‘Ηττα από τον ανώτερο Λεβαδειακό για τον Α.Ο Τρίκαλα

‘Hθελε, αλλά δεν μπόρεσε ο Α.Ο Τρίκαλα να πάρει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Λεβαδειακό στο ντέρμπι κορυφής για την 5η αγωνιστικής της SL2.
Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη, την οποία πήραν δίκαια βάσει της παρουσίας των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
‘Ετσι ο Α.Ο Τρίκαλα έπεσε, προσωρινά, από την κορυφή της βαθμολογίας, την οποία κατέχει ο Λεβαδειακός.
Για τα Τρίκαλα αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα που σίγουρα δεν πρέπει να επηρεάσει το ποδοσφαιρικό τμήμα, καθώς η παρουσία του στο πρωτάθλημα, κρίνεται ούτως ή άλλως ως ιδιαίτερα επιτυχημένη μέχρι στιγμής.
Να σημειωθεί ότι μετά τη λήξη της αναμέτρησης οι λιγοστοί θεατές χειροκρότησαν θερμά την ομάδα των Τρικάλων για την προσπάθεια.

Πήρε από νωρίς το πάνω χέρι ο Λεβαδειακός

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία μικρή καθυστέρηση, καθώς οι ποδοσφαιριστές των Τρικάλων και του Λεβαδειακού δεν έπαιξαν στα πρώτα 50″ της μεταξύ τους αναμέτρησης ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη μη έναρξη της Football League.
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους ώστε να απειλήσουν και να φτάσουν στο γκολ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και μάλιστα μετά από μία απίστευτη φάση.
Έπειτα από στημένη φάση του Λεβαδειακού, ο Γκέκας απέκρουσε την μπάλα με τη βοήθεια του δοκαριού και αυτή κατέληξε στα πόδια του Παπαγεωργίου που, στην προσπάθειά του να τη διώξει την έστειλε πάνω στον Σουλιώτη και εκείνος στα δίχτυα της ομάδας του. Με αυτόν τον τρόπο έγινε και το 0-1.
Λίγα λεπτά αργότερα και στο 41′ η ομάδα του Σωτήριου Αντωνίου έφτασε κοντά στο 0-2, ωστόσο η κεφαλιά του Τζιώρα σταμάτησε στο δοκάρι. Οτι δεν έγινε στο 41′ έγινε τρία λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστή ξανά τον Τζιώρα. Μετά από εκπληκτική μπαλιά του Συμελίδη, ο 32χρονος άσος του Λεβαδειακού, νίκησε με πλασέ τον Γκάρα και σημείωσε το 0-2.

Μείωσαν στην επανάληψη τα Τρίκαλα

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Τρίκαλα έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο σκορ. Στο 51’ ο Γκέκας έκανε λάθος έξοδο, ακολουθώντας αντίπαλο ως το… σημαιάκι του κόρνερ και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Αλμπάνη. Εκείνος δεν δίστασε και με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1 για τον ΑΟΤ.

Το τρίτο γκολ εδραίωσε τη νίκη των φιλοξενούμενων

Το συγκεκριμένο γκολ δεν επηρέασε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους στην απόδοσή τους και στο 72ο λεπτό του αγώνα βρήκαν για τρίτη φορά δίχτυα. Μετά από κλέψιμο, η μπάλα έφτασε στον Νίλι, ο οποίος είδε ότι ο Γκάρας δεν ήταν στη θέση του και με ένα σουτ-βολίδα, πέτυχε το τρίτο γκολ των Βοιωτών.
Το 1-3 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να πετύχει την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα κι έτσι απολαμβάνει την κορυφή στην βαθμολογία, με 11 βαθμούς.
ΑΟ Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γκάρας, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Παπαγεωργίου, Σταματής, Πέλκας, Σκόνδρας, Ντιαλόσι, Νιάρος, Σιλβάνο.
Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία, Πολέτο, Συμελίδης, Περντόμο, Τζιώρας.