‘Ηττα με κατεβασμένα τα χέρια στη Λαμία και οδυνηρός αποκλεισμός για τα Trikala Basket

Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη νίκησε τα Τρίκαλα Basket με 88-70 στο Χαλκιοπούλειο και συνολικά με τρεις νίκες επί των Θεσσαλών, οι δύο ήταν στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, πήρε την πρόκριση για την επόμενη και καθοριστική φάση των πλέι οφ, όπου θα διεκδικήσει την άνοδο στην Elite League.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να επιβάλουν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα κι έκαναν ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Παπαδάκη να σκοράρει 15 πόντους στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, προηγήθηκαν με 31-19 κι έδειξαν στον αντίπαλό τους ποιος έχει τον πρώτο λόγο στο ματς.

Στο 15′ η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 15 πόντους, 39-24. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στους 8, όμως και πάλι οι παίκτες της λαμιώτικης ομάδας δεν έχασαν τον έλεγχο. Ο Έσπερος, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Κυριακόπουλο, διατήρησε το προβάδισμα και στο τέλος του α’ ημιχρόνου το σκορ ήταν 48-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Έσπερο φουριόζο και στο 23′ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, 58-38. Η ομάδα της Λαμίας ήταν ασταμάτητη και στο 29′ αύξησε τη διαφορά στους 28 πόντους, 75-47 για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με το σκορ 78-52.

Παρά το σημαντικό προβάδισμα ο Έσπερος δεν επέτρεψε στα Τρίκαλα να ελπίζουν σε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασε στη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ 88-70.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα ήταν ο Παπαδάκης με 24 πόντους. Ο Τζόρτζεβιτς σημείωσε 20 και ο Κυριακόπουλος 17.