του Λεπενιώτη, ο παίκτης των γηπεδούχων χτυπάει με δύναμη τα χέρια του παίκτη μας και ο διαιτητής εθελοτυφλεί.
*2. Στην επόμενη και τελευταία φάση, οι διαιτητές δίνουν ανύπαρκτο φάουλ πάνω στον παίκτη των γηπεδούχων Αναγνωστόπουλο, ο οποίος με 1/2 βολές γράφει το τελικό σκορ 64-63.
Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζεται η τεράστια προσπάθεια των νικητών αλλά για το συγκεκριμένο διαιτητικό δίδυμο δεν θα έπρεπε να είναι περήφανη η ΚΕΔ που οραματίζεται την κάθαρση του αθλήματος. Λίγος σεβασμός!